John, Paul, George ja Ringo..

Bact to Sixties

Tavan mukaan käytettäessä poikien etunimiä, oli tämä järjestys yleensä aina olemassa. Se kuvaa hyvin myös yhtyeen jäsenten "arvojärjestystä", John oli selvä pomo, joka Paulin kanssa teki käytännössä suurimman osan kaikesta ja johon George toisinaan toi oman vaikutuksensa erinomaisella tavallaan. Ringo sitten myötäili ja hoiti sen huumoripuolen, jota ei ole syytä myöskään väheksyä.

20

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lane

      -jos perehdyt enemmän aiheeseen,huomaat et John ja George oli niitä vars. huumoriäijiä,vaikka kaikkihan
      ne osas kyl hauskaa pitää tietysti.Alkuaikoina John oli enemmän pomona,loppuaikoina taas Paul,esim. Hard
      Days Nightilla useimmat Lennonin säveltämiä,ja taas Pepperillä on Paulilla eniten.Selvää on tietty jäsenten "tärkeys" bändissä,mut ei siitä KETÄÄN olis
      voinut poiskaan ottaa,ilman et jotain oleellista olis menetetty....YY-KAA-KOO-NEE!!..well she was just seventeen....

    • R 'n' R
      • jussi

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !


      • keijukainen=pixie
        jussi kirjoitti:

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !

        ...että lennonha oli ihan hapoissa aina pepperin aikaan, eikä siis pystynyt keskittymään mitenkään musiikin tuottamiseen, joten paul otti ohjat käsiinsä, (lennon ei tosin ollut harmissaan tästä,) sen takia kai ei lennon pepperiin niinpaljjon vaikuttanut, paulhan oli sitte jo koko poppoon pomo ku mentiin abbey roadin aikoihin.


      • dddddddddddddddddda
        jussi kirjoitti:

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !

        Tomorrow never knows on vielä parempi


    • ajaen

      -juup, Ringo oli selvästi paras ja sopivin tahtimies Beatlesiin, vaikka rumpalit on vähän kuin jalkapallos, tai jääkiekos maalivahti; hieman erilaisia kai luonteeltaan...ja Ringohan oli ja on myös ainut, joka EI käyttänyt / käytä omaa nimeään, muut käyttivät fabfourissa...
      -äsken soi Strawberry Fields Forever, ja on vain todettava taas tämän musiikin ajattomuus...sanoituksessa Lennon hieman pistää kaikelle elämälle tyypillisen ristiriitaisesti; living is easy with eyes closed, misunderstanding all you see....eli jos silmät on kii, eihän silloin voi mitään nähdä..heh...mut elämä on...

      • komodo4

        Paulin oikea nimihän on James Paul McCartney...

        Muta joo, Ringo oli paras rumpali Beatlesille, ei sinne mikään Keith Moon tai John Bonham olis sopinu.


    • J, P, G & R

      Kannattaa muistaa että John Lennon (s. 1940) oli pari vuotta Paul McCartneya (s. 1942) vanhempi ja hänellä oli tietty johtoasema Beatlesien alkuvaiheessa. Samalla kun he olivat parhaita kavereita, niin heidän välillä oli myös terve kilpailutilanne musiikin tekemisessä eli ideoita vaihdettiin puolin ja toisin.

      Vähittelen McCartneysta tuli kuitenkin se yhtyeen liikkellepaneva voima, joka halusi pitää pyörät pyörimässä senkin jälkeen kun Beatles lopetti kiertueilla käymisen 1966 ja kun manageri Brian Epstein kuoli 1967. Lennon ja Harrison olivat enemmän ehkä mukavuudenhaluisia kuin työhulluna pidetty McCartney.

      George Harrisonia ehkä kohdeltiin "nuorempana yhtiökumppanina" ja kun samasta yhtyeestä löytyi kaksi häntä tuotteliampaa lauluntekijää, niin hänellä oli kova homma saada parikin omaa kappaletta albumille.

      MItä tulee Beatlesin hajoamiseen, niin periaatteessa Ringo oli lähdössä bändistä elokuussa 1968 ("White Album"), George tammikuussa 1969 ("Get Back" sessiot) ja John syyskuussa 1969 ("Abbey Road" julkaisun jälkeen). Lopulta Paul väsyi kiistoihin ja teki välirikosta avoimen huhtikuussa 1970. Hän oli se Beatle, joka yritti pitää homman viimeisen asti kasassa.

    • höpö, höpö

      Lennon ei pysynyt mukana missään vaiheessa - mitään todellista kilpailun mahdollisuutta ei ollut - milloinkaan.

    • aivan voon

      JPGR, tuttuja turiset, ja John oli se jolla oli yhtye,Quarrymen, ja hän päätti ottaa Paulin mukaan remmiin, eli John on perustanut Beatlesin. John kertoi halunneennsa vahvistaa bändiä, vaikka tiesi oman asemansa johtajana heikentyvän; bändin etu ennenkaikkea.

    • taikakaulin.

      Ringo Starr : Richard Starkey.
      Muut Beatlet selvästi ja selkeästi omilla nimillään.

    • takas 1960 luvulle

      60-luvun musiikki..............................:)

    • Helsinki city

      Back to the sixties! Herkkuja ruokapöytiin!

    • W N Ö S

      m o t c ä w z p h r v

    • hello and

      goodbye as well

    • ...get back...

      1960 luku on musiikillisesti edellä muita vastaavia vuosikymmeniä. Mutta ei sekään ole tyhjästä tullut, vaan evoluution seurausta. Se oli huippuvuosikymmen, ja pikkuhiljaa alaspäin ollaan menty siitä lähtien, vaikka välillä onkin jotain aina välähdellyt silloin tällöin.

    • nouhätä

      ...kyllä, kyllä...

    • VBVB

      Köh-köh, köh-köh-köh...

      • Classic sick

        Vedä pää ulos ahterista ja hengitä välillä raitista ilmaa.


    • Vaahtera

      Mä en tiiä, mut mun on jotenkin pakko aina sanoa ekana Paul sitte John ja sitte Ringo tai George (ne menee kummin sattuu). :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3818
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1890
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      88
      1296
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1261
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1129
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      1007
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      187
      976
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      922
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      886
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe