näyttääpi siltä, että jatkan raskauttani yksinhuoltajana. Joten, neuvokaa ensikertalaista, mitä kaikkia tukia yksinhuoltajaäiti voi saada. Voiko hän saada esim. kotihoidontukea?
yksinhuoltajan tuet
9
15280
Vastaukset
- Ikivilu
se, mihin yksinhuoltajuus suoraan vaikuttaa, on lapsilisä, eli siihen saat yh-korotuksen, hurjat 36,60€ normaalin 100€ (ensimmäinen lapsi) päälle. elatustukea saat kunnalta mikäli isä ei elatusmaksuja maksa, tämä tuki on 118,15€. äitiyspäiväraha ja vanhempainraha määräytyvät sun omien tulojen mukaan, siihen eivät isän tulot vaikuta. samoin kuin asumistuki, sekin määräytyy sun tulojen mukaan.
itse olen ollut lähen kaksi vuotta yksin marraskuussa kolme vuotta täyttävän poikani kanssa. raskaassa erossa apuna oli yksin- ja yhteishuoltajien liitto, nettisivut löytyvät osoitteesta http://www.yyl.fi/
tsemppiä jatkoon!! - ****
käypäs katsoo www.kela.fi niin sieltä selviää yksinhuoltajan tuet
- äet5
muita kuin tuo 36.60 joka mainittiin. Loput tuet kuuluu kaikille yhtälaisesti.
- ajatella
Ei ois kannattanu olla nii hätäne ton äpärän teossa.. Nyt saat kantaa siitä vastuun.
- tyttö
jeesus sentään mikä kommentti..toinen kysyy asiallisesti ja sä vastaat kun mikäkin vi**n ääliö!!kasva aikuiseks ja jätä typerät kommenttis omaan tietoos!!
- Yh äippä myös!
Mene sinä muualle moraalisaarnojesi kanssa! Lapset ovat rikkaus, elättää ne sitten yksin tai puolison kanssa! Tuollaista veemäistä hapannaamaa ei täällä kaivata, kun kysytään fiksusti neuvoa! Oma äites tais olla liika hätänen, kun tollasen maailmaan päästi!
- Hunajameloni74
Etkö asiallisempaa vastausta voinut keksiä?
Eikös hän juuri vastuuta kannakin, koska kyselee yh-äitien tukia?
Jos ei ole mitään rakentavaa sanottavaa, kannattaisi jättää tuollaiset asiattomat kommentit kirjoittelematta.
Kaikenlaisia tänne kirjoitteleekin.... Monesti se on rikkaus, mutta joskus riesa.
- ludvig
Menkää töihin!
- YH mut rahaa on!!
Köyhät kyykkyyn :D saanko minkalaiset tuet jos teen muksun? ei suatana XDXD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 482618
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792158
- 951966
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301320Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319