Tällä palstalla säälittävää on lähinnä se, että asiallisiin keskustelualoituksiin ei tule juurikaan asiallisia vastauksia.
Jollakin voi haloo olla oikea ongelma, johon haluaisi oikeita vastauksia, eikä jatkuvaa nälvimistä!
VL:t ja muut, jos ei ole muuta hommaa ku haukkua kaikkea propagandaksi ja kuvitella että tämä on joku sota vl:a vastaan.
Ei ole mikään ihme että vl:laisuus herättää ihmetystä ja ahdistusta muiden uskovien keskuudessa.
Jehovalaiset on helppo jättää omaan arvoonsa, mutta ry:läisten uskon toivoisin olevan taivastiellä... En sitten tiedä miksi..
Jollakin voi haloo olla oikea ongelma, johon haluaisi oikeita vastauksia, eikä jatkuvaa nälvimistä!
VL:t ja muut, jos ei ole muuta hommaa ku haukkua kaikkea propagandaksi ja kuvitella että tämä on joku sota vl:a vastaan.
Ei ole mikään ihme että vl:laisuus herättää ihmetystä ja ahdistusta muiden uskovien keskuudessa.
Jehovalaiset on helppo jättää omaan arvoonsa, mutta ry:läisten uskon toivoisin olevan taivastiellä... En sitten tiedä miksi..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mielestäni täällä ei ole ns. rauhanyhdistysläisiä juuri ollenkaan. Eli ei kannata ottaa tätä vakavasti.
Tätä ei saakkaa vakavasti otettavaksi, ennen kuin kaikki kirjautuvat omalla nimellään palstalle ja antavat kirjautuessaan osoite ja yhteystietonsa, sitten kirjoittaisivat omalla nimellään..
Tällä tavalla toimien herjaukset jäisivät omaan arvoonsa ja syntyisi asiallista keskustelua.
Sitä ei synny muuten. Harmillista, mutta suomalaiset ovat sellaisia jos keskustelussa on kysymys politiikasta, urheilusta tai vanhoillislestadiolaisista.
Seuroissa,tämän palstan pohjalta ei voi tehdä mitään päätelmiä vl-stä koska suurin joukko kotka täällä kirjoittavat,ei ole vl-iä. Lähinnähän tämä palsta on erään tunnetun henkilön "hallinnassa" joka yrittää torpetoida vl-iä päätyönään. Niin kauan kun hän on täällä palstalla täällä ei synny asiallista keskustelua,valitettavasti.
Kuka on se henkilö, johon viittaat? Itse olen osallistunut harvakseltaan. Myönnän, että olen käyttänyt eri nimimerkkejä. Olet kuitenkin syyttänyt minuakin "ammattimaisista kommenteista vl-liikettä vastaan"
Ainakaan minulla ei ole mitään intressiä hyökätä liikettänne vastaan, kerron vain kokemuksiani. Jos ette pysty käsittelemään asioita asiallisesti, niin se kertoo vain, että lahkossanne on jotain pahasti vialla.
Palstan tarkoituksena tietääkseni
(ainakin nimi viittaa siihen) taitaa olla keskustelu vanhoillislestadiolaisesta HERÄTYSLIIKKEESTÄ.(jo ylä-asteella opetettu että
vanhoillislestadiolaisuus on herätysliike)
jokainen palstaa seurannut tietää keneen viitataan, valitettavasti.
"uskon asioissa" ja raamatun tulkinnoissa näkemyksemme eroavat joskus enemmän ja joskus vähemmän. Joidenkin ihmisten on nähtävästi
vaikea keskustella näistä "eroavaisuuksista" asiallisesti, ilman halveksuntaa, tai jopa herjausta.
Se mitä tällä palstalla tarvitaan on rakkaus,
Niin vl:lle kuin ei vl:lle.
Jokaisen tulee pystyä kunnioittamaan toisen vakaumusta, hyväksyisi sen tai sitten ei!
... ei saa koskaan kunnioittaa. Sellainen tuomitseminen on valheen isästä saatanasta,
ja siitä synnistä on saarnattava parannusta.
ei tuomitse niitä jotka häntä tuomitsevat, saatika sitten etsimällä etsi internetin syövereistä palstaa, jolla joku saattaisi ehkä oletettavasti jotain siihen viittaavaa sanoa, jos oikein kovasti provosoisi :)
Miksi pitäisi kunnioittaa vanhoillislestadiolaisia, jotka opetuksellaan tuomitsevat kadotukseen kaikki muut Kristuksen pelastamat uskovaiset paitsi oman herätysliikkeensä jäsenet.
Joka opettaa tai uskoo tuollaiseen roskaan, ei ainakaan minun kunnioitustani saa. Perkeleen oppeja ja niihin uskovia en kunnioita.
Tuo jos mikä on "perkeleen apostolin" puhetta :)
Matt. 5:43 Te kuulitte sanotuksi: rakasta lähimmäistäs, ja vihaa vihollistas;
44 Mutta minä sanon teille: rakastakaat vihollisianne; siunatkaat niitä, jotka teitä sadattavat; tehkäät niille hyvin, jotka teitä vihaavat, ja rukoilkaat niiden edestä, jotka teitä vainoovat ja vahingoittavat,
45 Että te olisitte teidän Isänne pojat, joka on taivaissa; sillä hän sallii aurinkonsa koittaa niin pahain ylitse kuin hyväinkin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin.
46 Sillä jos te rakastatte niitä, jotka teitäkin rakastavat, mitä teidän siitä palkkaa on? eikö Publikanit myös niin tee?
47 Ja jos te ainoastaan veljeinne kanssa soveliaat olette, mitä te sen kanssa erinomaista teette? eikö Publikanit myös niin tee?
Jopas oli outoa kieltä, mutta 46-47 §:t olivat järkeenkäypää kamaa. Asiat toisella tavoin ymmärtävät ovat ihan tasavertaisia rakastettavia, ehkä jopa jonkun asian itseä paremminkin oivaltaneita.