Kuulonalenemaa?

Tytsy

Onko kenelläkään kokemusta:

1. Sisäkorvaperäisestä kuulonalenemasta?

2. perinnöllisestä Sisäkorvaperäisestä kuulonalenemasta?

3. miten se vaikuttaa elämäänne?

4. Miten sitä on tutkittu?

5.Hoitokeinot?

KIITOS!

5

2353

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • [aRtO]

      1. Kyllä. Minulla on ollut seitsemänvuotiaasta asti sisäkorvaperäinen kuulonalenema molemmissa korvissa. Silloin huomattiin lievä kuulovaurio joka etenee hitaasti. Ei voida todistaa onko synnynnäinen koska voi olla ollut hyvin lievä syntyessäni. Sisäkorvaperäisen kuulovamman nimi on yleensä: hypacusis sensoneuralis bilateralis. Eli sensoneuraalinen kuulovaurio, jos oikein muistan.

      2. Kyllä ehkä....? Isälläni ja siskollani on kuulovamma ja myös minulla. Tutkittu on, mutta vastauksena tuli että syytä ei tiedetä miksi. Pitäisi olla perinnöllinen, mutta ei ole. Voi olla että systerillä on perinnöllinen. Koskaan en ole sairastanut mitään josta voi menettää kuulon.

      3. Vaikuttaa elämääni ja paljon. Kuuloni laskee jatkuvasti. Nyt mulla on lievän sijaan vaikea. Kuulen erinomaisesti hiljaisissa olosuhteissa, mutta kaupungilla ja meluisissa paikoissa joudun turvautumaan huuliltalukuun ja viittomiin. Auditorioissa ja yleisötilaisuuksissa käytän FM-laitetta tai viittomakielen tulkkia, sillä kuuloni ei riitä vastaanottamaan enään puhujan puhetta. Ääni kuuluu muttei mitään selvää saa. Tästä eteenpäin minusta tulee tod.näk. täysin kuuro. Myös miinusjuttu on se että, kuulolaitteen patterit maksavat ja jos hävittää tai rikkoo laitteen, niin joutuu korvaamaan sen sairaalalle. Jos itsestään menee rikki, ei tarvi korvata.

      4. Ei voi kovin monella tapaa tutkia. Kuuloa tutkitaan kerran vuodessa alueeni keskussairaalassa. Perinnöllisyystutkimus on jo tehty. Kuten sanoin, syytä ei tiedetä.

      5. Ööh... hoitokeinot ovat vähän outo kysymys. Ei voi oikeastaan mitenkään hoitaa. Vain, lisäämällä kuulolaitteen voimakkuutta ja tehoa. Säätää siis isommalle. Ja vaihtaa kuulolaite merkkiä tarpeen tullen. Sekä kun kuulolaitteen käyttöikä on kulunut loppuun, vaihdetaan uusi kuulolaite ja merkki. Tai säilytetään sama malli mutta, uusi laite. Kuulolaitteen ikä on yleensä 5-7 vuotta.

    • Elämä tällaisena

      1. On kokemusta koska itselläni on ollut syntymästäni asti sisäkorvaperäinen kuulonalenema joka todettiin vasta 4.vuotiaana. Tämän takia käytän siis kojeita. Kuulovammani on joku sensorineuralis jotakin.

      2. Hyvin vaikea kysymys. Periaatteessa perinnöllisyyttä ei ole lähisukulaisilta vaikka kuulokäyräni onkin banaanin mallinen mikä viittaa lähisuvusta perityneeseen kuulovammaan. Vanhemmillani jommallakummalla on kyseinen piileytyvästi perityvä, ja siskoni on puhdas eli ei ole piilevästä perityvä tai perinnöllinen (menipä vaikeasti). Tosin suvussa 4-5 sukupolvea taaksepäin on yksi kuulovammainen, mutta en usko sillä olevan merkitystä omaan kuulooni ja kuulokäyräni muotoon.

      3. Rajoittaa. Karsii tulevaisuuden toiveita. Ilman kojeita kuulen korkeintaan metrin etäisyydeltä. Tarvitsen huuliolukua yms, joka vaan välillä tuntuu että vaikeuttaa lisää kuulovammaisena olemista.

      4. Kerran vuodessa kuulontutkimus johon sisältyy kaikki korvalääkärissä käymisestä aina kuulontutkimukseen. Mutta ei tiedetä vieläkään perinnöllisyyspuolta että mistä lähtöisin. On myös tutkittu että jos saan normaalikuuloisen kanssa lapsen, niin todennäköisyys lapsen kuulovammaan on 25%, kuulovammaisen kanssa taas 50%.

      5. Kuulolaite on ainoa hoitokeino tähän sisäkorvaperäiseen.

    • perinn

      Vastaan ilman numerointia eli alle 20v todettiin korkeissa äänissä laskua lisäksi tuli tinnitus riesaksi (yleinen sisäkorvaperäisissä). Nyt n. 30v myöhemmin kuulo on alentunut tasaisesti koko ajan, eikä sille mitään voi. Kuulonalenema rajoittaa paljon, moni aiempi ammatti on pitänyt jättää, kun ei enää kuule tarpeeksi hyvin kojeenkaan kanssa. Tutkittiin sen verran, että yhdeksi perinnöllisyyden syyksi puhuttiin väistyvää väestögeeniä eli saattaa hypätä jonkun sukupolven yli ja taas ilmetä yllättäen. Omalla kohdalla sanottiin, että osunu mulle - muilla sisaruksilla ei ole ongelmia. Tulevaisuudessa ehkä pystytään hoitamaankin ns. kantasoluhoidolla, mutta siihen menee varmasti vuosikymmeniä.

    • phonak

      ON!! kokemusta!! ja lyhyesti....??? eläkkeellä nykyisin!! koska aiheuttaa (muutakin)?? kun huonoa kuuloa....?? mutta kuulokojeen kanssa pärjään.... jopa (normaalisti)! :)

    • elämää3

      Sullahan on asiat hyvin "phonak", jos tunnet kuulevasi normaalisti. Tämähän ei kuitenkaan ole mahdollista kuin lievissä kuulonalenemissa, kojeella kun ei vaikeassa asteessa voi palauttaa kuuloa normaaliksi. Itselläni alenema on vuosien saatossa huonontunut ja tällä hetkellä jää enää vaihtoehdoksi implantti. Tutkimuksia on tehty paljon sisäkorvavioista ja valitettavasti ne harvoin jäävät tietylle tasolle alkuvaiheessa, vaan huonontuvat iän myötä. Valitettavaa, mutta totta. Toivottavasti tulevaisuudessa kuulovaurioita pystytään "operoimaan" kuten nykyään heikkonäköisille tms. Tämän kanssa pitää vain elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      59
      1571
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1008
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      777
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      760
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      280
      733
    6. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      253
      668
    7. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      44
      639
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      50
      603
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      75
      572
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      557
    Aihe