moikka
kaunko olette olleet raittiina.itse olen puoli vuotta tänään tuli täyteen.
raittiina
11
1560
Vastaukset
- Lampaankääpä
5v.
- Osterivinokas
Höh...
- pörri1
Onnittelut sinulle puolesta vuodesta raittiina.Minulla neljäs kuukausi hyvällä alulla ilman alkomaholia.
- kokenut
olkoon! Lähden tästä lauantai-illan palaveriin rakentamaan omaa raittiuttani, jota AA:n avulla olen jo saanut monia vuosia yhteen pötköön.
- aahoohoo
1 vee 9 kookoo mutta vain se tämä päivä on kaikkein tärkein. Minä keskityn jokaiseen päivään erikseen koska yksikin ryyppy tekee vekin pitkäänkin raitiuteen.
Onneksi olkoon. Puoli vuotta hyvä juttu. - sip_espresso
Onneksi olkoon Pekka!
Itselläni on muutama kuukausi enemmän. Olet varmaan jo huomannut raittiuden ihanuuden ja ehkä kurjuuden. Itselläni noita jälkimmäisiä on onneksi vähemmän, enemmän auringonpaistetta on riittänyt.
Siitä olen saanut kiittää hyvää tukihenkilöäni ja kotiryhmääni AA:ssa. Ilman niitä ja AA:n ohjelmaa tuskin olisin tänäänkin raittiina.
Vietän aika paljon matkalaukku-elämää ja reissattua tulee työn puolesta paljon. Ystävieni ansiosta olen oppinut hyödyntämään AA:n kansainvälisyyttä.
Olen oppinut sen, että juomisen tilalle pitäisi löytää jotain järkevää tilalle. Reissun päällä ne ovat sitten AA-ryhmät, siellä missä sitten olenkin.
Toki sitä tulee turistinakin pyörittyä työn lomassa, mutta silloin oleminen vaatii jotenkin enemmän harkintaa. Täytyy olla valppaana. AA-kokouksessa voin olla vapaa - relana omien joukossa.
Hyvää jatkoa ja tyyneyttä sinulle ja muillekin raittiuden valinneille! - beccara
Noin 6 tuntia, elämäni pisimmät tunnit! Onneksi se on ohi!
- Punatulkku*
On se kumma ku ei pysty ottamaan enää kohtuudella. Sitä mentiin taas munat vilkkuen pitkin syysyötä. Tässä olen viikon potennut pientä orastavaa flunssaa. Tuli ostettua emäntä ehdokkaalle pullo shanpanjaa ja valkoviiniä. Aloin miettimään, että siitä kun tempasen pienen kulauksen, niin voe pippurimuikku sentään. Juon sen niin siinä on romantiikka kaukana. Viimeksi aloin kuola valuen tärisemään hyvälle ystävälle tuopin jälkeen, että nyt lähdetään vetämään pää täyteen. Täytyy kaikessa hiljaisuudessa kaataa nuo pullot lavuaarista alas? Aijai aijai Cancia Asti:a ja italialaista Chardonnayta. Hän tietää, että minulla on ongelma.
Olin tasan 2kk. Vaikeaa on raittius. Masentaa tällanen idioottimaisuus tämän viinalla läträämisen vuoksi. Tuo kaksi kuukautta opetti minulle, että olen juoppo. Raittiudestasi, itselleni on menossa
yhdeksäs vuosi päivä kerrallaan ja
AA-n avulla.- Päivää.......
Päivää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657262Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243979Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463876Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1293148Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533112HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen472574Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592375Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362202KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71904