eli onko kukaan koskaan tehnyt/yrittänyt tehdä omavalmisteista helikopteria tai lentokonetta?
onko jollai kuvia tai neuvoja miten tehdä.. olis aika leuhka peli.. ja minkälaisilla moottoreilla ja muilla osilla olette valmistaneet ne..
omavalmiste kopteri
10
10337
Vastaukset
- faarao
On tehnyt, Suomessa Kalle Päätalo (ei se kirjailija), niminen mies rakensi omin käsin Tiira-nimisen lentokoneen ja opetteli myös itse lentämään sillä. Kekseliäs mies joutui sittenmmin oikeuden eteen ilma-aluslain rikkomisesta. Tämä taisi olla joskus 80-luvulla, TM:ssä ainakin oli juttu.
- kaksi konetta
Ja kyseinen "lentokone" on ilmailumuseossa. Huiman näköinen vehje. Siivet oli muistaakseni päälystetty apulantasäkkien muoveilla. Vaijerit oli tiukattu 4" nauloista tehdyillä koukuilla. Polttoaine säiliö oli n. 10l muovikanisteri. Propelli oli vestetty koivuhalosta ja navan läpi oli laitettu vahvikepultit, eli myös ropelin halkeaminen oli huomioitu. Moottorina taisi olla kuplan kone. Jonkinlaista pioneerihenkeä pojalla on ollut. Jäi kiinni kun lensi tutkaan koneellaan. Oli noussut liian korkealle. Ko. heppu on muuten tehnyt kaksi konetta, nyt taitaa olla sen verran vahdinnan alla ettei konehomat ole mielessä( tai jos on, ei pysty tekemään.)
- YK:n lentäjä
Moro
On kavereitani tuo "Rapppa" Raimo Päätalo ei siis Kalle. Asuu Oulussa Sanginjoen kylällä.
Rakentanut kolme konetta!
2 kpl tiiroja joista eka Tikkakosken ilmailumuseossa. Toinen tiira on Rampan pellon laidalla edelleen lentokelpoisena ja viimeisinkone suomen ainoa alataso Colibrin muunnos jossa ei ole ohjainpintoja siivissä (ei siis siivekkeitä) vaan ohjaus tapahtuu sivu ja korkeusperäsimen avulla kuten Tiiroissakin.
tietoa:
ks. maallikkosuunnittelijat:
http://www.ilmailuliitto.fi/index.php?mid=240
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiira
http://www.fsnordic.net/discussion/index.php?PHPSESSID=3797eceb68973c8017f633a59f2f70ed&topic=28071.msg274387
Kuvia alatasosta:
(Kyseessä EI ole Tiira III Ramppa EI ole kastanut konettaan Tiira nimelle se on suuren yleisön omaa keksintöä)
http://www.nic.fi/~olan/kuvat/tiira3_13.jpg
Vaihda aina numeroa niin saat muut kuvat näkyviin:
esim tiira3_14.jpg jne.. Kuvattu Oulun Pikkaralassa Ahmosuon kentällä jossa Ramppa käy toisinaan lentäen matalissa tutkakatveessa ja ilman radiota tietysti..
http://www.nic.fi/~olan/kuvat/tiira3_14.jpg
http://www.nic.fi/~olan/kuvat/tiira3_15.jpg- jätkä..88
mielenkiintoisen näkönen vekotin.. onkos muita tämmösiä omatekoisia ilmaan nousevia virityksiä..
- Kaarjaa
Löytyi minultakin kuvia Päätalon koneesta, ohjaamostakin näkyi olevan. Sai muuten viimeisestä lentosessiosta Oulunsalon lentokenttäalueella ehdotonta linnaa. Ei laki ymmärrä "neroja".
http://kotisivu.mtv3.fi/Tiira/
- Pellepeloton
Nyt rauhotu hyvä mies! Helikopteri on sen verran monimutkainen laite että älä edes yritä rakentaa sitä itse!!! Sanoisin että jos saisit allesi ihan oikean kopterin ajaisit sen paskaksi alle 5:ssä sekuntissa!!! Ei nimittäin ole mitään helppoa puuhaa se lentely kopterilla. Mut kuka sen taitaa niin hienostihan ne lentelee. Mut vaatii aika karvaiset kädet se lentohomma... Sanottakoon nyt vielä että tuskinpa löydät mistään mitään hankalampaa vekotinta ajaa kuin kopteri.
