-02 almera 1.8 sedan malli
-Tietääkö kukaan minkä kokoiset ovat vakiokaiutinpaikkojen asennusreijän halkaisija?
-Eli minkä kokoiset kajarit käy suoraan vakiopaikkoihin? niin edessä kuin takana?
Ajattelin vaihtaa kunnon kaiuttimet alkuperäisten tilalle, samoin kunnon soittimen.
Ja jos jollain on kokemusta KYSEISEN auton oviverhoilun irrottamisesta niin vinkkejä tänne, kiitos!
-Tietääkö kukaan minkä kokoiset ovat vakiokaiutinpaikkojen asennusreijän halkaisija?
-Eli minkä kokoiset kajarit käy suoraan vakiopaikkoihin? niin edessä kuin takana?
Ajattelin vaihtaa kunnon kaiuttimet alkuperäisten tilalle, samoin kunnon soittimen.
Ja jos jollain on kokemusta KYSEISEN auton oviverhoilun irrottamisesta niin vinkkejä tänne, kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
samoja tietoja kaipaisin itsekin sillä kaiuttimet olisi tarkoitus vaihtaa laadukkaampiin.
sen verran vilkaisin että hattu hyllylle pääsee kyllä helpolla vaihtamaan, se päällysverkko lähtee irti lähes ilman työkaluja ja siitä pääsee ruuvaamaan.
hattuhyllyllä asennusreiän halkaisija 140 mm ja reikien väli 108mmx108mmx108mmx108mm halkaisija 153 mm ainoa malli joka alpinelta kävi suoraan oli sps-170a (asenusaukko reikäjako sama kun clarionissa) just vaihdoin sellaiset hattuhyllylle ja soi ihan hyvin niiden clarioneiden jälkeen. se hattuhyllyn verhoilupitää kyllä irrottaa jos meinaa ne kaiuttimet saada sinne vaihdettua mutta se on ihan helppo homma aikaa meni juotostöineen 1h(ei tarvi uusia johtoja vetää kun vanhat jatkaa, clarionin liitin ei käy alpineen). takapilareiden muovit irti ja hattuhyllyn 6 muovinipsua irti takapenkin taustan muoveista vain keskimmäinen tarvii irrottaa reunimmaisia saa löystytettyä sen verran reunoista että hattuhyllyn saa ujutettua välistä pois, nipsut irtoavat suht helposti paitsi ne takapenkin keskimmäisen taustamuovin 2 kiinnikettä tosi tiukassa(hajosivat molemmat) vaihdoin ne toisenlaisiin jos joskus innostuu vielä jotain muuta laittamaan!
ensin irroita avauskahvan kehys pienellä kapeakärkisellä ruuvimeisselillä sitten irroita oven alareunasta ristikantaruuvi, irroita käsinojan vetokahva sähköikkunan katkaisijan paneeli kampeamalla varovasti lukonpuoleisesta päästä, niiden alta tulee näkyviin kaksi ristikantaruuvia irroitta ne ja alakammeta jommastakummasta alakulmasta ruuvimeisselillä oviverhousta huomaat kyllä missä muovipidikkeet tuntuvat kampea pidikeet alhaalta ylös ja kun oviverhous on kiinnikeistä irti niin nosta oviverhous viistosti ylöspäin pois. ovissa ja hattuhyllyllä on asennusaukon koko 140mm oveen käy alpinen sps-170a asennusrenkaalla suoraan vanhoihin reikiinja hattuhyllylle alpinen sps-170a suoraan ja ruuvinreikiä isontamalla spr-17lp ilman asenusrenkaita.(asennusrenkaat tulee kaiutinten mukana) tässä jotain.
Joo, kaiuttimien vaihto onnistui helposti, ne kaksi keskimmäistä muovista nipsua kyllä hajosi. Täytyypä keksiä jotain tilalle. Mutta miten saisin takapenkin irti, sattuneesta syystä se pitäisi irrottaa kokonaan. Eipä se kai kovin kummoisesti ole kiinni mutta kysyn kumminkin kun pimeys tuli joten projekti jäi ikäänkuin kesken... Eli selkänojat ovat kääntyvää mallia, nyt on kysymys istuinosan irroituksesta.
istuinosa lähtee irti niistä penkin etureunassa olevista pienistä lenkeistä niitä vetää eteenpäin ja nostaa penkkiä ylös, ne on siinä penkin ja lattiaverhoilun saumassa.
niin nipsujen tilalle laitoin samanlaiset millä hattyhyllykin oli kiinni siinä pellissä ja hyvin pysyy ja nyt ne saa ehjänä irti, niitä löytyy kyllä purkaamoista joissa on joku nissani kun niissä on muoviosat sellaisilla kiinni ja takakontin verhoilut sun muut irrotetavat osat ja eikä maksa kun euron pintaan kourallinen.