Isovanhemmat haluaisi ostaa jotain isompaa/kalliimpaa vauvalle joululahjaksi (joo, haluavat tietää jo nyt vaikka jouluun on AIKAA!) Eli siis en keksi mitään järkevää kun tytöllä on periaatteessa kaikki tarvittava(vauva ajaksi). Mutta jotain tarpeellista millä olisi käyttöä vaikka 1-2 vuoden iässä? Rahana eivät halua antaa lahjaa. Antakaa hyviä vinkkejä äidit! Ensimmäinen lapsi kyseessä, joten kokemusta ei ole mikä olisi isompana joku tarpeellinen/hyödyllinen (välttämätön?) juttu?
Joululahja..
louna-tuuli
8932
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mietin, mitä kaikkea lapset tarvitsevat...
Onko pyöräilykypärää, sänky pinnasängyn jälkeen,muuta huonekalua,syöttötuoli,talvileluja...vauvapulkka,rattikelkka,isomman lapsen peitto ja tyyny,isompi auton istuin,seuraavan vuoden talvihaalari, turvaistuin vanhempien pokupyörän taakse??
Kiitos paljon ideoista! Tuo sänkyhomma vaikuttaisi järkevältä! Mitäköhän hintoja mahtaisi olla? Sellainen sänky olisi kyllä hyvä minkä saa säädettyä kasvun mukaan. Isompi sänky olisi ainakin todella tarpeellinen juttu!
Rattikelkat ja istuimet löytyy sekä perusvaatteet jatkossa ( vaatteet tulevat jatkuvalla syötöllä meille kun sukulaislapselle jää pieniksi! Mikä onni! :) )
tytöllä sellainen jatkettava ja siihen sellainen patja, mihin jatkopala, joten ei tarvits heti laittaa täyteen pituuteen. Mitäköhän hinnat olis...voiskohan olla jotain alk.200 euroa....vois kattoa vaikka jostain hobby hall:n tai vast. sivuilta, missä hintaluokassa pyöritään.
Kurkkasin itse Askon sivuilta ja kaks nättiä jatkettavaa sänkyä oli...molemmat 235euroa...käys kurkkaamassa.
Tuo sänky on hyvä idea, jos se vain mahtuu teille johonkin. Kannattaa heti ottaa patjaan kaikki jatkopalat, jolloin sitä voi käyttää vierassänkynä siihen asti kunnes vauva "kasvaa ulos" pinnasängystään. Olettaen tietysti, että sängyn voi sijoittaa sellaiseen huoneeseen, jonne voi majoittaa vieraan.
Taitaa nykyisin kaikki lasten sängyt olla noita jatkettavia malleja (tai sitten valmiiksi jo täysimittäisiä). Niissä on paljon eroja. Itse päätimme, että ostamme sellaisen, joka ei ole liian "vauvamainen" teinillekään. Se sänky kun "kasvaa lapsen mukana".
kannattas harkita retkisänkyä ja matkarattaita. Mahtuvat takakonttiin mummolareissulla.
Turvaistuin autoon ja turvakoroke myöhempään käyttöön.
Hoitokassisysteemi kans olis käytännöllinen, sais pakata siististi tavarat reissuun jos toiseenkin.
Mitens olis sukset tai ensi luistimet.
polkupyörä ja kypärä
Onko teillä lampaantaljaa?lämmin vaunuissa ja rattaissa.
Vaikka Nalle-Puh lelulaatikko
Infan ensi kengät
Kiikkuheppa
Meillä kummi osti joululahjaksi jouluisen nalle perheen talon ja kun katon avasi alkoi hahmot liikkua ja soitti jouluista sävelmää.Kiva muisto ensimmäisestä joulusta ja kiva koriste jouluna!!
Tätä suosittelen lämpimästi!!!
Tuo sänkyhomma taitaa kolahtaa meille. Kaikkea muuta oikeastaan on, ensikengistä luistimiin ym.. Tosin kaikki käytettyä, mutta turhapa niitä on uutenakaan ostaa jos käytetyillä pärjää. :D