On,että esim.v40 ei vaikka markkinoidaan farmarina,ole oikeastaan sitä.v40 takakontti nimittäin on pienempi kuin keskivertoperheauton (joku mondeo) sedan mallissa,muttenkin tilat ovat todella ahtaat,eli se kannattaa huomioida.
Toisaalta toinen miinus on suuri kulutus, volvon turbo 2litranen (jos vielä automaatti) kuluttaa helposti sen 11,jopa 12 litraa/100 km,eli sen takia voi jo miettiä onko se 200 hv sittenkään kovin paljon,nimittäin joku esim.BMW 540i(Audi a6 V8 joka pääsee tosi lähelle Volvon kulutuslukemia, tarjoaa jo ihan eri kokoluokassa tilaa, ja erityisesti voimaa(kilowatteja enemmän kuin Volvossa hevosia,ja vääntäkin valtavasti enemmän).
Toisaalta Volvo v40 on näppärä kokonsa takia,eli menee pieneen tilaan jos ajat paljon vaikka keskustassa.Auto myös lämpenee nopeasti(paljolti koska juuri pienet tilat) ja on ainakin omasta mielestäni parhaimman näköinen volvo visuaalisesti,muut ovat vähän laatikoita vieläkin.Ja v8-saksalaisiin verrattuna vakuutusmaksut ovat pienemmät koska kone on usein sen 2 kertaa pienempi.Myös varustus on riittävä vakionakin,vaikka kyseessä ei olekkaan mikään edustusauto.
Tossa vähän omia mietteitä ko.menopelistä.Itse tosiaan päädyin lopulta ihan toiseen merkkiin kokonaan,mutta paljon riippuen käyttötarkoituksesta Volvo voi olla ihan ok,tosin toi bensankulutus kyllä väkisin laittaa miettimään koska samalla rahalla ajaisi jo ihan eriluokan autoakin.No,päätös on sinun!
0Äänestä
s40t4
ilmoititko kaupunki kulutuksen? ainakaan itse en vielä ole päässyt noin huimiin keskikulutuksiin.. takana noin 50000km ja kulutus on ollut keskimäärin 8-9l 100km matkaajossa pääsee helposti n 7,5 litraan. auto on lastutettu 235hv / 380nm joten hevosvoima määriin nähden erittäin kohtalainen kulutus.. 50tkm on mennyt ilman ainuttakaan vikaa. autolla ajettu nyt 150tkm
0Äänestä
Huhhuijaa
s40t4 kirjoitti:
ilmoititko kaupunki kulutuksen? ainakaan itse en vielä ole päässyt noin huimiin keskikulutuksiin.. takana noin 50000km ja kulutus on ollut keskimäärin 8-9l 100km matkaajossa pääsee helposti n 7,5 litraan. auto on lastutettu 235hv / 380nm joten hevosvoima määriin nähden erittäin kohtalainen kulutus.. 50tkm on mennyt ilman ainuttakaan vikaa. autolla ajettu nyt 150tkm
Taitaa olla vika kuskissa eikä autossa ;) No auto on matalapaineturbo, mutta silti...
0Äänestä
Vekkuli
Itselläni -99/00 S40 T4 muutetulla alustalla. 2.0T ja T4 ovat luonteeltaan erilaiset, toinen vääntää alhaalta mutta meno hyytyy pian ja toisessa tulee potkua vasta suuremmilla kierroksilla ja riittää pitkälle. Manuaalisena kulutus minusta kohtuullinen, maantie 7 ja kaupunki 11 litraa/100km. T4 mukava matka-ajossa koska kierrokset eivät nouse korkealle (moottori ei huuda), 120km/h ja n. 2700rpm. Huonoja puolia: Phase1 alusta on huono, ura- ja todella sivutuuliherkkä. Tyyppivikoina olleet tukivarret, etumaskin reunan ja takaluukun alareunan ruostuminen. Varaosista: Outoa kyllä S/V40 malleihin käyvät samat varaosat (moottori pois lukien) moottorimalleista riippumatta, esim. jarrulevyt ja palat. Mitä itse ostaisin: Ostaisin Phase1 T4 ja muuttaisin alustan tai Phase2 2.0T. Myös etsisin auton, jonka softa alkuperäinen eikä turbon paineita muuteltu muullakaan tavoin. Käy koe-ajamassa molempia malleja, luulen että päädyt T4:ään, on se niin hauska ajettava vaan.
