pitää olla tuki vaijerit? Eiko olisi järkevämpää rakentaa masto niin vahvasta materiaalista ettei tukia tarvita? Olen nähnyt joissain jollissa mastoja ilman tukia.
Miksi
mastossa
112567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Että olen juuri veistämässä maailman ensimmäistä
vantitonta perhepurtta. Maston halkaisija on noin puoli metriä ja isopurjeen aerodynaamiset ongelmat olen rakaissut käyttämällä aina moottoria sekä genuaa.
Vaviskaa massamerkit !
T. pelle p.
Vanteilla saadaan aikaan riittävä jäykkyys, ilman että maston tarvitsee painaa kohtuuttomia.
Nämä saksalaiset ovat ryhtyneet sanoista tekoihin,
http://www.speedwave.de/referenzen/projekte_yachtwert/mastbau/index.php
"Eiko olisi järkevämpää rakentaa masto niin vahvasta materiaalista ettei tukia tarvita?"
Nyky tietämyksen mukaan ei! Jos pystyt esittämään jonkun uuden materiaalin, jonka jäykkyys on lähes ääretön toiseen suuntaan (sivuttain) ja melko fleksiibeli taas pitkittäissuunnassa olisin kiinnostunut.
keskustelun alkua.
Galilei meinattiin polttaa roviolla,mutta onneksi ei.
Vantteja käytetään jotta saataisiin maston paino pysymään järkevissä rajoissa, vähänkään suuremmissa veneissä riittävä jäykkyys ilman vantteja vaatisi mastolta melkoista ainepaksuutta suurta ulkomittaa = painaisi ihan liikaa.
Nykymateriaaleista saattaisi onnistua jotenkin toimiva masto ilman vantteja vähän suurempaan veneeseen mutta menisikö kaupaksi jos masto maksaa esim. 150 000 € ja veneen kokohinta mastoineen 180 000 € (eli muulle veneelle tuo 30 000€) eli nuo huippumateriaalit ja niiden valmistustekniikat ovat melkoisissa hinnoissa.
Kyllä maston voi tehdä ilman vaijereita noita on tehtykin vaikka kuinka kauan,mutta "perinteiset" vaijerilliset pitävät pintansa.
http://www.freedomyachts.com
nuo moottoripursien mastot varmaan pysyisivät pystyssä nykyäänkin ilman vantteja, kun 10 m ssä veneessä on puhelintolpan paksuinen maston nysä eikä siinä koskaan pidetä purjeita niin pysyis varmaan pystyssä ilman vanttejakin.
Miksi ei? Millä sitten mastoa säätäisit?
Nämäkin ovat varmaan jollia, http://wyliecat.com/
Kuva-> http://www.wyliecat.com/images/wyliecat_side.jpg