Minun käsitykseni mukaan kaikki puurot lihottavat.
Jos aikoo laihduttaa puurojakaan ei saa syödä.
Itsekään en ole syönýt ja enkä tule syömään!!
Jos aikoo laihduttaa puurojakaan ei saa syödä.
Itsekään en ole syönýt ja enkä tule syömään!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
paskapuhetta, mistä lie kuullut. puuro on erittäin terveellistä varsinkin jos se on tehty kokojyväryyneistä, kaura, 4-viljan, ruis, yms.
valkoiset manna- ja riisiryynit ovat tietysti vähemmän terveellisiä eli glykeeminen indeksi suurempi. kunnon puurossa on paljon kuitua ja se pitää nälkää ja vapauttaa hitaasti energiaa. hyvää myös vatsalle. ja halpaa. suosittelen.
Puuro VARMASTI LIHOTTAA
Lihottaa varmasti jos voin ja sokerin kanssa syö.
Aikoinaan painonvartijoiden ryhmänohjaaja kertoi syövänsä joka päivä työpaikkalounaaksi kaurapuuroa voinapilla . Eikä lihonut yhtään .
Varmasti lihottaa jos liikaa syö, mutta esim. aamiaisena
todella fiksu valinta. Olemattoman vähän rasvaa ja
paljon kuituja, jolloin nälkä pysyy poissa pitkään.
Kaikki ruokaa lihottaa jos sitä tolkuttomasti vetää.
Ja kuu on juustoa. Usko ihan vapaasti mitä haluat. Itsepähän kärsit.
Totuus vain on se, että veteen keitettyjä kokojyväpuuroja aamiaiseksi/lounaaksi syövät yleensä laihtuvat.
Jos syöt punaiseen maitoon muhitettua suklaamannaa voisilmällä, niin ihan varmana lihot!
Vaihdoin 3kk sitten vähäisen kahvi/pulla aamupalani kaurapuuroon. Syön veteenkeitettyä kaurapuuroa lautasellisen joka aamu ja olo on tosi energinen ruokatuntiin asti, muuten syön normaalisti niinkuin ennenkin, ehkä hedelmiä enemmän. Olen laihtunut laihduttamatta 3kk aikana 9,5kg.
Ja lisäksi mahasi ja koko ruuansulatuselimistösi sanoo myös Nam! :)
Jos syös enemmän kuin kulutat lihot!!
Mitään ihmediettejä ei kannata edes yrittää!!
Painonvartijoilla on ainoat sellaiset ohjeet ettei elimistön tarvitse kärsiä ravinaineiden puutteista!!! Eikä kukaan sitä paitsi voi olla loppuelämäänsä jollain kaalisoppakuurilla tms.
Eli olet sitä mitä syöt!
osoitteessa www.nutris.fi voit kokeilla Nutris-ohjelmaa viikon...sen avulla näät mitä kroppa tarvitsee, mitä kaikkea hyödyllistä esim. kaurapuuro sisältää ja paljon muuta...ei todellakaan tartte kärsiä mistään kaalisoppakuureista, kun syö Nutriksen ohjeiden mukaan
Laskehan huviksesi paljonko saat proteiinia päivässä noilla painareiden ohjeilla. Tuleeko sitä 1.5grammaa painokiloa kohti, tai edes 1 gramma per painokilo, jos noudatat painonvartijiden ohjeita? Ei tule! sen sijaan lihakset lähtee ja makeanhimo lisääntyy hiilaripitoisella ruokavaliolla. ja kohta pitää taas juosta painereihin painoa pudottamaan, jolloin pörssilistautunut Painonvartijat oy taasen rikastuu.
Mikäs jumalan kaltainen järjestö tää painonvartijat on kun sillä ja ainoastaan sillä on noin salaperäistä tietoa siunaantunut?
olen samaa mieltä et kyl proteiinit jää vähiin jos ei ihan pelkkään raejuustoon tyydy. mulla ainakin oli AINA nälkä kun olin painonvartijoiden ohjelmalla, pisteiden lasku oli yhtä piinaa. yritin täyttää mahaani rehuilla jotka on 0 pistettä, ei auta eli eivät pidä nälkää, ilmavaivoja sain kylläkin ja närästystä. kasvissosekeitto alko maistuu koiran oksennukselta miltä se näyttikin, etoi jo ajatuskin siitä. mua kyrsii se niiden rahastushomma, esim. ne karkit mitä ne myy siellä on huippuhintasia, samoin kirjat. ja tyhmät menee lankaan. en mä ainakaan niitä vähiä pisteitä karkkiin tuhlaisi.
Itse kun olen laihdutuskuurilla niin minä aivan varmasti tykkään noudattaa painonvartioiden ohjeitä ja se on mukavaa!!
Jos jotain suklaapuuroja väsäilet usein, niin ei ihmekään jos paino nousee. Sen sijaan kaurapuuro, neljän viljan puuro, ruispuuro yms. ovat tervellisiä. Vähemmän laihduttajaystävällisiä ovat riisi- ja mannapuurot, nämä olen jättänyt ruokavaliostani pois vaikka voisihan niitä silloin tällöin syödä huoletta. Noh tokihan millä tahansa ruualla lihoo jos sitä syö mielettömiä määriä, mutta aika monta kiloa saat päivässä kaurapuuroa mussuttaa jos aiot sillä lihoa.
Mittasin viljamyllyyni 2,5 dl rukiinjyviä ja jauhoin ne
Sotkin kattilaan 2 dl puolukoita, siis rikoin ne
Lisäsin 4 rkl ruislesettä
Kattilaan noin 6 dl vettä ja kiehumaan
Keitin pienellä lämmöllä tunnin verran, välillä sekoittaen.
Lisäsin teelusikallisen suolaa.
Sokeria ei siis ollenkaan ja hyvältä maistui. Maidon kanssa tietysti. Jäikin vielä huomiseksi.
Jos joku kehtaa väittää, että puuroni lihottaa tai on epäterveellistä, tulen vetämään kuonoon, jos saan kiinni!
MIKÄÄN ruoka-aine ei lihota jos sitä osaa syödä KOHTUUDELLA. Höhhöh.
Ei puuro lihota ja vaikka vähän lihottas nii se kuitenki on tosi terveellistä jos valitsee sellasta puuroo jossa on vaikka paljon kuituja..
ihmiset syökää puuroo! mieki syön. nam nam. ja en oo lihava! on todisteita: irc.fi, nick : |||nora|||
laittakaa vastaukseksi jtn. mielipiteitä ym.!!!!! =)=)=)
Puuro on just ehkä yks maaiman parhaista laihdutus ruuista?:D todella täyttävää ja kevyttä. lautaseinen kaurapuuroa n. 200kcal! ja tulee täyteen ja vähentää muun napostelun määrää:) itse ainakin laihduin syömällä 2 lämmintä ateriaa, välipalaksi rahkaa ja marjoi/hedelmii aamuin illoin kaurapuuuroa:)
tuota noin...
Lopetin 2 kk sitten joka-aamuisen kaurapuuron syömisen (hillitön hiilaripommi). Lopetin myös leivät. Paino pudonnut 8 kiloa.
Muuten en ole muuttanut elämäntapojani.