0Äänestä
v40 t4
Lastutettu ja putkitettu 252hv , 411 mn. Keskikulutus 9,4l/100km. Alkuperäinen sport alusta ok, mutta pitoa eturenkaille löytyy vasta 3. vaihteella. Viimeisen 50 tkm aikana olen joutunut uusimaan toisen etupyörän laakerin. Muistaakseni toi 40-sarjan volvo on kestävin mallisarja vikatilastojen mukaan. En voi kuin suositella hyvää ja kestävää käyttöautoa hakevalle.
0Äänestä
TRT
Kuten viestiketjustakin voi päätellä,tosiaan harva v40T4 on räpeltämätön.Kun periaatteessa vakion 160hv-max.200 hv tehot vielä kestävään voimansiirtoon laitetaan yhtäkkiä 50/ 100 nM lisää voimaa,niin varmaa on että on vain ajan kysymys milloin alkaa vetarit,laakerit ja vaihteisto paukkumaan.Kyseessähän on kaikenlisäksi etuvetoinen auto,eli suorastaan kipeää tekee kun vakio t4:kin vetelee täyskaasukiihdytyksessä etupäätä puolelta toiselle,tätä efektiä lisäävät vain pienehkö rengashalkaisija. Pysy erossa noista viriviri-versioista,koska ongelmia alkaa tulemaan paljon tavallista nopeammin ja enemmän..PikkuVolvoa ei vaan ole suunniteltu tollasille voimille alttiiksi.
Ja kyllä kulutuslukemat 8 litraa jne voi heittää romukoppaan.Teho ei tule koskaan ilmaiseksi,ja jo sen 200 hv:n eteen,ainakin kaverin automaatti v40 T4 on vienyt keskimäärin 11,3 L/100 km,ja hän ei ole ajotavaltaan edes vielä ronskia tyyppiä, vertailun vuoksi kollegalla on BMW 540i automaatti farkku joka on vienyt keskimäärin 11,6 l/100 km ja siinä nyt on sentään 32-venttiilinen 4 litrainen V8 ja karvan alle 300 hv (vakio) ja kyseessä sentään aika paljon isompi ja painavampi auto.
Nojoo, varmaan ihan kiva auto toi T4,mutta kannattaisko tyytyä ihan tavalliseen vaparikoneiseen,olisi todella pikkuauton pikkukulutus,koska jos tosiaan haluaa ajaa kovaa niin mun mielestä joku takaveto, oikeasti jo alunperin tosi tehokas auto olisi fiksumpi,kun kerran kulutuksilla ei ole merkittävää eroa kuitenkaan.
0Äänestä
saksan käytetty
Sinulla ei ole tarpeeksi tietoa asiasta. kyllä esim.noi kulutuslukemat joita T4:n omistajat yllä ovat kertoneen, pitävät paikkaansa. Automaatti vie joka autossa jonkin verran enemmän, jopa Saksasta Turkkilaisilta kadunvarsi karvakäsikauppiaalta ostetulta TAKA -vetoisilla V8 bemuilla!
0Äänestä
s40t4
tuo TRT viesti kuullostaa kyllä tosiaankin hieman kaverin kaverilta kuullulta.. merkillistä miten tuo sama voimansiirto kestää tehokkaammissa volvon malleissa?? s60t5 on 250 hv 350nm ja sama m56 vaihdelaatikko mikä onmitoitettu kestämään yli 300hv ja 400nm
0Äänestä
----ImportDeutscheerKraft--...
saksan käytetty kirjoitti:
Sinulla ei ole tarpeeksi tietoa asiasta. kyllä esim.noi kulutuslukemat joita T4:n omistajat yllä ovat kertoneen, pitävät paikkaansa. Automaatti vie joka autossa jonkin verran enemmän, jopa Saksasta Turkkilaisilta kadunvarsi karvakäsikauppiaalta ostetulta TAKA -vetoisilla V8 bemuilla!
