Millaista musiikkia on depeche mode? Ei mitään hevii vaikuta olevan. Konemusaa taitaa olla vai? Kuullut piisii radiossa useesti. Tuntuu olevan hyvä.
Minkälaista?
6
772
Vastaukset
- Edi Tandöbööd
Se on rockabillyy. Ainakin kaikki tosirokkarit kuuntelee sitä. Ja heviä ja punkkia.
- sanna
Ei nyt ihan mee oikein noi sun 'ehdotukset'...
- SisterOfNight
Vuosien varrella Moden musiikkia on luonnehdittu eri tavoin, mutta pohjimmiltaan se on elektronista poppia. Martin Gore, mies bändin musiikin takana, on luonnehtinut Moden musiikkia pervopopiksi. Nimitys on itse asiassa aika osuva, sillä biisit käsittelevät voittopuolisesti ihmissuhteita, rakkautta, tuskaa, kärsimystä, seksiä, mitä niihin nyt sitten liittyykään. Parasta Moden musiikissa on se, ettei se ole kovin yksiselitteistä. Sanoissa ja musiikissa on monimerkityksisyyttä ja tilaa viedä niitä sisimmässään haluamaansa suuntaan. Olen huomannut, että tulkintoja eri biiseistä on monia, yhtä monta kuin tulkitsijaa. Moden kokeminen on siten hyvin henkilökohtainen asia.
Aika vaikea yrittää selittää, millaista musiikkia Depeche Mode on tehnyt ja tekee. 25 vuoteen mahtuu monenlaista vaihetta, mutta perusasiat toki on pysyneet samana. - Totanoinniin
Hyvää musaa. Elektronista(kin), jos halutaan lokeroida. Poppia, rokimpaakin on. Löytyy myös kitaroita, rumpuja ja erilaisia kaduilta ym. talteenotettuja ääniä (tosifanit tietää).
Tietämät on aika tietämätön, sorivaan. Bändi on ollut kasassa 25 vuotta ja hittejä on vaikka muille jakaa. Vinkki: etsipä sellainen saitti kun www.depechemode.com ja klikaa archives->videos. Katso videopätkiä, kuuntele musaa ja HÄMMÄSTY. - Julian
Synapoppia Mode oli ainaki kasarin ja vielä 90-luvun taitteessa. "Songs Of Faith And Devotion" toi sitten esille erilaisen Moden ja johti Alanin lähtöön bändistä. "Ultra" oli muuten suhteellisen elektroninen albumi loppujen lopuksi, "Exciter" jotain suhteellisen hirveää ja "Playing The Angel" näyttäis olevan elektronistäytteistä soundimaailmaa 60-luvun rocktyyppisillä melodioilla...suht mielenkiintoinen sekoitus.
Jotkuhan puhuu Modesta vaihtoehtorokkina, mutta tosiaan itelle aina tulee olemaan se kasarin synapopbändi. - Muunu
Depe on mielettömän seksikästä ja siis aivan käsittämättömän ihanaa musiikkia. Depe on synkkää ja matalaa, mutta vanhemmasta tuotannosta löytyy ihania pimputuksia. Depeche Mode on ehdottomasti yks parhaista bändeistä ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379