vesiarvot

minkämoinen paketti testaamiseen pitäisi hankkia? kertokaa samalla hintaluokka, jos mahdollista.
4228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Testipakettien tarve riippuu siitä, millaista akvaariota aiot tulevaisuudessa pitää: pehmeän veden akvaariota, vai kovan veden?

Periaatteessa kuitenkin tarvitse kaksi pakollista testiä: pH ja nitriitti -testit, tippasellaisia.

Alussa, kun akvaario käy läpi biologista rumbaa, esiintyy vedessä mahdollisesti ammoniakkia, jota seuraa nitriitti ja kypsässä akvaariossa lopussa nitraattia on enää seurattava parametri.

Tästä linkistä pääset jo pitkälle:
http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/akvaarionperustaminensivu.htm
varsinkin seuraamalla sivun lopusta linkkiä "hoito" (tai ylhäältä).

Jos jotain kysyttävää ilmenee, niin kysypä pois ;)

Äänestä

Nauhatestit on epäluotettavia ja kalliita verrattuna Seran tai Tetran tippatesteihin

Alussa tarttet kypsytys vaiheessa Ammonium NH3 ja nitriitti NO2 sekä nitraatti NO3 testereitä, kantsii ostaa kimpassa kamujen kanssa sillä joka tipan hinta kieppuu siinä kymmenen euron paikkeilla.

Hyvä tapa opiskella akvaarion tasapainoa ainakin harrastuksen alkumetreillä on juuri mittailla akvaarion vesiarvoja ja niiden muutoksia vedenvaihdon välillä, siinä oppii tajuamaan mitä akvassa tapahtuu vedelle ja sitämyöden kaloille jos vesi arvot heikkenevät äkisti tai nitriitti ja nitraatti pääsevät kohoamaan esim. ylikansoituksen kautta kaloille hengen vaaralliselle tasolle.

Jotkut kalat (hammaskarpit sekä Malawi järven kalat) vaativat veden kovettamisen ruokasoodalla sekä askartelukalkkijauheella. Samalla myös veden happamuus arvo nousee joten kannattaa olla tarkkana annostelun kanssa ensimmäisinä kertoina.
Mittareina silloin ovat kovuus arvot KH ja GH sekä happamuus arvo pH.

Viikottainhan määrä tulee olemaan veden vaihdon kanssa sama kun vettä vaihdetaan säännöllisesti saman verran kerralla, toivottavasti.
Näin myös mittareina Nitriitti NO2 ja Nitraatti NO3 arvot pysyvät aisoissa. Nitraatti arvon tarkkailu onkin hyvä mittari veden vaihdon ajankohdaksi jos kalasto on akvaariossa sama jatkuvasti. Veden vaihdon jälkeen arvo mitattuna pitäisi olla 5-10 kieppeillä kun taas ennen veden vaihtoa se saisi olla enintään 20. Tätä korkeampi arvo on jo kaloillekin vaarallinen.
Nitriittiä ei saisi veden vaihdon välillä esiintyä lainkaan, jos arvo nousee jatkuvasti veden vaihdon välillä on syytä joko tiheentää vedenvaihto väliä tai sitten tarkistaa akvaarion kalasto, onko päässyt ylikansoittumaan.

Äänestä
  • nyt selkisi monta pientä asiaa.

    Äänestä

  • loistovastauksista. kirjoitti:

    nyt selkisi monta pientä asiaa.

    Loistavaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja testaaminen kirjoitti:

minkämoinen paketti testaamiseen pitäisi hankkia? kertokaa samalla hintaluokka, jos mahdollista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu