siellä taas valopäät tekee lakeja!mitä vittua mp3 soittimia sit tehdään?vittu heitän mp3 soittimeni eduskunnan seinään saatanan tunarit!
mitä vittua sitten myydään mp3 soittimia!!
voi jumalauta!
81943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eduskunta puhui itsensä pussiin sillä seuraava ongelma onkin varmaan saako niitä myydä tai ei. Mä en ainakaan ala omaani minnekään poliisille luovuttamaan ja aion vastedeskin kuunnella sitä julkisilla paikoilla sanoi virkavalta mitä tahansa. Ja waretustahan tuo laki ei pysäyttänyt mitenkään joten aika sirkusta tämä suomen sisäpolitiikka on, ei voi muuta sanoa.
Ei laki tehnyt soittimista laittomia. Niihin vaan ei saa laittaa musiikkia kopiosuojatuilta levyiltä. Eikä poliisi voi kadulla tietää mitä matskua soittimessasi on. Todistustaakka on kuitenkin viranomaisella, joten soitintasi ei saa tyhjentää ennen kuin on osoitettu, että se sisältää laitonta materiaalia.
Tällä ääliömäisellä laisäädännälläkö piratismi yritetään pysäyttää. Tämähän on aivan omiaan juurikin sitä lisäämään. Jos alkuperäistä ei saa kopioida taikka muuttaa mp3:siksi on sitten aivan sama imeekö sen musiikin netistä. Jääpä nekin rahat musiikkiteollisuudelta saamatta. Kaivavat itsellensä niin syvää kuoppaa josta ei kohta ole nousemista.
Kuluttajilla olisikin nyt loistava tilaisuus näpäyttää musiikkibisnestä ja kansaedustajia boikotoimalla tuota levyjen ostoa. Ja jos oikein kova musiikin himo iskee niin äkkiähän noi biisit netistä imasee. Ei menis varmaan kauaakaan kun noi taulapäät tajuaisi mitä ovat menneet tekemään.
tai tuskin tajuavat...veetun jurpot
Tämä laki alentaa kynnystä ladata kaikki musiikki laittomia teitä kun kerran OMILTA ostetuilta levyiltä kopioiminenkin on nyt kielletty. Teet sen miten vain, laitonta kumpikin. Kuinkakohan moni valitsee sen itselle halvemman tavan nyt kun enää on valittavissa kaksi laitonta tapaa? Tusinpa moni ostaa levyjään kahteen kertaan kuitenkaan..
MP3 soittimen haltijan haltijalla on todistustaakka.
Suomessa voidaan vangita ihmisiä "todennäköisiin" syihin vedoten.
Itse kun rupesin ostamaan cd:itä ja tein niistä yleensä mp3:sia ja sitte tulee tää uus laki. Pitää varmaan taas ruveta warettamaan mp3:set.
Ainakin antipiracy väittää että viranomaisella on todistustaakka. kysy sieltä