- ???
Mistäs sinä tiedät minkälainen lentelijä olen, vaikka olisinkin ammatiltani lentäjä. Ja mistäs taas sen tiedät kuinka hyvin hallitsen mekaanikon hommat. On tullut aika paljon puuhailtua erilaisten vehkeiden ääressä ja kyllä se kopterin rakentaminenkin onnistuisi kunhan saisi kaluston, ja en tosissaan lentäjä ole mutta kopteria olen ajanut eikä se nyt niin älyttömän vaikeaa ole kunhan keskittyy ja vaatii tietenkin oman aikansa harkoitella. Mutta voihan se olla että se ei sinulta suju niinkuin viestissä annoit ymmärtää.
- Harrastus
Eiköhän kokemus näy rivien välistä. Edes mekaanikon kokemus ei paljoa auta kopterin rakentamisessa. Mekaanikko vain vaihtaa kuluneen palikan uuteen ja rasvaa päälle. Ei suinkaan suunnittele ja rakentele uusia lentolaitteita.
Jos ihan oikeasti lentolaitteiden rakentaminen kiinnostaa, rakenna metrin-puolitoista kokoinen radio-ohjattava. Niitä saa vielä ainakin rakentaa ihan niin kuin arvelee hyvän tulevan. Ei juurikaan puutu edes ilmailulaitos kehittelyyn. Jos vielä menee hieman syrjemmälle kokeilemaan, jos se aika tulee...
Kun alkaa homma luistamaan, onkin jo tietoa niin paljoa, ettei tarvitse tällaisten sivujen näsäviisasteluja kuunnella...?
Lue lennokkijuttuja vaikka http://lennokit.net/ - joopajoo
Harrastus kirjoitti:
Eiköhän kokemus näy rivien välistä. Edes mekaanikon kokemus ei paljoa auta kopterin rakentamisessa. Mekaanikko vain vaihtaa kuluneen palikan uuteen ja rasvaa päälle. Ei suinkaan suunnittele ja rakentele uusia lentolaitteita.
Jos ihan oikeasti lentolaitteiden rakentaminen kiinnostaa, rakenna metrin-puolitoista kokoinen radio-ohjattava. Niitä saa vielä ainakin rakentaa ihan niin kuin arvelee hyvän tulevan. Ei juurikaan puutu edes ilmailulaitos kehittelyyn. Jos vielä menee hieman syrjemmälle kokeilemaan, jos se aika tulee...
Kun alkaa homma luistamaan, onkin jo tietoa niin paljoa, ettei tarvitse tällaisten sivujen näsäviisasteluja kuunnella...?
Lue lennokkijuttuja vaikka http://lennokit.net/No se mekaanikko oli vaan esimerkki..:)
Ja olen rakentanut montakin RC helikopteria ja en nyt ole mitään suurta matkustaja helikopteria rakentamassakaan. Vaan kokeilumielessä jtn pientä, ihan omaan käyttöön. Eli en siis yleiseen käyttöön niinkuin jotkut taisi luulla:D
Ja eikös se internet sitä varten ole että täältä voi kysyä neuvoa ja etsiä ohjeita. Nettihän olisi täynnä tyhjää jos täällä ei saisi neuvoja kysellä ja etsiä, vai pelkkään huvikäyttöönkö olet luullut netin riittävän?
Ja ei kukaan voi tietää kaikkea, eli pakkohan sitä apua on jostain etsiä, niin miksi ei netistä?
On se kumma aina kun kysyy jossain palstalla neuvoa niin tulee pelkkiä viisasteluja vastaukseksi.
- röskapostirobotti
Ramppa taas asialla?
http://yle.fi/uutiset/lennonjohto_havaitsi_luvattoman_pienkoneen_lentamassa_oulussa/7443237
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793