Paljonko teillä menee kuukaudessa ruokaan? Jos lasketaan ihan vain ruokakaupan lasku (ei esim. vaippoja tai ulkona syömisiä).
Meillä on 4-henkinen perhe (lapset 1v ja 5v) ja ruokaan menee n.500e/kk.
Meillä on 4-henkinen perhe (lapset 1v ja 5v) ja ruokaan menee n.500e/kk.
Vastaukset 13
Vanhimmat
saman verran lapset 13,8 ja 3 ja kaksi aikuista....
Aika samoissa summissa mennään. Neljä on meitäkin, mutta lapset jo 6- ja 8-vuotiaita.
kaksi aikuista ja 3v lapsi, tässä on kyllä mukana vaipat ja muut kaupasta saatavat kodin tarvikkeet (pesuaineet, wc paperit yms. ) niin noin. 400e kk ( - 50e)
n. 120-150 euroa kuussa ruokakauppaan, papereineen päivineen. Kesällä ostetaan pakastin täyteen marjoja, jugurtit tehdään maustamattomasta ja niistä marjoista. Hyödynnämme "punalappuiset" ja käymme leipomosta leipää.
Ostetaan raaka-aineet, kunnollisia ja kotimaisia. Tarkkana saa olla, että riittää rahat ruokaankin.
n. 120-150 euroa kuussa ruokakauppaan, papereineen päivineen. Kesällä ostetaan pakastin täyteen marjoja, jugurtit tehdään maustamattomasta ja niistä marjoista. Hyödynnämme "punalappuiset" ja käymme leipomosta leipää.
Ostetaan raaka-aineet, kunnollisia ja kotimaisia. Tarkkana saa olla, että riittää rahat ruokaankin.
Meiilä menee noin 600-700 euroo ja meitä on kaksi aikuista 4 lasta(siinä on myös vaipat muut tarvikkeet mukana)
Eli yksi aikuinen ja kaksi alle kouluikäistä, ja noin 300 e menee kuussa, vaipat on kyllä tuossa mukana.
Minulla on vaan sellainen syysteemikin että ei voi mennä enempää, tuon rahan laitan kuussa s- tilille ja sillä pitää kaikki ruokakauppa ostokset tehdä, eli siis meinaan kaikkea, myös herkut ja juomat. ja jos kuun lopulla näyttää huonolta, niin sitten syödään sen mukaisesti.
Meidän 7n hengen taloudessa menee kuukaudessa rahaa ruokaan noin 1000e.
2 aikuista 3 lasta (ala-asteikäisiä)
Sekään ei tahdo aina riittää kun on ostettava erikseen äidinruoka joskus joka on ruoka-allergikko. Tähän summaan kyllä kuuluu tupakit ja pesuaineet ja joskus ulkona syönnitkin mutta normaaalimäärän ilman yllä mainittuja arvioisin n. 600e. Suurinpiirtein 350mk 2 viikon välein laskettuna ehkä oikea summa.
tuo maha-asukki, joka saa äidin syömään kahden edestä... =) Ja esikoinen on 2-vuotias.
Meillä menee keskimäärin 80 e/viikko pelkkään ruokaan (ei pesuaineita tms. tässä, tosin kissanruoka hiekka on mukana) eli about 320/kk. Tulot on keskimääräistä kahden aikuisen taloutta pienemmät ja pienenee kohta radikaalisti kun jään äippälomalle... Enkä kyllä tiedä miten tota laskua vähennän kun mielestäni jo nyt ostan vain edullisia raaka-aineita, eineksiä ja herkkuja tosi vähän... Mutta pakko on siitäkin kohta vähentää, ehkä yritän alkaa itse leipoa leipää jne.
50-80€/vko...Meillä 2aikuista ja vuoden ikäinen lapsi :) Tohon sisältyy myös muutakin.
joka toinen viikko ostetaan vaipat, pesuaineet ja muut ja pakastin täyteen ruokaa ja sitten siinä välillä haetaan vain maitoa ja muita, jotka ei säily, niin jos sanon, että 350e /- 50e menee päivittäistavarakauppaan vaippoineen, pesuaineineen ja muineen, niin en paljon huijaa.
ja meitä on kaksi vanhempaa ja 3½ ja 1½ vuotiaat lapset.