Eli auto on -01 Passat jossa on alkuperäinen Gamma-soitin(kasetti ja radio) cd-boxin ohjauksella(ei boxia). Saako tähän soittimeen liitettyä iPod Miniä tai Nanoa? Cd-boxi ei kykenisi kuitenkaan lukemaan mp3:sia...
iPod VW:n Gamma soittimeen?
henri
3196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä saa, enpä vaan ole kellään nähnyt käytännössä toimivana. Ja persaukinen suomalainenhan ei tilaa ennenkuin näkee ja kokeilee!
Olen selannut kesän - syksyn useita saksalaisia ja jenkkien volkkari-keskustelupalstoja, käsitykseni ovat sieltä (pikkukaupungin merkkiliikkeessä mp3-vaihtaja 850e piuhat, muut liikkeet eivät tarjoa mitään):
-ice-link tuotetta iPodille, esim
http://www.autosound24.de/pi-1330258010.htm?categoryId=3, 149 egee.
-c-kasetti-aparaatti, johan saa kuulokelähdöstä liitynnän kasettiosaan, hinta järkyttävä 5-10e (myös Suomessa)
-emulaattoriloota (en muista tuotemerkkiä)ja myös saku nimeltä "kuni" antaa kytkentäohjeita (ks. kuni's homepage - tmv. urlia) ovat vaihtoehtoja. Tuo pieni emulaattoriloota (n. 10*5cm), johon käy memo-stikki persiiseen (USB 2), hinta 199e
-iPodiin FM-lähetin, useita taajuuksia, auton oma radio nappaa lähetyksen, hinta n 20-50 egee (myös Suomessa)
-mp3-vaihtaja peräkonttiin tai kyynernojaan, Saksasta liikkeestä tai ebaystä 350 egee piuhoineen.
Jos päädyt johonkin, kerro kokemuksia.
Ja jos jollain on kokemuksia asiasta, voisiko saada kuvauksen niistä, kiitos.
Olen miettinyt tuota FM-lähetintä. Todennäköisesti hommaan sellaisen. Kokemuksia tule myöhemmin... Jossain vain sanottiin ettei olisi laillinen Suomessa, joten joutuisi tilaamaan ulkomailta. Lähetinhän on todella pienitehoinen, joten ei sotke kaupallisia kanavia. Eli laittomuuskin on vähän kyseenalainen. Mietityttää vain äänenlaatu kun lähetetään pienitehoisella lähettimellä, vaikkakin välimatka on todella lyhyt. Väittävät että äänenlaatu olisi yhtä hyvä kuin piuhalla.
Äänenlaaduta en tiedä, kun en niitä kuullut ole.
Eipä autoilun hinta paljoa nouse, vaikka lähetttimen ostaisi: http://cgi.ebay.de/Griffin-iTrip-LCD-f-Apple-iPod-3-5-Gen-photo_W0QQitemZ5819775565QQcategoryZ64696QQrdZ1QQcmdZViewItem kulut.
Toinen ilmeisesti hyvä on Kensingtonin malli, joka tulee tupakansytkäriin kiinni ja lataa myös iPodia. Tuo Griffinin iTrip ottaa virtansa iPodista.
IceLink merkkikohtainen kaapeli maksaa n. 150e kulut (Saksassa)