Kyllä noista monet (T4:sta) on siinä turkkilaisen pierupeffan loppuunajamia kun bemareistakin.Hyvä yksilö on hyvä yksilö,on se sitten elämänsä Suomen suolavellissä kyntänyt karvalakkivarusteltu kehäraakkitai E-Saksasta tuotu täysinvarusteltu ja uudenauton veroinen löytö,asian ironisesti ilmaistakseni ;)
0Äänestä
v40 t4
T4:ään 50 hv ja 100nm on ihan turvallista, omalla olen ajellut kohta 100tkm ko. arvoilla. M56L2 on todella kestävä loota, kytkin alkaa luistamaan T5 malleissa ( sama voimansiirto ) 500nm paikkeilla. T4:ään vaatii melkoiset virityssarjat,että päästään 500nm hujakoille. Automaatit ovat heikompia, japsivalmisteisia, mutta nekin kestävät kohtuullisia vääntöjä. T4:ään kun laittaa kunnon renkaat, esim. bridgestonet, niin vetely on normaalin rajoissa. Keskikulutus autotalli comin mukaan 6,7 9,2 13,9 kaupunkikulutus 3litraa pienempi kuin 540i:ssä 16,9-18,2l. Kun koeajaa T4:n niin tavallinen vapari tuntuu senjälkeen konevialliselta peliltä.
0Äänestä
Pepponen
v40 t4 kirjoitti:
T4:ään 50 hv ja 100nm on ihan turvallista, omalla olen ajellut kohta 100tkm ko. arvoilla. M56L2 on todella kestävä loota, kytkin alkaa luistamaan T5 malleissa ( sama voimansiirto ) 500nm paikkeilla. T4:ään vaatii melkoiset virityssarjat,että päästään 500nm hujakoille. Automaatit ovat heikompia, japsivalmisteisia, mutta nekin kestävät kohtuullisia vääntöjä. T4:ään kun laittaa kunnon renkaat, esim. bridgestonet, niin vetely on normaalin rajoissa. Keskikulutus autotalli comin mukaan 6,7 9,2 13,9 kaupunkikulutus 3litraa pienempi kuin 540i:ssä 16,9-18,2l. Kun koeajaa T4:n niin tavallinen vapari tuntuu senjälkeen konevialliselta peliltä.
Tuosta kulutuksesta vielä hieman. Ainakin autotalli.comin tietojen mukaan kulutukset ovat seuraavia: 1.8 : 6,3, 8,2, 11,5 2.0 : 6,4, 8,4, 11,9 2.0T: 6,8, 8,9, 12,5 T4 : 6,7, 9,2, 13,9
Eli lukujen mukaan 2.0T kulutuseromax. 1 l/100 km suurempi kun 1.8:n ja T4:n kulutusero max. 2,4 l/100 km suurempi kun1.8:n. Ja tietenkin tarkoitan max. kulutuserolla ilmoitetuista luvuista.
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nyt käsittelen mallia v40 T4
On,että esim.v40 ei vaikka markkinoidaan farmarina,ole oikeastaan sitä.v40 takakontti nimittäin on pienempi kuin keskivertoperheauton (joku mondeo) sedan mallissa,muttenkin tilat ovat todella ahtaat,eli se kannattaa huomioida.
Toisaalta toinen miinus on suuri kulutus, volvon turbo 2litranen (jos vielä automaatti) kuluttaa helposti sen 11,jopa 12 litraa/100 km,eli sen takia voi jo miettiä onko se 200 hv sittenkään kovin paljon,nimittäin joku esim.BMW 540i(Audi a6 V8 joka pääsee tosi lähelle Volvon kulutuslukemia, tarjoaa jo ihan eri kokoluokassa tilaa, ja erityisesti voimaa(kilowatteja enemmän kuin Volvossa hevosia,ja vääntäkin valtavasti enemmän).
