Eli käyttökokemuksia kaivataan,
Kuinka pitkä jakohihnan vaihtoväli?
onko ollut jotain pahoja tyyppivikoja?
Missä on keskisen uudenmaan paras merkkihuolto?
yms mitä tahansa joka auttaisi päättämään olisko toi meidän auto -J
Leon ostaako vai ei
9
8781
Vastaukset 9
- Leon -00
Suosittelen Dieselinä varsinkin. Pirun halpa auto ylläpitää. Kulutus on naurettavan pieni. Nyt olen 5vuotta kohta pitänyt autoa. Säästöä tullut mukavasti vertaa bensavehkeeseen. Kilometrit n.25tkm/vuosi. 130tkm lähestyy.. Tästä saa joku vielä hyvän auton. Pitää vaihtaa, että saa vielä jotain hyvitystä. Vaihdankin uuteen Leoniin jahka kauppoihin tulee, sen verran hyvännäkönen auto. Ja uudella TDi koneella vielä, joten potkuakin on ihan eri lailla. Mutta suosittelen lämpimästi tätä nykyistä Leonia. Sehän on hinnaltaankin todella kilpailukykyinen. Halvimpia dieseleitä luokassaan. Remminvaihto taisi olla 90tkm kohdalla.
6kk ajellut ja hyvä on... Takuuseen "korjattu" 1 roikkuva johdonpätkä, joka oli tarttunut jonkun toisen autosta matkaan, muuten ihan takuuhuoltovapaata ollut... Fr:n hinnat on nyt aika pohjalukemissa, joten nyt kannattaa ostaa paitsi jos uusi korimalli näyttää paremmalta:
http://www.seat.com/com/generator/su/com/newLeon/site/main.html Tuolta jotain faktaa.- Katri Maria -80
Meinaa tuo uusi mallia, todella hirviä !!
Kyllä Leon I on vaan komia - city.
Katri Maria -80 kirjoitti:
Meinaa tuo uusi mallia, todella hirviä !!
Kyllä Leon I on vaan komiaSemmosta se on siellä maalla.
- asentaja...
hyviä ovat, jos ei pikku vikoja lueta esim:
-lasin nostimet ei kestä
-lukkolaitteet reistaa, pitää uusia vuorotellen kaikki.
-penkinlämmittimet ei kestä, vastukset palaa.
-vakaajatangon kumit menee tiuhaan.
-etupyörän laakereita menee,vallankin jos vaihtaa isompaa rengasta.
-lämpötila antureita menee.
-Lamda antureita menee.
-alipaine putket halkee.
-dieselissä ja joskus bensoistakin ilmamassamittarit hajoaa, tehot häviää.
-turboissa ahtopaineen rajoitin venttiilt hajoilee.
-tdi :n turbot hajoilee 200tkm paikkeilla.
-vesipumput ihan surkeita, vuotaa ja siipipyörät irtoilee.
ym.. muuta pientä.
p.s. kannattaa ottaa sit täyskasko että saa hinauspalvelun ilmaiseksi, sitä voi tarvita.- Leonid
Mulla -02 bensa 1,6. Takuuseen laitettiin kansi ventt.koneistoineen. Huohotinputki jäätyi ja yläpää kävi kuivana. Katalysaattori meni 50 tkm:ssa. Lukkovikoja, jakopään stefa ym. ym. Kaksi Seatia ollut - kolmatta ei tule.
- kuullut
Leonid kirjoitti:
Mulla -02 bensa 1,6. Takuuseen laitettiin kansi ventt.koneistoineen. Huohotinputki jäätyi ja yläpää kävi kuivana. Katalysaattori meni 50 tkm:ssa. Lukkovikoja, jakopään stefa ym. ym. Kaksi Seatia ollut - kolmatta ei tule.
Luulin, että huohotinongelmat koskevat vain 1,4-litraisia koneita.
- jujabe
Kävin koeajamassa turbodieselin,oli meluisa ja kohtuumukava ajettava,mutta ennenkaikkea takana ei kertakaikkiaan ole tarpeeksi tilaa edes lapsille.
- Keroppa
Mikä on hiljaisempi tuossa kokohinta luokassa kun päädyt toiseen merkkiin
Tilaa on se mitä on ,eli joudut päätymään isompaan autoon A6 esim E mersu Toyota camry ne on vähän hiljaisempia ja isompia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61291
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671038Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.224833- 63758
- 67755
- 70677
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22646Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?136631Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66599Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32578- 34547
- 54546
- 55528
- 48503
- 38489
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?101487Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40483Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40473- 30473
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18440