Miten saa sammalen pysymään POIS kiviltä ja koko pihalta?
Sammalta
TSI 3000
5844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Painepesurilla ja riittävällä kulutuksella.
sammal on vallannut nurmikon, niin syynä on joko 1. liian vähän maata, ts nurtsi on tallautunut liian tiukaksi ja maassa on liian vähän ilmaa 2. maa on liian hapan 3. liian varjoinen paikka.
Joten siis, talikolla tökkimään reikiä maahan, haravoi hiekkaa (0-8mm) reikiin. Kalkitse nurmikko. Kaada puut pois auringon tieltä.
On tietty nurmikon sammal-syöppö aineitakin. Mieti näitä.
samalta kivien päälle oliko se viilin, jugurtin vai piimän avulla. Sammalta haluava haluaa neuvoja.
Pidän sammalesta kivien välissä. Olen edistänyt sammalen kasvua kaatamalla piimää graniittisten noppakivien päälle. Tuloksena on kauniin tummanvihreä, matala ja kulutustakestävä sammal kivien väleihin. Luulen, että tärkeintä sammalen kasvulle on se, että maa on hapanta, sillä ei ole väliä, miten happamuus saadaan aikaan.
Tuhkalla ja kalkilla. Ilmavoita maata.
Mutt miks poistaa sammal kiviltä? Sehän on loistava koriste-elementti!