Miksi Krav magassa

Aloittelija magassa

Hei! olen treenannut magaa nyt puoli vuotta ja homma tuntuu tosi toimivalta, aikaisemmin treenasin han moo doa, mutta en pitänyt lajia realistisena.

Ihmettelen vain miksi krav maga treeneissä otellaan nyrkkeilyhanskat kädessä ja opetellaan nyrkkeilyn lyöntitekniikoita?

Eikö nyrkkely ole kuitenkin oma lajinsa ja kadullahan ei toimita hanskat kädessä, toiki meillä on paljon itsepuolustustreeniä ja Slow fightingia, mutta kun en itse pidä kontaktiottelusta, siksi nyrkkeily hieman pelottaa ja en halua saada vammoja treeneissä!

tarkoitin jatkoa ajatellen, vielä meillä ei ole ollut noita nyrkkeilytreenejä, mutta olen katsellut kun ylemmillä on.

2

1240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIETI

      > Ihmettelen vain miksi krav maga treeneissä
      > otellaan nyrkkeilyhanskat kädessä

      Ilman hanskoja otteluharjoitteista tulisi kovin lyhyitä ja harjoittelijat kävisivät melkoisen vähiin.

      Varmaan kyseenalaistat hammas- ja alasuojatkin otteluharjoitteissa kun niitäkään ei ole kadulla?

    • Scanner3

      ja jos jätetään pois aseelliset uhkatilanteet, hallinta/kuristusotteet sekä takaapäin tapahtuvat hyökkäykset niin länsimainen nyrkkeily, kun sitä osaa hyvin, on ehkä yksi parhaimmista lajeista myös tilanteissa jotka tapahtuvat harjoitussalin ulkopuolella...hyvä silmä, väistöt, kovat lyönnit eri etäisyyksiin. 1vs monta -tilanteissakin suuri hyöty jos lyönnit osuvat kohdalleen ja aiheuttavat vastustajassa tajuttiomuutta tai muuten haluttomuutta ja rohkeuden vähenemistä.
      Erittäin hyvä siis kun ip-lajissa otetaan mukaan nyrkkeilyharjoitteita. Ja boxing on hauskaa.
      Oikean kokoisilla hansikkailla ja sillä että ottelöu pidetään light kontaktina niin vmmojen riski on pieni, vaikka otettaisiin vähän kovempaakin. Ja kypäränkin voi laittaa päähänsä(nyrkkeilykypärä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2368
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1603
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1277
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      243
      1043
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      859
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      849
    Aihe