Toisaalta Volvo v40 on näppärä kokonsa takia,eli menee pieneen tilaan jos ajat paljon vaikka keskustassa.Auto myös lämpenee nopeasti(paljolti koska juuri pienet tilat) ja on ainakin omasta mielestäni parhaimman näköinen volvo visuaalisesti,muut ovat vähän laatikoita vieläkin.Ja v8-saksalaisiin verrattuna vakuutusmaksut ovat pienemmät koska kone on usein sen 2 kertaa pienempi.Myös varustus on riittävä vakionakin,vaikka kyseessä ei olekkaan mikään edustusauto.
Tossa vähän omia mietteitä ko.menopelistä.Itse tosiaan päädyin lopulta ihan toiseen merkkiin kokonaan,mutta paljon riippuen käyttötarkoituksesta Volvo voi olla ihan ok,tosin toi bensankulutus kyllä väkisin laittaa miettimään koska samalla rahalla ajaisi jo ihan eriluokan autoakin.No,päätös on sinun!
ilmoititko kaupunki kulutuksen? ainakaan itse en vielä ole päässyt noin huimiin keskikulutuksiin.. takana noin 50000km ja kulutus on ollut keskimäärin 8-9l 100km matkaajossa pääsee helposti n 7,5 litraan. auto on lastutettu 235hv / 380nm joten hevosvoima määriin nähden erittäin kohtalainen kulutus.. 50tkm on mennyt ilman ainuttakaan vikaa. autolla ajettu nyt 150tkm
Taitaa olla vika kuskissa eikä autossa ;) No auto on matalapaineturbo, mutta silti...
Itselläni -99/00 S40 T4 muutetulla alustalla. 2.0T ja T4 ovat luonteeltaan erilaiset, toinen vääntää alhaalta mutta meno hyytyy pian ja toisessa tulee potkua vasta suuremmilla kierroksilla ja riittää pitkälle. Manuaalisena kulutus minusta kohtuullinen, maantie 7 ja kaupunki 11 litraa/100km. T4 mukava matka-ajossa koska kierrokset eivät nouse korkealle (moottori ei huuda), 120km/h ja n. 2700rpm.
Huonoja puolia: Phase1 alusta on huono, ura- ja todella sivutuuliherkkä. Tyyppivikoina olleet tukivarret, etumaskin reunan ja takaluukun alareunan ruostuminen.
Varaosista: Outoa kyllä S/V40 malleihin käyvät samat varaosat (moottori pois lukien) moottorimalleista riippumatta, esim. jarrulevyt ja palat.
Mitä itse ostaisin: Ostaisin Phase1 T4 ja muuttaisin alustan tai Phase2 2.0T. Myös etsisin auton, jonka softa alkuperäinen eikä turbon paineita muuteltu muullakaan tavoin. Käy koe-ajamassa molempia malleja, luulen että päädyt T4:ään, on se niin hauska ajettava vaan.
Lastutettu ja putkitettu 252hv , 411 mn. Keskikulutus 9,4l/100km. Alkuperäinen sport alusta ok, mutta pitoa eturenkaille löytyy vasta 3. vaihteella. Viimeisen 50 tkm aikana olen joutunut uusimaan toisen etupyörän laakerin. Muistaakseni toi 40-sarjan volvo on kestävin mallisarja vikatilastojen mukaan. En voi kuin suositella hyvää ja kestävää käyttöautoa hakevalle.
Kuten viestiketjustakin voi päätellä,tosiaan harva v40T4 on räpeltämätön.Kun periaatteessa vakion 160hv-max.200 hv tehot vielä kestävään voimansiirtoon laitetaan yhtäkkiä 50/ 100 nM lisää voimaa,niin varmaa on että on vain ajan kysymys milloin alkaa vetarit,laakerit ja vaihteisto paukkumaan.Kyseessähän on kaikenlisäksi etuvetoinen auto,eli suorastaan kipeää tekee kun vakio t4:kin vetelee täyskaasukiihdytyksessä etupäätä puolelta toiselle,tätä efektiä lisäävät vain pienehkö rengashalkaisija.
