omistan e39 520i touringin vm.1998.Onko kellään samanlaista autoa jossa on ulkopeilien lämmitys. Mielestäni e39 malleissa on vakiona peilien lämmitykset mutta mulla ei ole. Eikö sulake rasiassa pitäs olla lämmitys sulakkeelle paikka "aussenspiegelheizung" mutta kun ei ole sellaistakaan.
huomio e39
saxxoni
41084
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aihetta on käsitelty tällä palstalla jokin aika sitten... Elikkäs peilit eivät ole lämpiävät, vaikka pitäisi olla. Lämmityksen vastuslangasta puuttuu pala. Kysäsepä BMW-liikkeestä, että mitä vittua tällanen meinaa ?! Sellaisen källin on BMW sulle tehnyt, niinkuin monelle muullekin.
Jotta peilit olisivat lämpenevää mallia, on auto pitänyt tilata ns. talvipaketilla. Samalla saa lämmitettävät pissapojan suuttimet. Mutta ei istuinlämmittimiä, jotka taas on tilattava erikseen (nahkapenkeissä vakio).
Lämmittämättömät peilit saavat usein toimiviksi peilin sisällä sähköpiirit yhdistämällä. Ohjeet saat Googlella tai BTCF:ltä kyselemällä.
...pissapojan suuttimet lämpiää kyllä, silti peilit ei. Mikäs sen talvipaketin varustekoodi on ? On kyllä todella erikoinen tapa jättää lämmitys pois, niin että vastuslankaa puuttuu 1cm pätkä. No ilmeisesti joku BMW:n tai alihankkijan insinööri on krapulapäissään saanut loistoidean.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=564&posting=22000000010950125