John, Paul, George ja Ringo..

Bact to Sixties

Tavan mukaan käytettäessä poikien etunimiä, oli tämä järjestys yleensä aina olemassa. Se kuvaa hyvin myös yhtyeen jäsenten "arvojärjestystä", John oli selvä pomo, joka Paulin kanssa teki käytännössä suurimman osan kaikesta ja johon George toisinaan toi oman vaikutuksensa erinomaisella tavallaan. Ringo sitten myötäili ja hoiti sen huumoripuolen, jota ei ole syytä myöskään väheksyä.

28

1069

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lane

      -jos perehdyt enemmän aiheeseen,huomaat et John ja George oli niitä vars. huumoriäijiä,vaikka kaikkihan
      ne osas kyl hauskaa pitää tietysti.Alkuaikoina John oli enemmän pomona,loppuaikoina taas Paul,esim. Hard
      Days Nightilla useimmat Lennonin säveltämiä,ja taas Pepperillä on Paulilla eniten.Selvää on tietty jäsenten "tärkeys" bändissä,mut ei siitä KETÄÄN olis
      voinut poiskaan ottaa,ilman et jotain oleellista olis menetetty....YY-KAA-KOO-NEE!!..well she was just seventeen....

      • Anonyymi

        Georgen huumori tulee esiin etenkin niissä Intia-vinkunoissa, jotka täydentävät mietiskelyttävästi maailmanhistorian parhaita albumeja.


    • R 'n' R
      • jussi

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !


      • keijukainen=pixie
        jussi kirjoitti:

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !

        ...että lennonha oli ihan hapoissa aina pepperin aikaan, eikä siis pystynyt keskittymään mitenkään musiikin tuottamiseen, joten paul otti ohjat käsiinsä, (lennon ei tosin ollut harmissaan tästä,) sen takia kai ei lennon pepperiin niinpaljjon vaikuttanut, paulhan oli sitte jo koko poppoon pomo ku mentiin abbey roadin aikoihin.


      • dddddddddddddddddda
        jussi kirjoitti:

        kuunnelkaapas sgt.pepperiltä kappale ennen a day in the lifea eli sgt. pepper´s ... (reprise) ja sen rumpukomppia. tietääkseni on ringon keksintöä ja tuhansien kopioimaa takapotkua ! ei huono !

        Tomorrow never knows on vielä parempi


    • ajaen

      -juup, Ringo oli selvästi paras ja sopivin tahtimies Beatlesiin, vaikka rumpalit on vähän kuin jalkapallos, tai jääkiekos maalivahti; hieman erilaisia kai luonteeltaan...ja Ringohan oli ja on myös ainut, joka EI käyttänyt / käytä omaa nimeään, muut käyttivät fabfourissa...
      -äsken soi Strawberry Fields Forever, ja on vain todettava taas tämän musiikin ajattomuus...sanoituksessa Lennon hieman pistää kaikelle elämälle tyypillisen ristiriitaisesti; living is easy with eyes closed, misunderstanding all you see....eli jos silmät on kii, eihän silloin voi mitään nähdä..heh...mut elämä on...

      • komodo4

        Paulin oikea nimihän on James Paul McCartney...

        Muta joo, Ringo oli paras rumpali Beatlesille, ei sinne mikään Keith Moon tai John Bonham olis sopinu.


      • Anonyymi

        Todella hienoa lyriikkaa.


      • Anonyymi

        Always, no sometimes, think it's me
        But you know, I know when it's a dream
        I think I know, I mean a yes
        But it's all wrong
        That is, I think I disagree


    • J, P, G & R

      Kannattaa muistaa että John Lennon (s. 1940) oli pari vuotta Paul McCartneya (s. 1942) vanhempi ja hänellä oli tietty johtoasema Beatlesien alkuvaiheessa. Samalla kun he olivat parhaita kavereita, niin heidän välillä oli myös terve kilpailutilanne musiikin tekemisessä eli ideoita vaihdettiin puolin ja toisin.

      Vähittelen McCartneysta tuli kuitenkin se yhtyeen liikkellepaneva voima, joka halusi pitää pyörät pyörimässä senkin jälkeen kun Beatles lopetti kiertueilla käymisen 1966 ja kun manageri Brian Epstein kuoli 1967. Lennon ja Harrison olivat enemmän ehkä mukavuudenhaluisia kuin työhulluna pidetty McCartney.

      George Harrisonia ehkä kohdeltiin "nuorempana yhtiökumppanina" ja kun samasta yhtyeestä löytyi kaksi häntä tuotteliampaa lauluntekijää, niin hänellä oli kova homma saada parikin omaa kappaletta albumille.

      MItä tulee Beatlesin hajoamiseen, niin periaatteessa Ringo oli lähdössä bändistä elokuussa 1968 ("White Album"), George tammikuussa 1969 ("Get Back" sessiot) ja John syyskuussa 1969 ("Abbey Road" julkaisun jälkeen). Lopulta Paul väsyi kiistoihin ja teki välirikosta avoimen huhtikuussa 1970. Hän oli se Beatle, joka yritti pitää homman viimeisen asti kasassa.

    • höpö, höpö

      Lennon ei pysynyt mukana missään vaiheessa - mitään todellista kilpailun mahdollisuutta ei ollut - milloinkaan.

    • aivan voon

      JPGR, tuttuja turiset, ja John oli se jolla oli yhtye,Quarrymen, ja hän päätti ottaa Paulin mukaan remmiin, eli John on perustanut Beatlesin. John kertoi halunneennsa vahvistaa bändiä, vaikka tiesi oman asemansa johtajana heikentyvän; bändin etu ennenkaikkea.

    • taikakaulin.

      Ringo Starr : Richard Starkey.
      Muut Beatlet selvästi ja selkeästi omilla nimillään.

    • takas 1960 luvulle

      60-luvun musiikki..............................:)

    • Helsinki city

      Back to the sixties! Herkkuja ruokapöytiin!

    • W N Ö S

      m o t c ä w z p h r v

    • hello and

      goodbye as well

    • ...get back...

      1960 luku on musiikillisesti edellä muita vastaavia vuosikymmeniä. Mutta ei sekään ole tyhjästä tullut, vaan evoluution seurausta. Se oli huippuvuosikymmen, ja pikkuhiljaa alaspäin ollaan menty siitä lähtien, vaikka välillä onkin jotain aina välähdellyt silloin tällöin.

    • nouhätä

      ...kyllä, kyllä...

    • VBVB

      Köh-köh, köh-köh-köh...

      • Classic sick

        Vedä pää ulos ahterista ja hengitä välillä raitista ilmaa.


    • Vaahtera

      Mä en tiiä, mut mun on jotenkin pakko aina sanoa ekana Paul sitte John ja sitte Ringo tai George (ne menee kummin sattuu). :)

      • Anonyymi

        Sanon "Fab Four" !


      • Anonyymi

        John ensin soundaa luontevammalta. Vaikka vähempipaatoksellista McCartneya henkilökohtaisesti kannatankin.


    • Anonyymi

      John oli vanhin, Paul biisintekijä ja Ringo rumpali. Onpa vaikeeta?

    • Anonyymi

      Vääri, Ringo oli vanhin ja ensimmäinen biisintekijä oli Lennon joka sai biisin Blease blease me ykköseksi

      • Anonyymi

        Ringo myöhempi lisäys, eli Junnu. Lennonin kyvyt ja tietämys ulottui kyllä Across the Universe.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1041
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      629
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      568
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      495
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe