Miksi aikoinaan on osa Bodomin tutkimuksista julistettu salaisiksi? Eikai vaan mister Assmannilla vain ole ollut sormet pelissä? Tai jollakin muulla ulkopuolisella? Tuskin tämän nelikon tekemisissä olisi mitään niin salaista, että se täytyisi julistaa salaiseksi?
Salaiset Bodom-tutkimukset?
sdfsdfsdf
81020
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikki esitutkintamateriaali on salaista ennen kuin juttu on ollut ensimmäisen kerran esillä oikeudessa. Ja taämänkin jälkeen voidaan julistaa salaiseksi jos sen katsotaan olevan tarpeellista.
Vai olisko tosiaa ni et ku Kyllikin, Ellin, Tulilahen, Buudumin ja Sirkku-liisan jutut o kaikki salasia takan oliski Stasi, KGP taik TB
Esitutkintamateriaali ei ole salaista ensimmäiseen oikeuden istuntoon asti. Poliisi saa aivan vapaasti päättää mitä kertoo ennen oikeudenkäyntiä vai kertooko mitään julkisuuteen.
Kulla olisi pitännyt sanoa ettei esitutkintamateriaali ole julkista ennen kuin on käsitelty...
asiakirjat tehtiin v. 65 niin että Aismann olisi syytön sillä Aismann oli hallituksen suojeluksessa. Aismannin alibia ei voi todistaa. Kuinka Aismannin alibiin uskotaan niin vuoren varmasti, vaikka muihin 40 vuotta vanhoihin asioihin ei. Stasi, KGB ja Suomen hallitus oli mukana tekemässä Aismannille alibin papereita...
helmutilla iltalukemisena ja välillä se lähettää ne gorballe, gorba taas arajärvelle se vie ne koivistolle. koivisto lainaa niitä aakelle
kukaan jaksa lukea, eli vuoden päästä lööpessä: Juhani Suomi: Assamannen elämäkertaa kirjoittanut Juhani Suomi käyttää yllättävän suuren osan
kirjasarjan viimeisestä osasta todistellakseen nykypolven "asiantuntijoiden" ...
salaliitto NG:n saamiseksi syylliseksi. Kuolleen Assman-paran maine pitää pitää puhtaana:mitä nyt on kerrottu että oli keskitysleirivartija, KGB:n agentti, murhaaja, avionrikkoja, kuolinvuoteellaan tunnustikin -vieläpä Palolle jolle on pakkomielle. Onko täällä ketään yli 10-vuotiasta- haloo! Kun Palo joskus kuolee kai väitetään että KGB tappoi hänetkin.
Kaikki muut syyllisiä paitsi ei varmasti paikalla ollut vähin vammoin selvinnyt neljäs henkilö jonka kengätkin ovat täynnä toisten verijälkiä.
kyllä todellakin muita vaihtoehtoja löytyy, enkä tarkoita pelkästään assmania. Vähin vammoin on väärä ilmaus nissen kohdalla. Parempi sanoa, että hänellä oli tuuria selvitessään hengissä murhaajan käsittelystä. Kengistä vielä: Koko teltan ympäristö oli ollut verestä punaisenaan; ihmekös tuo sitten on jos kengissäkin oli roiskeita. Kengissä oli myöskin verijälki, jossa mahdollisesti ulkopuolisen dna.