Nyt on tullut 2,5 vuotta vanhaan Ocu I:een ensimmäinen pieni vika. Lämmityssäätimien taustavalo on pimeä, onko kyseinen polttimo helppo itse vaihtaa?
Lämmityssäätimen polttimon vaihto
Ocu 2003
5560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli keskelta otetaan "päällyskorkki" auki ja sitten jollain letkulla irrotetaan lamppu ja laitetaan uusi tílalle.
Mutta olikohan se ohje. mikä tähän sopii?
Mutta kuinka vaihdetaan raitisilmasuodatin eli se mikä on siinä tuulilasin etupuolella. Päällä on muovilevy, mutta ei oikein uskalla kovasti kiskoa ettei hajoa.
irroitat keskimmäisen säätimen "nupin" niin sen alla on 1,2w polttimo...ja se muovi lähtee kun vedät siitä päästä mikä on auton keskellä.voit kammeta sit vaikka jollain ruuvarilla.
keskimmäinen nuppi ei irtoa!
Metroauton mukaa tiedossa on yli kahden tunnin työ!
Itse vetäisin sen nupin irti isoila yleispihdeillä, joku kuminpalanen oli leukojen välissä. Tiukassa se oli mutta kyllä irtosi. Sama systeemi on Golfissa.
Rumia jälkiä tulee jos ruuvarilla yrittää kanittaa.
Mulla on kuusi vuotta vanha malli, mutta ei kai tuota rakennetta ole muutettu. Itse kävin ostamassa polttimon ja vaihdoin saman tien kaupan parkkipaikalla. Ihan pari minuuuttia taisi mennä.
Ja uusi polttimo kesti kaksi viikkoa ...
issekin vaihdoin neuvojen mukaan.METROSSA taitaa olla maahantuojan miehet töissä jos 2 tuntia menee vaihdossa siis 5 min työssä.