Ostin eilen akvaariokaupasta erään kasvin, jonka laijista en tiedä varmasti. Mukana olleessa lapussa luki, että tieteellinen nimi on Echinodorus rubra (osiris), taustakasvi, levinneisyys Etelä-Amerikka, lämpötila 20-28 astetta. Markku Varjon 100 akvaariokasvia -kirjasta katsoin, että rusomiekkakasvin tieteellinen nimi on Echinodorus osiris. Kasvi ei kuitenkaan ole se; ostamani kasvi on nyt n. 30 cm korkuinen, isoimmat lehdet n. 7 cm:n pituiset ja 5 cm:n levyiset, pitkulaiset. Lehtien kärjet ovat pyöreähköt. Lehtien reunat eivät ole aaltomaisesti ”poimuttuneet”, kuten Varjon kirjassa rusomiekkakasvilla. Väriltään lehdet ovat ”keski”vihreät. Voisiko joku tämän kuvauksen perusteella sanoa, mikä kasvi on kyseessä ja miten suureksi se kasvaa?
Mikä kasvi?
Fisuliini
4216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sama kasvi kyseessä, jos lappu kiinnitetty oikein :) E. osirista myydään E. rubrana, kuten lapun nimessäkin lukee: "E. rubra (osiris)"
Mm. väriin vaikuttaa valonlaatu, tulee punaisemmaksi kun valoa on enemmän.
jahas..meitä on sitten oikein kaksi Fisuliinia..hmm..aloin vain miettiä, että ihmiset saattavat mennä meissä sekaisin.. no nimimerkkiä en kuitenkaan vaihda, koska olen sillä jo rekisteröitynyt kahteen paikkaan ja haluan joka paikassa olla samalla nimellä.. kas kun ei olla aikaisemmin törmätty :)
Jaahas meitä on sitten jo kolme Fisuliinia kas kun ei olla ennen törmätty!:)
Itseasiassa..mä päätinki vaihtaa ton Fisuliinin pois, koska aloin miettimään, että se oli aikoinaa niin hätäsesti keksitty nimimerkki, että mä en ees oikeestaan tykkää siitä :P
Eipähän meidän välillä tuu enää sekaannusta :)