John, Paul, George ja Ringo..

Bact to Sixties

Tavan mukaan käytettäessä poikien etunimiä, oli tämä järjestys yleensä aina olemassa. Se kuvaa hyvin myös yhtyeen jäsenten "arvojärjestystä", John oli selvä pomo, joka Paulin kanssa teki käytännössä suurimman osan kaikesta ja johon George toisinaan toi oman vaikutuksensa erinomaisella tavallaan. Ringo sitten myötäili ja hoiti sen huumoripuolen, jota ei ole syytä myöskään väheksyä.

28

1007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lane

      -jos perehdyt enemmän aiheeseen,huomaat et John ja George oli niitä vars. huumoriäijiä,vaikka kaikkihan
      ne osas kyl hauskaa pitää tietysti.Alkuaikoina John oli enemmän pomona,loppuaikoina taas Paul,esim. Hard
      Days Nightilla useimmat Lennonin säveltämiä,ja taas Pepperillä on Paulilla eniten.Selvää on tietty jäsenten "tärkeys" bändissä,mut ei siitä KETÄÄN olis
      voinut poiskaan ottaa,ilman et jotain oleellista olis menetetty....YY-KAA-KOO-NEE!!..well she was just seventeen....

      • Anonyymi

        Georgen huumori tulee esiin etenkin niissä Intia-vinkunoissa, jotka täydentävät mietiskelyttävästi maailmanhistorian parhaita albumeja.


    • R 'n' R
      • jussi

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !


      • keijukainen=pixie
        jussi kirjoitti:

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !

        ...että lennonha oli ihan hapoissa aina pepperin aikaan, eikä siis pystynyt keskittymään mitenkään musiikin tuottamiseen, joten paul otti ohjat käsiinsä, (lennon ei tosin ollut harmissaan tästä,) sen takia kai ei lennon pepperiin niinpaljjon vaikuttanut, paulhan oli sitte jo koko poppoon pomo ku mentiin abbey roadin aikoihin.


      • dddddddddddddddddda
        jussi kirjoitti:

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !

        Tomorrow never knows on vielä parempi


    • ajaen

      -juup, Ringo oli selvästi paras ja sopivin tahtimies Beatlesiin, vaikka rumpalit on vähän kuin jalkapallos, tai jääkiekos maalivahti; hieman erilaisia kai luonteeltaan...ja Ringohan oli ja on myös ainut, joka EI käyttänyt / käytä omaa nimeään, muut käyttivät fabfourissa...
      -äsken soi Strawberry Fields Forever, ja on vain todettava taas tämän musiikin ajattomuus...sanoituksessa Lennon hieman pistää kaikelle elämälle tyypillisen ristiriitaisesti; living is easy with eyes closed, misunderstanding all you see....eli jos silmät on kii, eihän silloin voi mitään nähdä..heh...mut elämä on...

      • komodo4

        Paulin oikea nimihän on James Paul McCartney...

        Muta joo, Ringo oli paras rumpali Beatlesille, ei sinne mikään Keith Moon tai John Bonham olis sopinu.


      • Anonyymi

        Todella hienoa lyriikkaa.


      • Anonyymi

        Always, no sometimes, think it's me
        But you know, I know when it's a dream
        I think I know, I mean a yes
        But it's all wrong
        That is, I think I disagree


    • J, P, G & R

      Kannattaa muistaa että John Lennon (s. 1940) oli pari vuotta Paul McCartneya (s. 1942) vanhempi ja hänellä oli tietty johtoasema Beatlesien alkuvaiheessa. Samalla kun he olivat parhaita kavereita, niin heidän välillä oli myös terve kilpailutilanne musiikin tekemisessä eli ideoita vaihdettiin puolin ja toisin.

      Vähittelen McCartneysta tuli kuitenkin se yhtyeen liikkellepaneva voima, joka halusi pitää pyörät pyörimässä senkin jälkeen kun Beatles lopetti kiertueilla käymisen 1966 ja kun manageri Brian Epstein kuoli 1967. Lennon ja Harrison olivat enemmän ehkä mukavuudenhaluisia kuin työhulluna pidetty McCartney.

      George Harrisonia ehkä kohdeltiin "nuorempana yhtiökumppanina" ja kun samasta yhtyeestä löytyi kaksi häntä tuotteliampaa lauluntekijää, niin hänellä oli kova homma saada parikin omaa kappaletta albumille.

      MItä tulee Beatlesin hajoamiseen, niin periaatteessa Ringo oli lähdössä bändistä elokuussa 1968 ("White Album"), George tammikuussa 1969 ("Get Back" sessiot) ja John syyskuussa 1969 ("Abbey Road" julkaisun jälkeen). Lopulta Paul väsyi kiistoihin ja teki välirikosta avoimen huhtikuussa 1970. Hän oli se Beatle, joka yritti pitää homman viimeisen asti kasassa.

    • höpö, höpö

      Lennon ei pysynyt mukana missään vaiheessa - mitään todellista kilpailun mahdollisuutta ei ollut - milloinkaan.

    • aivan voon

      JPGR, tuttuja turiset, ja John oli se jolla oli yhtye,Quarrymen, ja hän päätti ottaa Paulin mukaan remmiin, eli John on perustanut Beatlesin. John kertoi halunneennsa vahvistaa bändiä, vaikka tiesi oman asemansa johtajana heikentyvän; bändin etu ennenkaikkea.

    • taikakaulin.

      Ringo Starr : Richard Starkey.
      Muut Beatlet selvästi ja selkeästi omilla nimillään.

    • takas 1960 luvulle

      60-luvun musiikki..............................:)

    • Helsinki city

      Back to the sixties! Herkkuja ruokapöytiin!

    • W N Ö S

      m o t c ä w z p h r v

    • hello and

      goodbye as well

    • ...get back...

      1960 luku on musiikillisesti edellä muita vastaavia vuosikymmeniä. Mutta ei sekään ole tyhjästä tullut, vaan evoluution seurausta. Se oli huippuvuosikymmen, ja pikkuhiljaa alaspäin ollaan menty siitä lähtien, vaikka välillä onkin jotain aina välähdellyt silloin tällöin.

    • nouhätä

      ...kyllä, kyllä...

    • VBVB

      Köh-köh, köh-köh-köh...

      • Classic sick

        Vedä pää ulos ahterista ja hengitä välillä raitista ilmaa.


    • Vaahtera

      Mä en tiiä, mut mun on jotenkin pakko aina sanoa ekana Paul sitte John ja sitte Ringo tai George (ne menee kummin sattuu). :)

      • Anonyymi

        Sanon "Fab Four" !


      • Anonyymi

        John ensin soundaa luontevammalta. Vaikka vähempipaatoksellista McCartneya henkilökohtaisesti kannatankin.


    • Anonyymi

      John oli vanhin, Paul biisintekijä ja Ringo rumpali. Onpa vaikeeta?

    • Anonyymi

      Vääri, Ringo oli vanhin ja ensimmäinen biisintekijä oli Lennon joka sai biisin Blease blease me ykköseksi

      • Anonyymi

        Ringo myöhempi lisäys, eli Junnu. Lennonin kyvyt ja tietämys ulottui kyllä Across the Universe.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3854
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3718
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2594
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2266
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1956
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe