tietääkö kukaan mikä on b-trom?
mitä sen kuuluu olla?
mulla oli 360..otettiin salazopyrin turvakokeiden yhteydessä ja nyt se oli noussu paljon aikasempiin arvoihin verrattuna..
mikä on b-trom
5
46523
Vastaukset
- tietysti
veren trombosyyttiarvo pvk:ssa (perusverenkuva)
- trombbareista
Trombosyytit
LYHENNE
B-Trom (2791)
Trombosyytit ovat ns. primaarisen hemostaasin (vuotojen ehkäisyn) tärkein osatekijä. Trombosyytit muodostuvat luuytimen megakaryosyyteistä.
Trombosyyttien laskentaa käytetään tutkittaessa verisairauksia ja hemostaasihäiriöitä. Kuukautiskierron alussa voi esiintyä alhaisempia trombosyyttimääriä. Fyysinen aktiviteetti nostaa veren trombosyyttien määrää.
Indikaatiot
Vuototaipumus. Poikeava mustelmataipumus.
Näyte
Putkellinen K2-EDTA-verta, antikoagulantti kiinteässä muodossa tai hepariiniverta. Näyte sekoitetaan hyvin. Näyte otetaan mieluiten ensimmäiseksi ilman staasia isolla neulalla.
Näyte säilyy 3 vrk huoneenlämmössä tai jääkaappilämpötilassa.
Lähetys huoneenlämmössä.
Menetelmä
Elektroninen laskenta.
Viitearvot
150-360 x E9/l
Tulkinta
Kohonneita arvoja esiintyy myeloproliferatiivisissa taudeissa, esim. polysytemia verassa ja essentiaalisessa trombosytemiassa. Näihin liittyy tromboosi- mutta myös vuotoriski. Suurentuneita arvoja tavataan reaktiivisissa trombosytooseissa, esim. tulehdustiloissa.
Alentuneita arvoja esiintyy, kun trombosyyttien muodostuminen vähentyy luuydinkudoksessa. Näin käy esimerkiksi luuytimen hypoplasioissa, leukemiassa, luuydinkudoksen toksisissa vaurioissa sekä B12-vitamiinin ja foolihapon puutostiloissa. Veren trombosyyttiarvojen alentumiseen johtaa myös trombosyyttien kulutuksen lisääntyminen, esim. trombosyyttivasta-aineiden esiintyessä, tulehduksissa, hemolyyttisissä tiloissa, SLE:ssä, splenomegaliassa ja disseminoidussa intravaskulaarisessa koagulopatiassa (DIC).- ajattelen
Kiitos kun vaivauduit noin perusteellisesti vastaamaan.On siis viä kohtuu lukemissa mun arvo noussu vaan edellisistä arvoista paljon..
- Weera
ajattelen kirjoitti:
Kiitos kun vaivauduit noin perusteellisesti vastaamaan.On siis viä kohtuu lukemissa mun arvo noussu vaan edellisistä arvoista paljon..
Oletko tietoinen, että trombosyyttien määrä voi nousta monta sataa yli viitealueen pelkästään nivelissä olevan tulehduksen takia? Muutenkin niiden määrä vaihtelee jatkuvasti, erityisesti naisilla kuukautiskierron mukaan. Itselläni alin lukema on ollut noin 220 ja ylin 611. Sairastan nivelreumaa.
- ajattelen
Weera kirjoitti:
Oletko tietoinen, että trombosyyttien määrä voi nousta monta sataa yli viitealueen pelkästään nivelissä olevan tulehduksen takia? Muutenkin niiden määrä vaihtelee jatkuvasti, erityisesti naisilla kuukautiskierron mukaan. Itselläni alin lukema on ollut noin 220 ja ylin 611. Sairastan nivelreumaa.
En ole ollu tietoinen.ei ole aikaisemmin tulehduksen takia noussut nyt ensimmäisen kerran siksi jäikin sitä miettimään.Olen sairastanu vuodesta -91
mitkä nivelet sinulla eniten vaivaa?
Onko tarvinnut tehdä leikkauksia ja mikä lääkitys sinulla on?
mitä sitten tehtiin kun arvo oli 611?ooteltiiko vaan et laskee?
Mulla on tällä hetkellä aika aktiivisena.Leikkauksia on tehty viisi lääkityksenä mulla on salazopyrin ja trexan lisäksi foolihappolisä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645582Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204177Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172896- 1512159
- 171886
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1231699- 951367
- 711148
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o79965