Suomalaisia runkoja

Koska ja missä Suomessa on tehty kartingautoja? FinnKartin tiedän.
133955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Hemmo Laaksonen valmistaa Salo runkoja.

Äänestä
  • Meviä Soniccia ja Lapkartia on kans tehty.

    Äänestä

  • Suomesta kirjoitti:

    Meviä Soniccia ja Lapkartia on kans tehty.

    ja mascot

    Äänestä

  • veteraani_ kirjoitti:

    ja mascot

    Suomessa, arvaa mikä tai kuka?

    Äänestä

  • veteraani_ kirjoitti:

    ja mascot

    Sonikilla on yhteinen tekijä, arvaa mikä tai kuka?

    Äänestä

  • Olettaja kirjoitti:

    Sonikilla on yhteinen tekijä, arvaa mikä tai kuka?

    Juhani Ruusunen eli ei hommat ole miksikään muuttuneet..

    Taisivat noilla SALO-karteilla karsiutua ICA-j finaaleista Lappeenrannassa mikäli oikein muistan..

    Äänestä

  • veteraani_ kirjoitti:

    ja mascot

    Eikös Mascotti ollut Mevin tuhkasta noussut uudella nimellä ja uuden valmistajankin väsäämä runko

    Äänestä

  • kysyyyyy kirjoitti:

    Eikös Mascotti ollut Mevin tuhkasta noussut uudella nimellä ja uuden valmistajankin väsäämä runko

    Laajoki sitä Toijallassa teki. Saatto ollakkin jotain tekemistä mevin kanssa, en muisita.

    Äänestä

Takaluoman Juhani vääntali putkia lähinnä pikkuluokkiin Mini, Raket, Yamaha Lapualla. -70-80- luvulla. Tehtyjen runkojen lukumäärää en kyllä tiedä, pohjoisen seuroille meni melkoiset määrät.

Teki myös rakettiluokkaan koneita merkki Lap SF, oli muuten sama muotti, kuin vanhanmallinen raketin alakerta nykyään, ovat matalia ja kulkevia pelejä edelleenkin. Olis kiva tietää löytyykö vielä SM-kärjestä Juhanin tekemiä koneita.
Suurin osa nykyisistä kulkevista sylintereistä M, D, F, P, R, H, ym on Juhanin maahantuomia ja 80 luvulta alkupuolelta, kaikenkaikkiaan noin 200 sylinteriä.

Äänestä

Lehtisen Heikki Kauhavalta osti Takaluoman Juhanin putkivaraston. Teki KLT 2000 runkoa muutaman kappaleen. Heikillä olis varmaan vieläkin putket useampaan runkoon.

Äänestä
  • Tuota merkkiä ei varmaan niin moni muistakaan. itsellä tuli juuri mieleen että olisiko 1996 raketissa kun yksi kilpakumppani ajoi kyseisellä merkillä. En ollut itsekään kuullut mitään taustoja merkistä aiemmin.

    Äänestä

  • 2000 kirjoitti:

    Tuota merkkiä ei varmaan niin moni muistakaan. itsellä tuli juuri mieleen että olisiko 1996 raketissa kun yksi kilpakumppani ajoi kyseisellä merkillä. En ollut itsekään kuullut mitään taustoja merkistä aiemmin.

    K L T Nimi tuli muistaakseni Kauhava Lehtinen Tegnologia tai jotain sinnepäin olka-akselit muut osat oli Hutikkaa.
    Oli ihan toimiva pelikin.

    Äänestä

FinnKarttin takaa löytyy Pirkolan Pekka, runkoa saa luultavasti vieläkin tilaustyönä. Oli muuten yks parhaista pikkuluokan menijöistä. Löytyy myös Cadetti luokkaan. Valmistusmäärä lähentelee 1000 kappaletta. Muistaakseni Laineen Anttu hitsaili kasaan. Merkillä voitettu Suomenmestaruuksia ja PM- mitalikin, jos ei vaan olisi kultaa sekin.
Jos joku vois kertoa historiasta enempikin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Made in Finland kirjoitti:

Koska ja missä Suomessa on tehty kartingautoja? FinnKartin tiedän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu