Kannattiko ostaa uusi

Kattelin tuolta myyntipalstoilta kun zx10 kawaa vuosimalli 2004 myydään 12000 euroon kun se uutena on ollut noin 20000 egeä.Siihen viellä päälle pakolliset tehoputki viritykset ja vakuutukset noin 2000euroa eli arvon pudotusta vuodessa 10000 euroa.Kannattiko?Olitko asvaltti soturi?
193360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kyllä nyt rupes vituttamaan!

Äänestä

olekkaan mitään perseaukisten amispoikien hommia. Meneppäs vaan takaisin virittelemään sitä skooteriasi. Äläkä puutu aikuisten hommiin.
Ps. Kysy huomenna äidinkielen opettajalta onko asvattisoturi yhdyssana, ja mihin pilkut sekä pisteet sijoitetaan.

Äänestä
  • sulta yhtäkään kunnollista kommenttia vai oletko pelkästään tommonen säälittävä pelle?

    Äänestä

  • muuten kirjoitti:

    sulta yhtäkään kunnollista kommenttia vai oletko pelkästään tommonen säälittävä pelle?

    säälittävä pelle? Ilosia pellejä tiedän useitakin mutten ainoaakaan säälittävää. Vastaile taas seuraavalla välitunnilla.

    Äänestä

  • jkjkj kirjoitti:

    säälittävä pelle? Ilosia pellejä tiedän useitakin mutten ainoaakaan säälittävää. Vastaile taas seuraavalla välitunnilla.

    semmonen hieman keskivertoa tyhmempi henkilö joka ei itse tiedosta tyhmyyttään. Sen jutuista puuttuu kokonaan asia ja se yrittää opettaa toista kirjoittamaan jonkin sanan oikein ja kirjoittaa heti perään itse sen saman sanan päin persettä.

    Mikä toi "asvattisoturi" oikein on..?

    "Ps. Kysy huomenna äidinkielen opettajalta onko asvattisoturi yhdyssana, ja mihin pilkut sekä pisteet sijoitetaan."

    Äänestä

  • on... kirjoitti:

    semmonen hieman keskivertoa tyhmempi henkilö joka ei itse tiedosta tyhmyyttään. Sen jutuista puuttuu kokonaan asia ja se yrittää opettaa toista kirjoittamaan jonkin sanan oikein ja kirjoittaa heti perään itse sen saman sanan päin persettä.

    Mikä toi "asvattisoturi" oikein on..?

    "Ps. Kysy huomenna äidinkielen opettajalta onko asvattisoturi yhdyssana, ja mihin pilkut sekä pisteet sijoitetaan."

    löysit sitten tuon näpsis (eli kirjoitus)virheen. Tähän kohtaan sopii mainiosti tuo "taputushymiö". Joten et sitten luultavasti olekaan aivan toivoton tapaus. Vielä kun pystyisit rakentamanaan teksteistäsi muutakin kun noita surkeita trolleja, niin joku suurta esikuvaa tarvitseva teini voisi ottaa sinut malliksi niin kuin muutkin iloiset pellet.

    Äänestä

  • jkjkj kirjoitti:

    löysit sitten tuon näpsis (eli kirjoitus)virheen. Tähän kohtaan sopii mainiosti tuo "taputushymiö". Joten et sitten luultavasti olekaan aivan toivoton tapaus. Vielä kun pystyisit rakentamanaan teksteistäsi muutakin kun noita surkeita trolleja, niin joku suurta esikuvaa tarvitseva teini voisi ottaa sinut malliksi niin kuin muutkin iloiset pellet.

    Ainut asia mitä olet tämän ketjun aikana nimimerkilläsi saanut sanottua mikä yleensä jollakin tavalla edes liittyy aiheeseen, meni jotenkin: "Ei moottoripyöräily olekkaan mitään perseaukisten amispoikien hommia." Loppu muu hikeentyminen oli asiatonta skeidaa... ja samanlaisena näkyy jatkuvan. Ensin kävi hieman mielessä että olet saattanut närkästyksissäsi nakella nuo muutkin kommentit mutta tossa nimimerkissäsi joka sinulla pääsääntöisesti näkyy olevan käytössä, tietty asia tulee muita vastauksia selvemmin esille ja se on teinit ja näkyy kääntyvän vielä amispoikien suuntaan.

    Äitee olisi jo jossakin kohtaa todennut että siitä puhe mistä puute... ei kai nuoret jannut ole sinulle vain salainen fantasia?

    Ainut asia minkä voisin nähdä aloittajan kommentissa ärsyttävän oli tuo kieliopillisesti kiistelty ja edelleen päin persettä kirjoitettu olitko asvattisoturi. Jos se saa aikaan moisen ryöpyn, on linjoilla aika vähäjärkistä porukkaa... Kommenttihan oli muutoin ihan asiaa... ehkä hieman lisättyä kontrastia vain.

    Äänestä

pyörän olisit saanut 6500 eurolla saksasta ja menit typerys ostamaan älyttömään ylihintaan.

Äänestä

Ite ostin uuden pyörän pari vuotta aikaa. cbr954rr. Uusi on vitun cool ja hinta ei haittaa kun rahaa on ; )

Äänestä
  • saa,jos kukaan ei osta uusia.Kuitenkin halutaan,
    vähänajettuja,siistejä,yhdelläolleita mopoja.

