häävirsi

apua

Olemme menossa marraskuussa naimisiin. Vihkiminen tapahtuu kirkossa. Häämarssit mennen tullen on jo suunnilleen päätetty, mutta joku virsi pitäisi valita häävirreksi.

Olisiko kenelläkään mielessä mitään tähän vuodenaikaan ja aiheeseen sopivaa (eli ei kauhean "kesäistä" tai synkeämielistä) virttä? Ilmeisesti kyseeseen voisi tulla myös esim. joku riparilauluista (en vaan enää muista niitä niin kovin hyvin). Emme ole erityisen uskonnollisia, mutta kirkossa halusimme kuitenkin liittomme vahvistaa.

Kertokaa, mitä virsiä tms. teidän häissänne on kirkossa soitettu/laulettu.

7

11170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rva79

      Pappi ainakin meille ehdotteli ja lauloi pätkän... Kun ei oiken virret ole hallussa...

    • Virsilaulaja

      "Häihin sopivia virsiä kannattaa etsiä virsikirjan kohdasta Avioliitto, virret 238-241. Virsi voi olla myös esimerkiksi suvussa perinteinen tai hääparille läheinen virsi. Virsien säkeistöt voi valita itse."

      Näin ehdotettiin kirjoituksessa www.orkesterit.net -sivulla, missä oli häiden musiikeista ohjeita.

    • just married

      Meillä oli virsi 818, löytyy uudesta jumalanpalvelusliitteestä. Pappi ei ollut koskaan kuullutkaan, kanttori tiesi heti, mistä kyse. Kaikille tuttu melodia (Herraa hyvää kiittäkää), lyhyt ja kaunissanainen virsi. Netistä löytyy sanat: http://www.evl.fi/kkh/to/kjmk/vkliite/vkliite.pdf

      • ent. eelia-76

        Ikinä kuullutkaan moisesta. En kyllä, rehellisesti sanottuna, siitäkään ett häissä veisataan jotain virsiä. Osaavatko ystävänne varmasti laulaa virsiä?


    • =)Tinsku

      Minäkään en kovin uskonnollisena halunut meidän häihimme mitään virttä, sillä se olisi ollut jotenkin koominen tilanne...
      Sen sijaan vihkitapahtumassa kanttori soitti
      kappaleen "rakkaus on lahja jumalan" ei siis laulua mukana. Musiikki on kaunis ja koskettava, ja mielessäni ajattelin että ne sukulaiset jotka enemmän "uskovat" voivat muistella sanoja, muut nauttikoon tietämättöminä musiikista. Papille tämä oli hieman murheellinen tilanne, hän kun olisi halunnut laulaa virren.
      Jotenkin virret sopivat oikeesti sellasiin häihin jossa oikeasti hartaasti uskotaan siihen sisältöönkin. Meillä valittiin näin.
      Virsikirjan lisäosasta löytyy myös vihkilaulut, joissa mm. Suvivirren sävelin hääsanat. (nämä kylla kaikki myös hartaita).
      Toinen kaunis laulu on "enkelin rukous"...
      Haeppas netistä "vihkilaulu" hakusanalla, niin tulee muitakin vaihtoehtoja.

      • =)Tinsku

        Ja tosiaankin, ei tarvitse olla musiikkia ollenkaan, tai sitten riittää pelkkä soitanta.
        Myös kanttorilta kannattaa tiedustella "repertuaaria" kaikkea ei kuitenkaan osaa soittaa....


    • kanttori-11

      Jos ei ole erityisen uskonnollinen ja haluaa karsia kaiken uskonnollisuuden pois kirkkovihkimisestä, niin miksi ylipäänsä haluaa kirkollisen vihkimisen, kun myös maistraatissa voidaan vihkiä? Minusta kaikkien kirkkoon haluavien pitäisi olla tietoisia ja ymmärtää, että vihkiminen on jumalanpalvelus, ja kunnioittaa tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      2194
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1609
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1435
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      257
      1432
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      232
      1326
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1110
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1069
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1050
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      92
      993
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      983
    Aihe