Olen määräaikaisessa työssä ja raskaana 6 vko. Olo pahene joka päivällä niin voimakasti(pahoinvointi,heikkous, keskeytymishäiriöt)ja vielä pitkät työpäivät 9t. tuntuu että en jaksa enää. Mitä teen? Keneltä neuvoa? Mikä oikeuksia minulla on?
vaikea työssä
Hilkka
3738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lääkärin vastaanotolle ja kerrot asiasi.
Lääkäri kirjoittaa sinulle sairaslomaa mikäli katsoo tarpeelliseksi. (sinun tapauksessa varmasti tarpeellista)
Koeta jaksaa.
Hei!
Väsymyksen ja raskauspahoinvoinnin takia saa sairaslomaa lääkäriltä. Olet määräaikaisessa työsuhteessa, joten sinua ei voi ainakaan erottaa kesken kaiken, vaikka raskaus paljastuisi, jos sitä pelkäät. Tietysti voi olla hankalampaa saada työsuhteelle jatkoa, jos se on katkolla esim. alkuraskauden aikana. Mutta kyllä oma ja lapsen terveys on tärkeämpää. Jos tuntuu, ettei jaksa, niin kannattaa ehdottomasti hakea sairauslomaa. Ei ole työnantajankaan etu, jos et pysty hoitamaan tehtäviäsi keskittyneesti.
Voimia ja kaikkea hyvää odotusaikaasi!
eiks olekin p...ka juttu, kun ei ole vakituinen... meinaan itse "taistelen" saman asian kanssa. on kamala olla raskaassa työssä ja raskaana, kun on yletön väsy ja etoo. vasta jatkoivat sopimusta ja en olisi millään jaksanut.. mutta täytyy ajatella myös sitä äitiysrahaakin..
jotenkin on vaan tympeää, kun aamulla nukkuu niin myöhään kun on varaa ja sitten töistä tultua nukkumaan ja vähän aikaa on ja taas nukkumaan.. ei todellakan ole muuta elämää kuin se raskas työ, jolle ei edes jaksa antaa paljon..
saikkua en kehtaa hakea, koska silloin raskauteni tulisi julki..
mut oikeesti varmaan on niin että olis mahdollisuus saada saikkua, mutta sijaisena sen hakeminen ei tunnu helpolta.