Meillä on noin kahdeksan kuukauden ikäinen tipsu, ongelmaksi on tullut korvalääkkeen anto. Lääkkeen saa annettua vain kun toinen ottaa niskavilloista kiinni ja pakottaa koiran maahan, meinaa purra käden irti, joka ikinen kerta kauhea tappelu, että saa lääkkeen laitettua. Onko kellään kokemuksia miten kyseisen tapahtuman saisi suoritettua helpommin.
Lääkken anto koiralle???
Andraes78
8716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
.. lääke suoraan sinne kurkkuun niin sen on pakko nielllä se.. se on ainakin yksi keino minkä pitäis toimia.. tai laittaa jonnekki makkaran sisälle se..
Siis ei se lääke oo kukkuun kun se pitäs saaha laitettua korvaan
Hei!
Kokeile laittaa tipat korvaan kun koira nukkuu, tai kun koira on väsynyt esim. pitkän lenkin jälkeen.
tosi kipeät ja nyt se käyttää opittua mallia, vastaan pistän vaikka henki menisi. En osaa muuta sanoa kuin pikkuhiljaa hyvä tulee. Saiko muuten lääkäri laitettua sille ne tipat helposti, jos niin tässä on nyt sitten ongelma teillä todellinen.
Itse lähtisin korvien parannuttua koko hommaan uudelleen. Eli ostakaa korvien puhdistus ainetta ja alkakaa laittaa sitä leikin ja kehujen voimin. Koira syliin tai trimmipöydälle missä sitten turkin ja muut huollatte.
lääkäri ei laittanut koiralle korvaan lääkettä, katsoi vain, mutta yleensä antaa lääkärin laittaa pienen vastustuksen jälkeen
ääh. käsitetkää niitä koiria muutenkin kuin sairastoimituksessa. joka koiran pitäisi antaa suorittaa kaikki perustoimenpiteet, eikä sen pitäisi missään nimessä ruveta puremaan vaikka korvaan sattuukin. Omistajiinsa luottava koira kyllä tietää, että omistaja ei tekisi sille mitään pahaa. Onko kynsien leikkaamisessa kans ongelmia?
Noita tipsuja olen tavannut useammankin ja ovat varsin omapäistä sakkia. Useilla on tapana purra jos ei homma miellytä, oli se mikä tahansa, syliin nostaminen tai jokin muu. aikani koitin naapurin vanhaa koiraa opettaa kävelyhihnassa kulkemaan, mutta lopetin ja päätin, että tyhmähän se koira on. Kyllä yleensä koiralta joku järki löytyy ajan kanssa, mutta tuo on taas yksi niistä kiina/tibet koirista, jotka on ruoaksi alunperin tarkoitettu ja siinä on aivoissa tarkoituksella voitu tinkiä.
Antaa se ihan hyvin leikata kynnet
Se on totta, että koira täytyy opettaa käsittelyyn koiran oman hyvinvoinnin vuoksi. Korvatippojen laittaminen ei koskaan ole helppoa, vaikka kyseessä olisikin ns. kiltti koira. Laittajan hengitys voi liikuttaa korvan sisällä olevia karvoja ja koira puistaa päätään vaistomaisesti. Hyvä vinkki oli, että kannattaa kokeilla, kun koira on todella väsynyt esim. pitkän lenkin jälkeen. Rauhallinen puhe ja silittely voivat myös auttaa, sekä herkkupalat. Huomio kiinnittyy silloin muuhuin kuin hoitotoimenpiteeseen ja tipan laitto voi onnistua. Edelliseen kommenttiin vain haluan todeta, että Tiibetinspanielit ovat erittäin älykkäitä koiria (ei mitään tyhmiä ruokakoiria) ja jokainen joka tunteen tipsujen tarinan tietävät, että niitä on käytetty luostareissa kellonpyörittäjä koirina, jotka tarkkailivat korkealta muurilta kulkijoita ja niitä nähdessään soittivat kelloja merkiksi luostarin väelle. Tipsuissa on suuri sielu pienessä koirassa. Tsemppia tippojen laittoon! Kyllä se siitä =0)