Päivitin F-Securen ja samalla annoin ohjelman tarkistaa koko koneen. Ohjelma löysi 6 virusta - mm. yhden troijalaisen jonka nimesi uudelleen. Yhden viruksen (backdoor.jotakin tms.) kävin vielä erikseen poistattamassa F-securen sivuilta löytyvän ohjelman avulla.
Latasin koneelleni myös Ad-Awaren jonka "ajoin" läpi. Ei löytänyt mitään.
Kysymys kuuluu: miksi virustarkistuksen jälkeen koneeni on toiminut t-o-d-e-l-l-a hitaasti? Ennen tarkistusta kone toimi moitteettomasti. Pitääkö minun vielä tehdä jotain temppuja, ja miksi ongelmat alkoivat virustarkistuksen JÄLKEEN? Luulisi, että tarkistuksesta päinvastoin olisi jotakin hyötyä. Ärsyttää. Olisin kiitollinen kaikista vinkeistä.
Latasin koneelleni myös Ad-Awaren jonka "ajoin" läpi. Ei löytänyt mitään.
Kysymys kuuluu: miksi virustarkistuksen jälkeen koneeni on toiminut t-o-d-e-l-l-a hitaasti? Ennen tarkistusta kone toimi moitteettomasti. Pitääkö minun vielä tehdä jotain temppuja, ja miksi ongelmat alkoivat virustarkistuksen JÄLKEEN? Luulisi, että tarkistuksesta päinvastoin olisi jotakin hyötyä. Ärsyttää. Olisin kiitollinen kaikista vinkeistä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mihin tarkoitukseen käytät tietokonettasi ja mikä köyttöjärjestelmä?
eheytys.
Turhien tiedostojen poisto.
Online virus scan.
http://groups.msn.com/FileShareFinland/onlinevirusscan.msnw
Rekisterin Siivous
Microsoft Windows AntiSpyware
http://groups.msn.com/FileShareFinland/tietoturva3.msnw
SpywareBlaster
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
eScan
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/escanmwav.htm
CCLEANER niminen ohjelma vaan koneelle ja pyöräytä läpi...
Kolme kohtaa:
1.PUHDISTAJA / windows
2.PUHDISTAJA / sovellukset
3.VIRHEET
eli nuo aja läpi...
www.filehippo.com
mm.tuolta löydät ohjelman. Varmasti löytää turhia sivuja ja nopeuttaa konettasi.
troijan hepat madot ja kaiken muunkin diilerit spywaret ...
Tosi tehokas ohjelma.... waaaaauuuu!
ccleaneria niin ei poista matoja ym. sellasta.
Mutta se pitää koneen tehokkaasti puhtaana kun esim. käyt jollakin netti sivulla niin toi poistaa siitä jäävän tilan eikä kerää niitä koneelle.
Tuli muuten mieleen...sanoit aikaisemmin ettei sulla ad-aware löytänyt yhtään mitään...kysyisinkin milloin viimeksi päivitetty ja millä tavalla ajat sen läpi...???
vasta muutama päivä sitten kun joku sitä suositteli. Olin juuri sitä ennen tsekannut koneen F-securella, ehkei siksi ad-aware löytänyt mitään? Ja ihan normi skannauksen tein, ei kai siinä mitään ihmeellistä jippoa ole..?
Eikö muuten tuo CCleaner ja Ad-Aware ole vähän niinkuin päällekkäiset ohjelmat?
temp
sivuhistoria
väliaikaiset tiedostot
evästeet
roskis
Ajappa tuo spybot
Mutta älä korjaa bäckweb lite
katsella lisää / poista sovelutuksesta ja poistaa jos löytyy.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hjt10.htm
Laita toi hjt tonne hjt sivulle.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm tuosta lataat ja asntelet
Ohjeet löytyy sivulta.
no ei se vaadi kuin toimintaa.
Eli ad-aware on rekisterien putsaukseen.
Taas tämä Ccleaner on ohjelma joka kannattaa ajaa vaikka muutamankin kerrran päivässä (varsinkin jos surffailet eri sivuilla ym.) hyvänä puolena on vielä se, että ei vie paljoa aikaa.
Ad-awaressa kannattaa tarkistaa päivitys...tämän jälkeen menet eteen päin valitset - perform full system scann...ja samassa kohtaa alhaalla on kaksi pallukkaa tarkista, että myös "low risk..." on vihreänkeltaisena eikä punaisena...skannaa näitten jälkeen myös huvikseen tuo ad-aware uudestaan läpi.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada4.htm
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada.htm
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada5.htm
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada6.htm
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada7.htm
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada8.htm
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada9.htm
Ad-Aware sotkee mun koneeni . Kone todella hidastelee sen käytön jälkeen. Jo koneen avautuminen on todella todella todella hidasta.
Jonkin ajan kuluttua sen käyttämisestä kaikki taas alkaa sujuun, ilman että teen mitään erikoista
AD-Awarea osaan käyttää ja yleensä se löytää vain jotain vähäisen riskin kohteita MRU tai jotain sinne päin.
Enpä ole skannannut sillä pitkään aikaan, kun ei oikein innosta sitten sen käytön jälkeinen hidastelu !!!