Söin tänä kesänä ensimmäisen kerran itse kasvatettua maissia. En usko että enää ikinä voin syödä kaupasta ostettua! En ole ennen tajunnut miten järkyttävä ero noissa kahdessa on; kaupan maissi ei oikeasti maistu yhtään miltään itsekasvatettuun verrattuna. Itsekasvatettu oli aivan tajuttoman makea, niin mehukas että roiskui kun söi, eikä niitä edes tarvinnut kypsentää. Uskomaton elämys!
Maissin
mausta
2330
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koskapa olen ajatellut itsekin ensi kesänä laittaa hieman maissia kasvamaan, niin kysyisin, että kasvoiko se kasvihuoneessa vai avomaalla? Entä tarvitsiko se paljon kastelua, lannoitteita, yms.? Pitääkö paikan olla aurinkoinen? Entä maaperän; käykö rinteessä oleva hiekkainen multamaa? Kaipaako maissi "rinnakkaiskasveja"; esim. tuholaisten harhautukseen hajuilla, tai kumppanuuskasveiksi? Myös muut vinkit kiinnostavat. =)
Maissilajikkeissa on huomattavia eroja maun, aikaisyyden ja tähkän koon suhteen. Myös itse kasvi voi olla
n. 1,5m - 3,5 m! (="minimaissi").
Näistä tarkempaa tietoa ja kasvatusvinkkejä sivuillani: http://www.cedunet.com/~rte47
Lajikkeista parhaimpia ovat minun makuni mukaan "Butter Vee" ja tämän kesän ensituttavuuteni "Lumidor", joka voittaa vielä BV:nkin makeudessaan.
Hyvin aikainen "Spring Rush" ei ole kovin maukas, eikä myöskään suuritähkäinen "Early King". Aikainen on myöskin "Senega Horizon", ja samalla suht. maukas. Nämä ovat tietysti omia arvioitani, joista voi olla vapaasti muutakin mieltä, mutta ensi kesänä jätän "Sping Rushin" ja "Senegan" pois ja keskityn "Butter Veen" ja "Lumidorin" kasvatukseen ihan vaan maun vuoksi.
Lumidorin siemeniä laitan myyntiinkin pienen erän kotisivujeni kautta.