oi niitä aikoja

rauhaa kaipaava

kun ei ollut kännyköitä.Kuka kertos miten sais elää rauhassa jos ei halua olla yhteydessä johonkin ihmiseen mutta joka vaan soittelee.Jos en vastaa alkaa häiritsemään muita sukulaisia ja kyselemään,miksi en vastaa onko minusta joku kuullu vai onko sille sattunu jotain!Eli mitä tässä vois tehdä?

7

699

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "toimii"

      ja sitten kerrot kesken puhelun, odotas vähän yks pikkujuttu ja alat lukee vaik lehteä.
      Puhelimen jätät auki.
      Loppuu se siitä aikanaan kun saa ekat laskut ja polttaa päreensä muutaman kerran.

    • Talisker

      häntä varten ihan oma soittoääni,niin tiedät koska ei tarvitse vastata puheluun.
      Vastaajakin on olemassa.
      Onhan näitä keinoja.

    • Marion.T

      älä vastaa, voithan sitten lähettää vaikka tekstiviestin, että nyt et millään voi vastata kun olet jossakin sellaisessa paikassa, jossa et yksinkertaisesti voi puhua.

      Tarpeeksi usein kun tuon teet, niin eipä kukaan enää viitsi soitella.

    • Hemuli

      Kännykässäni on keskusteluryhmä "Psycho" jolla oma soittoääni johon en koskaan vastaa,heidän puhelunsa ohjautuvat vastaajaan,saavat sitten sinne höpötellä rauhassa

    • Minusta kannattaisi kertoa rehellisesti, mitä haluaa ja pyrkiä johdonmukaisesti päämäärään.

      Jos todellakin haluat päästä eroon "ystävästäsi", ehdotan että seuraavalla kerralla heti kun hän on saanut sanotuksi ensimmäisen repliikkinsä, sinä sanot hänelle: "Minä en sitten millään jaksa nyt jutella kanssasi." Jos haluat heti ja lopullisesti päästä hänestä eroon, voit jatkaa lausetta: "...enkä muulloinkaan, koska sinä olet ..... Lopeta minulle soittaminen, jätä minut rauhaan."

      Hitaampi ja ehkä hieman kohteliaampi versio:
      Aina hänen soittaessaan sanot, ettet ehdi jutella koska sinulla on jotain tärkeämpää meneillään. Luulisi tyhmemmänkin huomaavan.

      Toinen kysymys sitten kuuluukin, miltä sinusta sitten tuntuu kun hän ei enää soittelekaan. Mieti sitä ja toimi sen mukaan kuin sinusta tuntuu oikealta.

      Aurinkoisia syyspäiviä ja rauhaa sinulle.

      • Nainen

        Minulla on ystävätär jonka olen tuntenut 26 vuotta,tyttärillämme oli aikoinaan sama päivä-äiti
        Tällä ystävättärellä on ollut psyykkisiä ongelmia ja sen johdosta valitsee aina vääriä miehiä (kuka tahansa renttu kelpaa kun vain on mies,varjoja hänen uskonnollisesta kotikasvatuksestaan)
        Olenvarmastikin kuunnellut tuhansia tunteja hänen miesvalituksiaan ja normaalia ihmistä vois kehoittamaan potkimaan rentun pihalle mutta tässä tapauksessa se aiheuttaa vain sen että hän suuttu minulle moneksi kuukaudeksi ja sitäkään en halua koska hän on muuten hauska ja lämmin ihminen
        Omaatuntoa kolkutti kun 50-vuotislhjaksi sain höneltä vedenkeittimen ja kortin jossa luki "kiitos että aina jaksat kuunnella"


    • Blondi

      numero mun oli pakko vaihtaa, koska alkoi tulla härikkösoittoja tuntemattomasta numerosta. Sellasta läähätystä ja typerää örinää. Ei viitsisi vastata tuntemattomaan numeroonkaan enää. Joskus jätän puhelimen kotiin, kun menen lenkille ja soitan sitten takaisinpäin jos on kiva tuttu soittanut. Nyt olisi pari päivää syyslomaa, mutta aurinko ei suvaitse näyttäytyä, joten ei juuri mikään innosta, vai meniskö shoppaileen,joo.Se on aina terapeuttista. Hyvää ja rauhallista loppuviikkoa itte kullekin.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1386
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1072
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      759
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      718
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      47
      713
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe