Uudehko auto ja ajattelin laittaa pyörän koteloihin siveltävän GT alustamassan.Melua vaimentamaan estämään ruostuminen .Onko homma kannattava tai kenties jopa haitallinen.Ajatus oli lämmittää tuo massa ja sitten pensselillä sivellä vain pyörän koteloihin.
Mitä
Pyörän koteloihin?
1652
0Äänestä
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos nyt välttämättä haluat tehdä itse, niin...
Hanki takapyöränkoteloihin muoviset sisälokarit, ellei siellä sellaisia jo ole. Ota sisälokarit edestä ja takaa käsittelyyn. Vedä niihin raskasmattoa reilut palat. Sovittelet niin että menee vielä takaisinkin. Kuumenna matto kiinni huolellisesti. Voit varmistaa pysyvyyden pop-niiteillä, siis siihen muovilokariin, ei peltiin.
Kuumassa tai kylmässä raskasmatolla, eli bitumilevyllä on taipumus irtoilla. Pistä raskasmattoa lokareiden takana oleviin peltipintoihin reilusti, siten että ilmankierto ei esty, mutta isot pinnat vaimenevat.
Sitten kotelosuojaa (Dinitrol ML) sinne taakse, erityisesti saumoihin, mutta ei tietenkään kaapelointeihin tai muihin käkättimiin.
Lokarit kiinni ja kotelosuoja primeriksi peltipinnoille. Siihen päälle sitten ehkä tukevampi massa, jos välttämättä haluaa.
Ja muistathan pestä huolellisesti, kuivata huolellisesti ja tarkistaa mahdolliset vauriot ennen käsittelyä.
Pelkkä massa on turha, ja jopa haitallinen. Vain suoraan kiveniskemille alttiilla pinnalla se saattaa toimia, vähän aikaa.