Pysy erossa noista viriviri-versioista,koska ongelmia alkaa tulemaan paljon tavallista nopeammin ja enemmän..PikkuVolvoa ei vaan ole suunniteltu tollasille voimille alttiiksi.
Ja kyllä kulutuslukemat 8 litraa jne voi heittää romukoppaan.Teho ei tule koskaan ilmaiseksi,ja jo sen 200 hv:n eteen,ainakin kaverin automaatti v40 T4 on vienyt keskimäärin 11,3 L/100 km,ja hän ei ole ajotavaltaan edes vielä ronskia tyyppiä, vertailun vuoksi kollegalla on BMW 540i automaatti farkku joka on vienyt keskimäärin 11,6 l/100 km ja siinä nyt on sentään 32-venttiilinen 4 litrainen V8 ja karvan alle 300 hv (vakio) ja kyseessä sentään aika paljon isompi ja painavampi auto.
Nojoo, varmaan ihan kiva auto toi T4,mutta kannattaisko tyytyä ihan tavalliseen vaparikoneiseen,olisi todella pikkuauton pikkukulutus,koska jos tosiaan haluaa ajaa kovaa niin mun mielestä joku takaveto, oikeasti jo alunperin tosi tehokas auto olisi fiksumpi,kun kerran kulutuksilla ei ole merkittävää eroa kuitenkaan.
Sinulla ei ole tarpeeksi tietoa asiasta.
kyllä esim.noi kulutuslukemat joita T4:n omistajat yllä ovat kertoneen, pitävät paikkaansa.
Automaatti vie joka autossa jonkin verran enemmän, jopa Saksasta Turkkilaisilta kadunvarsi karvakäsikauppiaalta ostetulta TAKA -vetoisilla V8 bemuilla!
tuo TRT viesti kuullostaa kyllä tosiaankin hieman kaverin kaverilta kuullulta.. merkillistä miten tuo sama voimansiirto kestää tehokkaammissa volvon malleissa?? s60t5 on 250 hv 350nm ja sama m56 vaihdelaatikko mikä onmitoitettu kestämään yli 300hv ja 400nm
Kyllä noista monet (T4:sta) on siinä turkkilaisen pierupeffan loppuunajamia kun bemareistakin.Hyvä yksilö on hyvä yksilö,on se sitten elämänsä Suomen suolavellissä kyntänyt karvalakkivarusteltu kehäraakkitai E-Saksasta tuotu täysinvarusteltu ja uudenauton veroinen löytö,asian ironisesti ilmaistakseni ;)
T4:ään 50 hv ja 100nm on ihan turvallista, omalla olen ajellut kohta 100tkm ko. arvoilla.
M56L2 on todella kestävä loota, kytkin alkaa luistamaan T5 malleissa ( sama voimansiirto ) 500nm paikkeilla. T4:ään vaatii melkoiset virityssarjat,että päästään 500nm hujakoille.
Automaatit ovat heikompia, japsivalmisteisia, mutta nekin kestävät kohtuullisia vääntöjä.
T4:ään kun laittaa kunnon renkaat, esim. bridgestonet, niin vetely on normaalin rajoissa.
Keskikulutus autotalli comin mukaan 6,7 9,2 13,9
kaupunkikulutus 3litraa pienempi kuin 540i:ssä 16,9-18,2l. Kun koeajaa T4:n niin tavallinen vapari tuntuu senjälkeen konevialliselta peliltä.
Tuosta kulutuksesta vielä hieman. Ainakin autotalli.comin tietojen mukaan kulutukset ovat seuraavia:
1.8 : 6,3, 8,2, 11,5
2.0 : 6,4, 8,4, 11,9
2.0T: 6,8, 8,9, 12,5
T4 : 6,7, 9,2, 13,9
Eli lukujen mukaan 2.0T kulutuseromax. 1 l/100 km suurempi kun 1.8:n ja T4:n kulutusero max. 2,4 l/100 km suurempi kun1.8:n. Ja tietenkin tarkoitan max. kulutuserolla ilmoitetuista luvuista.