    Hohhoijaa......zzzzzzzzz

    Äänestä

  • Ostin aikoinaan ihan uuden tuliterän pyörän vuonna 1985 johon piti hommata myös kasko vakuutus ja käyttää määräaikais huolloissa jotta takuu säilyisi mutta ei silti arvo siihen aikaan kahdessa vuodessa niin paljon suhteessa pudonnut kuin nyt.Vanhoissa 90-luvun pyörissä ei riesana takuuhuollot eikä kaskoa viitsi ottaa näin vanhoihin ja arvo ei paljon alene.

    Äänestä

Mitä sitä katselet, osta jos on halpa äläkä ihmettele.
Eikä vakuutusmaksuja voi mihinkään arvonalennukseen laittaa! Se vaan maksaa..
Niin ja saa uusia 2005:sia nyt syksyllä 18000 egen hintaan, kannattiko ostaa keväällä??? ;)
Niin ja miten halvalla sen 2004 mallisen saakaan 10 vuoden päästä???

Äänestä

No sen verran että jokainen 180-heppaisella pyörällä ajava on todellinen asvalttisoturi. Kyyti on sitä luokkaa, että siitä pitääkin maksaa. Huomaa, ettei nimimerkillä "90 luvun pyörä" ole mitaan tietoa eikä realiteettia asiaan, katkeruus paistaa tosin läpi.

Poikkeuksellisen halpa pyörä on hyvin todennäköisesti korjattu kolaripyörä tai aika rivo esitys muuten.

Kaikki käytettyjen ostajat haluaisivat ostaa ihan vähän ajetun tuoreen pyörän. Mistähän ne tulevat markkinoille? Ihan kuin joku muukin tuossa kirjoitti...

Terv. 122-heppaisella liikkuva oikeinkirjoitustaitoinen asvalttisoturi

Äänestä

että minä ostan pyöräni uutena, joten sinä voit ostaa sitten käytettynä.

Äänestä

Alaa seuranneenna näyttäisi siltä, että eniten takkiin saavat/saivat 2000-luvun alkupuolella uuden pyörän ostaneet. Mitä eksoottosisempi pyörä, sitä enempi tapppiota. Vuonna 2004 ostettuna tappio ei ole niin kirvelevä mutta uusi pyörä tekee ajamisen aina arvokkaaksi. Tappio tosin realisoituu vasta myyntihetkellä. Uuden pyörän huoltokulut saattavat olla jopa korkeammat kuin vanhemman yksilön. Vanhempi tekniikka on yksinkertaisempaa ja sopii hyvin kotihuollettavaksi. Eikä sitä ainakaan ole pakko viedä takuiden takia merkkihuoltoon.

Uuden pyörän ostoa perustellaan usein rahavarojen runsaudella. Mikäs siinä jos rahaa kerran on. Mutta miksi kauppa pitää tehdä osamaksulla ja kaskovakuuttaen? Varakkaan ei myöskään tarvitse ajella tennistossuissa paita farkuista lepattaen.

Halvemmalla näyttäisivät pääsevän -90 -lukulaisilla ajavat, etenkin jos valinta on osunut hyväkuntoiseen laatumerkkiin. Ajotaito ja taloudellinen riskinsieto eli käteiskauppa ilman kaskoa pienentävät edelleen kuluja. Normaalikuljettajan todennäköisyys hyötyä kaskosta on minimaalinen. Kasko sopii lähinnä persaukisille honkkeleille. Heidän toilailujaan ei kannata keskivertokuskin rahoittaa.

Moottoripyörien hinnanlasku näyttäisi pysähtyvät museoikää lähestyttäessä. Hinta saattaa kääntyä jopa nousuun. Oikein ajoitetussa pyöräkaupassa saattaa päästä jopa voitolle. Ajouran voi aloittaa pienelläkin summalla eikä sen jatkoonkaan tarvitse välttämättä isoja uhrauksia tehdä.

Tappiot ja voitot ealisoituvat vasta myydessä. Siihen asti kaikki on vain laskennallista eli nauttikaa ajamisesta ja surkaa vasta myydessä. Pyörättömien on turha parkua toisten kaupoista. Wannabeiden rooli on aina ollut toisten tekemisten arvostelu sivusta seuraten.

Äänestä
  • " Mitä se p-aukisille kuuluu, miten me rahamiehet vaapaa-aikaamme vietetään" Siteeratkaa sitä, niin ei tarvitse sen enempää arvailla toisten motiiveja !

    Äänestä

vaihto ja sen hinta on ihan sama. Eri asia kun kyse on isoista rahoista.

Äänestä
  • hintaan 5€.

    Äänestä

Se että kannatiko ostaa, niin tottakai, nyt on sellanen pyörä kun on itte halunnu...eikö?

Mut että kannattaako sitä nyt sitte tuohonkaan hintaan myydä, niin on sitten toinen luku ja liikutus, sanoisi Hän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


90 luvun pyörä kirjoitti:

Kattelin tuolta myyntipalstoilta kun zx10 kawaa vuosimalli 2004 myydään 12000 euroon kun se uutena on ollut noin 20000 egeä.Siihen viellä päälle pakolliset tehoputki viritykset ja vakuutukset noin 2000euroa eli arvon pudotusta vuodessa 10000 euroa.Kannattiko?Olitko asvaltti soturi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu