perspektiivinkorjausobjektiivi

Haluaisin hankkia perspektiivinkorjausobjektiivin kinokameraani, joka on merkkiä Nikon F60. Olen myös hankkimassa Nikonin järjestelmädigikameraa piakkoin. Onko kenelläkään tietoa perspektiivinkorjausobjektiiveista; paljonko ne maksaa, käykö sama putki sitten uuteen digijärkkäriin ja mistä objektiivia kannattaisi lähteä hankkimaan?
3656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

perspektiivinkorjauslasihan on kiskoilla liikutettava objektiivi, joka liikkuu vain ylös-alas ja sivuille. Kallistusta siinä ei yleensä ole. En nyt yhtäkkiä muista valmistaako Nikon sellaista, mutta esim Schneiderilta on saatavana Nikoniin sopiva malli. Hinta on melko korkea, mutta lasikin on yleensä erittäin laadukas. Automaattitoiminnnot ko lasien kanssa ei välttämättä toimi, mutta yleensä manuaalit toimii, niin kinorungoissa kuin digeissä. Mikäli suunnittelet moista jatkuvaan käyttöön, suosittelen mieluummin palkkikameraa reilumpien säätövarojen vuoksi, myös kuvanlaadussa siirrytään aivan toiselle tasolle. Palkkeihin saa myös sekä filmi- että digiperiä.

Äänestä

PC-Nikkori, jossa on vain sivuttaissäätö. Sillä saa vaikkapa talon seinät suoriksi.

Canonilla on Tilt& Sift objektiivi, jossa on sivusiirron lisäksi objektiivin kääntö (tiltti)syväterävyyden hallintaa varten.

Kalliita noi objektiivit ovat,hyväisesti toista tuhatta euroa lienevät.

Äänestä

Minulla on joskus ollut pc-nikkor objektiivi. Maksanee paljon tänäpäivänä. Mieti tarkkaan tarvitsetko todella. Käytettyjä voisi löytyä usasta ja eu:n alueelta. Palkkikameraa kaikki käyttää jos tarvitaan perspektiivin korjausta ja esim Cambolla on malli joka on tehty digirunkoja varten. Olen itse
mielinyt sitä pitkännaikaa. Pc-Nikkor oli täysin manuaali objektiivi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mai kirjoitti:

Haluaisin hankkia perspektiivinkorjausobjektiivin kinokameraani, joka on merkkiä Nikon F60. Olen myös hankkimassa Nikonin järjestelmädigikameraa piakkoin. Onko kenelläkään tietoa perspektiivinkorjausobjektiiveista; paljonko ne maksaa, käykö sama putki sitten uuteen digijärkkäriin ja mistä objektiivia kannattaisi lähteä hankkimaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu