Timpuri kysyin minkä kokoinen saunan ovi taloon tulossa. Minä siihen, että 19 x 7 näyttää piirustuksissa olevan, talotehtaan toimittama ovi odotti paketissa. Timpurin apupoika sitten muurasi aukon, ja laatoittaja laatoitti seinän pesuhuoneen puolelta. Ovi sitten piti asentaa aukkoon, joka mitattuna oli 190 cm korkea ja noin 68 cm leveä! Timpuri timanttileikkurilla levensi 70-senttiseksi, mutta korkeuden lisääminen on vaikeaa kun oven yläpuolella on valettu betonipalkki.
Olisiko mminun pitänyt ymmärtää että, 190 cm kokolasiovelle tarvitaan ainakin 200 cm korkea ja yli 70 cm leveä aukko. Vai olisiko timpurin tai vastaavan pitänyt asiaan puuttua?
Olisiko mminun pitänyt ymmärtää että, 190 cm kokolasiovelle tarvitaan ainakin 200 cm korkea ja yli 70 cm leveä aukko. Vai olisiko timpurin tai vastaavan pitänyt asiaan puuttua?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä sinun pitää toimia ammatti-ihmisten ylivalvojana. Niin minäkin tein. Ja itse tein hankalimmat työvaiheet, kun ammattitimpurit eivät halunneet. Myös tein tiiviit höyrynsulut teippejä ja niittejä säästelemättä ja kääntelin liepeet oikealle puolelle, kun ammattilaiset käänsivät liepeet kylmälle puolelle ja irroittelin juoksujen alle krympätyt ja ammutut muovit ja oioin ne.
Teinpähän vesieristeetkin, vaikka kaiken tietävät alan ihmiset naureskelivat (1999), jotta ei niitä ennenkään ole tehty ja hyvin ovat laatat pysyneet.
Tässä maassa on niin pirusti itseään ammattimieheksi kutsuvia, että ihan hirvittää. Mutta se on kai niin, että vaikeahan se on myöntää, että on koko ikänsä tehnyt asiat päin peetä. Tiedät varmaan nämä "ei se tartte ku" miehet. Ja homesaneeraajat kiittää.
kyllä tietää jos on timpuri vaan sinun tapauksessasi ei ollut timpuri vaan töttitimpermanni.Vanha nyrkkisääntö on että ikkunoiden ja ovien yläpäät ovat samassa korkeudessa, ei ole tosin enää aina kun on niin monen korkuisia ikkunoita ja ovia. Kuitenkin moka oli sinun kun palkkasit noin huonon töttitimpermannin.
niin toimit työnjohtajana ja työläiset tekee sen kokoisen aukon kuin määräät. Vastuu sinulla.
Jos oli asennusurakka itsenäisellä yrittäjällä, niin tekivät väärin.
Teetettiin alvillisena tuntityönä yrittäjällä. Yrittäjä laskutti paitsi omista myös apupojan tunneista (joista tosin vähemmän).
taisi olla joko tahallista huolimattomuutta tahi sitten kyseessä oli oppipoika joka ei tiennyt noista ovihommista yhtikäs mittään.
No, ei ole maailman isoin ongelma. Timanttilaikalla leveämmäksi ja korkeammaksi. Sitten pölyn hävennettyä siihen mahtuu standardi ovi.
Vastuussa on aina rakennushankkeeseen ryhtyvä.
No tekijä oli oppipoika, minun ongelmani oli siinä etten ymmärtänyt valvoa ko. oppipojan tekemisiä vaan luulin hänet ottaneen timpurin tekevän niin.
Leventäminen onnistuu toki timantilla mutta uskaltaako oven yläpuolella olevaa raudoitettua palkkia mennä timantilla rikkomaan...