Focus ja 40-sarjan renkaat

millaseks menee focuksen kyyti ku autossa on fordin oma sport-alusta joka on trend-varustetasossa ja jos siihen pistäs 215/40 17 renkaat?
5728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokemusta on 45-sarjalaisista renkaista kyseisellä alustalla. Alusta nyt ei ole niin hirvittävän erikoinen, vähän normaalia jämäkämpi ja renkaat tuovat siihen hieman lisää kovuutta. Alusta tuntuu normaaleissa kaupunkiolosuhteissa ajoittain kovalta mutta kovuus on vaan pinnallista. Ulkonäöltään auto on vakiona aika korkea mutta hyvä ajaa. Madalluksella sais lisää näyttävyyttä mutta viime talven kokemusten mukaan olisi epäkäytännöllinen, ainakin RS-korisarjan kanssa.
Eikös renkaan läpimitta 40-sarjalaisella kumilla ole pienempi kuin vakiossa. Mittari näyttää siis liikaa?

Äänestä
  • AJELIN ST 170 JOSSA ST ALUSTA JA 2154517 KUMIT OLI LOISTAVA AJOLTAAN TOSIN SIINÄ ALUSTA MITOITETTU EM RENKAILLE MUTTA MIKÄ ESTÄÄ LAITTAMASTA ST ALUSTAA???

    Äänestä

  • AJELIN ST 170 JOSSA ST ALUSTA JA 2154517 KUMIT OLI LOISTAVA AJOLTAAN TOSIN SIINÄ ALUSTA MITOITETTU EM RENKAILLE MUTTA MIKÄ ESTÄÄ LAITTAMASTA ST ALUSTAA???

    Äänestä

laitat -40mm madallussarjan ni sit on kohdallaan.
mulla oli 1.8 trend farkku 215/45/17 vanteilla ja lisäks toi intraxin -40mm madallussarja.
oli pikkusen hyvä ajaa. tosin lastattuna otti renkaat pyöräkaariin kiinni.

Äänestä

Ajo-ominaisuuksista en tiedä, mutta ulkonäkö menee ainakin naurettavan ja säälittävän välimaastoon. Laita samalla kromattu pakoputkenpää ja kalvot takalaseihin ja helmalevikkeet.

Tämä ei ole mikään merkkikysymys, sama koskee kaikkia tavallisia perheautoja, oli se sitten focus tai astra tai corolla tai mikä hyvänsä. Jos haluaa 40 sarjan renkaat niin on paras ostaa auto mihin ne sopivat. Fordilta ei liikää valikoimaa löydy, ehkä Mustang ja Cougar. Jos ei ole uuteen varaa niin vaikka vanhempi, ja jätetään se vaimon/äidin kauppakassi rauhaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jake kirjoitti:

millaseks menee focuksen kyyti ku autossa on fordin oma sport-alusta joka on trend-varustetasossa ja jos siihen pistäs 215/40 17 renkaat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu