ajokilometrit

Paljonko autollasi on ajettu ja onko ollut mitään suurempia remontteja?

itsellä 325i 89, ml 2180000km
vikoja: puslat, kannentiiviste, irronnut vaihdelaatikko (ei tietoa miten tällainen on mahdollista eikä myöskään ilmennyt mitään jälkiseurauksia vielä, peruutusvaihde pomppasi aina takasin), akut mittariston takaa. siinä taitaa olla kaikki tärkeimmät jotain pikkuvikaa saa välillä laittaa.
5834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

auto on ollut perheessä vasta vuoden, ajettu 262 000 km ( 325i ilmeisesti 218 000 km eikä kolmatta miljoonaa?).

Normaalien huoltojen lisäksi autoon on vaihdettu 255 000 km:n kohdalla vesipumppu, kytkimen pääsylinterin tiivistesarja sekä etuistuimet. Kuskin jakkaran mekanismi oli hajonnut edellisen omistajan aikana. On kuulemma heikko kohta kaksi ovisissa. Hiljan huomasin,että paisuntasäiliö vuotaa aavistuksen saumasta. Pitänee vaihtaa ennen kuin repeää pahemmin.

Muuten ei ongelmia, öljyä menee n.3 dl / 1000 km, mikä ilmeisesti M20 moottorin kohdalla on "normaalia".

Äänestä
  • Joo, siis mittarissa 218000km eikä 2180000km :)

    Äänestä

313 tkm -89 525 i , vuoden oon omistanu ja eikä ihmeempiä vikoja paitsi vaihdettu tukivarsi ja koiranluut eteen. Tuulilasin vivusto väljä, e34 tyyppivika. Mittaristo herää viiveellä kosteella ilmalla. Pikkuvikana voi pitää satunnaista huonoa käynnistymistä ajon jälkeen. (esim kaupassa käynti)

muuten normaalit huoltotoimet riittäneet: moottori-, vaihteistoöljyt, tulpat, suodattimet ja venojen säätö.

Äänestä

Vikalista 316-90 ajettu about 200tkm bemustani .Iskarit uusiksi,jouset uusiksi,kytkin luistaa,kannentiiviste vuotaa,kuluttaa oljyä about litran/1000km.Nitisee ja natisee.Ja sitten todella iso miinus.Osat todella kalliita, kun vertaa esim Toyotaan.Luulin et sain kunnon auton kun ostin sakemannin, mutta tais käydä toisinpäin.Entinen Corollani on ollut ostajalla 2v eikä mitään vikaa.Samaa ei voi sanoa bemustani.

Äänestä

auto e30 316 -85 mittarissa 298800km. uusittu melkeinpä kaikki paitsi moottori ja perämurikka. peltiäkin mennyt uusiksi jo kynnyksiin yms. ehkä kuitenkin vielä tuo satatonnia tulee jos vain kori kestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


325i kirjoitti:

Paljonko autollasi on ajettu ja onko ollut mitään suurempia remontteja?

itsellä 325i 89, ml 2180000km
vikoja: puslat, kannentiiviste, irronnut vaihdelaatikko (ei tietoa miten tällainen on mahdollista eikä myöskään ilmennyt mitään jälkiseurauksia vielä, peruutusvaihde pomppasi aina takasin), akut mittariston takaa. siinä taitaa olla kaikki tärkeimmät jotain pikkuvikaa saa välillä laittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu