Vain Ruotsissako?

Kuinka moni tätä palstaa lukevista isistä katsoi torstaina TV2:selta Dokumenttiprojektin ohjelman ruotsalaisista feministeistä, joiden mielestä kaikki miehet ovat pedofiileja ja potentiaalisia raiskaajia? Ja nuo syytökset olivat sitten sieltä lievimmästä päästä. Onkohan samanlainen ajattelutapa vallalla myös suomalaisten feministien keskuudessa, koska meillähän on tapana matkia Ruotsia kaikessa? Ovatko kaikki feministit yhtä kaunaisia miestenvihaajia meillä kuin Pohjanlahden tuolla puolen? Kertokaahan omia kokemuksianne.

Ja Ruotsissa on vielä oma puolue näille ihmisille sekä järjestöjä, jotka saavat jopa valtion tukea toiminnalleen miehiä vastaan.
10667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

löytyy varmaan joka alalta ja kaikista maista.... Ikävä kyllä.

Äänestä
  • Jos on syytön niin mitä pelättävää silloin on?
    Mikä pahinta Suomessa ei taas uskota lapsen kertomaa todeksi ja isä joka on todistettavasti syyllistynyt rikokseen ja tuomittu saa silti pitää huoltajuuden näin 90 luvulla toimittiin.

    Äänestä

  • Älkääs ny, tunnen muutaman naistutkijan ja jokun ärhäkän femarin, mutta ei ne ole hampaita näyttäneet kuin hymyilläkseen.

    Onhan niitä fanaatikkoja mutta kyllä on tasa-arvoa vaatimassa usein ihan fiksu ja tasainen ihminen.

    Äänestä

  • rauhan mies kirjoitti:

    Älkääs ny, tunnen muutaman naistutkijan ja jokun ärhäkän femarin, mutta ei ne ole hampaita näyttäneet kuin hymyilläkseen.

    Onhan niitä fanaatikkoja mutta kyllä on tasa-arvoa vaatimassa usein ihan fiksu ja tasainen ihminen.

    tarkoitukseni oli vaan ilmaista että tuollaisia fanaattisia marginaaliryhmiä löytyy jokapaikasta. itse en jaksa niistä juuri välittää, koska suurin osa ihmisistä on kuitenkin ajattelevia olentoja jotka näkevät asiat laajemmin. Tämä pätee tietysti myös feministeissa.

    Ikävää vaan on että nämä värikkäästi riehuvat fanaatikot saavat usein niin suurta huomioa että heidän mukaansa leimataan muutkin samalla asialla olevat.

    Äänestä

  • kokenut kirjoitti:

    Jos on syytön niin mitä pelättävää silloin on?
    Mikä pahinta Suomessa ei taas uskota lapsen kertomaa todeksi ja isä joka on todistettavasti syyllistynyt rikokseen ja tuomittu saa silti pitää huoltajuuden näin 90 luvulla toimittiin.

    Lapsen turvallisuus ole aina tärkein asia, puhukoot sitten kuka tahansa suu vaahdossa.
    hyväksikäytön uhriin jää elämänikäiset arvet, mieluummin fanaatikko kuin silmänsä sulkeva pelkuri joka ei uskalla puolustaa niitä joista ei itse siihen ole.

    Äänestä

Katsoin joo, osittain. Kyllä aika hysteeriseltä näytti. Ja jotkut naiset olivat niin kauhean tosissaan. Aika paljonhan nuo naise ovat saaneet julkisuuttakin. Täältäkin varmaan samoin ajattelevia löytyy.

Eiköhän se kuitenkin niin ole, että kaikkialla - myös Ruotsissa (ja varsinkin siellä) suurin osa naisista pitää miehistä erittäin paljon ja haluaa olla miesten kanssa, mitä parhaimmissa väleissä. Tämä suuren suuri enemmistä vain ei pidä välttämättä niin suurta ääntä.

Enpä usko, että miestenkään tarvitsee olla kovin huolissaan. Meitä kun on joka lähtöön - niin feministeissä kuin muissakin.

Äänestä

Kaikki ruotsalaiset feministit on ilmeisesti tullut raiskatuksi kotonaan. Oma isä hoidellut..

Äänestä

Tiedä ruotsin asioista mutta ainakin täällä suomessa tuntuu jokainen mies olevan potenttiaalinen pedofiili.Ainakin viranomaisten suhtautuminen on sellainen.
Tietenkin tulee suhtautua vakavasti epäilyihin mutta ilman minkäänlaisia lapsen kuulusteluja voidaan lapsi erottaa perheestään kuukausiksi.Ehkä vanhemmat sentään tapaavat lasta välillä,mutta mielestäni tämä ensin hutkitaan ja sitten tutkitaan asenne antaa viranomaisista ammattitaidottoman kuvan.En tiedä sanoa nyt lukuja mutta poliisitutkintaan johtaneista jutuista(joka on aina ensimmäinen asia nykyään),tuomioon tai yleensä syyllisen löytäviä on hyvin pieni osa.Tämä pätenee ainakin pieniin lapsiin kohdistuviin seks.rikoksiin.Eli hyvin vakava mutta ääri-ilmiö jokatapauksessa.

Äänestä

Minusta tuntuu että tasa-arvon nimissä ajetaan vaan miehiä ja naisia vastakkain jotta voidaan sitten ajaa toisen etua. Esimerkiksi naisten palkkauksesta on ollut juttua että suomessa naisille maksetaan heikompaa palkkaa kuin miehille. Olen kysellyt hyvin monelta naiselta heidän palkoistaan ja samaa työtä tekevien miesten palkoista, eikä niissä ole mitään eroa joka voisi johtua sukupuolesta. Olikohan se englantilainen tutkimus euroopan maiden naisten ja miesten palkkauksesta niin siinä päädyttiin samaan tulokseen. Tasa-arvoa ajavien järjestöjen edun mukaista on kuitenkin että palkka on naisilla pienempi. On helppoa valehdella että jossakin maksetaan naisille heikompaa palkkaa kun sitä ei voi tarkistaa ja naisen kysyessä miespuoliselta kolleegaltatuloja niin siihen monessa tapauksessa lisätään olemattomia tuloja lisää, sillä mihinen itsetunto ei ole kovin hyvä ja mikäli nainen saisi tietää ansaitsevansa enemmän kuin mies niin se kävisi vielä enemmän miehen itsetunnon päälle. Sanokaa jos tiedätte jonkun naisen joka tienaa samasta työstä vähemmän kuin mies.

Äänestä

Tuskinpa naisten ajatusmaailmassa suuria eroja
on varsinkaa näin skandinaviassa.
Kyllä se näin on ,että naiset sietää miehiä VAIN
siksi kun eivät ilmankaan pärjää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voiko tämä olla mahdollista... kirjoitti:

Kuinka moni tätä palstaa lukevista isistä katsoi torstaina TV2:selta Dokumenttiprojektin ohjelman ruotsalaisista feministeistä, joiden mielestä kaikki miehet ovat pedofiileja ja potentiaalisia raiskaajia? Ja nuo syytökset olivat sitten sieltä lievimmästä päästä. Onkohan samanlainen ajattelutapa vallalla myös suomalaisten feministien keskuudessa, koska meillähän on tapana matkia Ruotsia kaikessa? Ovatko kaikki feministit yhtä kaunaisia miestenvihaajia meillä kuin Pohjanlahden tuolla puolen? Kertokaahan omia kokemuksianne.

Ja Ruotsissa on vielä oma puolue näille ihmisille sekä järjestöjä, jotka saavat jopa valtion tukea toiminnalleen miehiä vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu