moikka
kaunko olette olleet raittiina.itse olen puoli vuotta tänään tuli täyteen.
kaunko olette olleet raittiina.itse olen puoli vuotta tänään tuli täyteen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
5v.
Höh...
Onnittelut sinulle puolesta vuodesta raittiina.Minulla neljäs kuukausi hyvällä alulla ilman alkomaholia.
olkoon! Lähden tästä lauantai-illan palaveriin rakentamaan omaa raittiuttani, jota AA:n avulla olen jo saanut monia vuosia yhteen pötköön.
1 vee 9 kookoo mutta vain se tämä päivä on kaikkein tärkein. Minä keskityn jokaiseen päivään erikseen koska yksikin ryyppy tekee vekin pitkäänkin raitiuteen.
Onneksi olkoon. Puoli vuotta hyvä juttu.
Onneksi olkoon Pekka!
Itselläni on muutama kuukausi enemmän. Olet varmaan jo huomannut raittiuden ihanuuden ja ehkä kurjuuden. Itselläni noita jälkimmäisiä on onneksi vähemmän, enemmän auringonpaistetta on riittänyt.
Siitä olen saanut kiittää hyvää tukihenkilöäni ja kotiryhmääni AA:ssa. Ilman niitä ja AA:n ohjelmaa tuskin olisin tänäänkin raittiina.
Vietän aika paljon matkalaukku-elämää ja reissattua tulee työn puolesta paljon. Ystävieni ansiosta olen oppinut hyödyntämään AA:n kansainvälisyyttä.
Olen oppinut sen, että juomisen tilalle pitäisi löytää jotain järkevää tilalle. Reissun päällä ne ovat sitten AA-ryhmät, siellä missä sitten olenkin.
Toki sitä tulee turistinakin pyörittyä työn lomassa, mutta silloin oleminen vaatii jotenkin enemmän harkintaa. Täytyy olla valppaana. AA-kokouksessa voin olla vapaa - relana omien joukossa.
Hyvää jatkoa ja tyyneyttä sinulle ja muillekin raittiuden valinneille!
Noin 6 tuntia, elämäni pisimmät tunnit! Onneksi se on ohi!
On se kumma ku ei pysty ottamaan enää kohtuudella. Sitä mentiin taas munat vilkkuen pitkin syysyötä. Tässä olen viikon potennut pientä orastavaa flunssaa. Tuli ostettua emäntä ehdokkaalle pullo shanpanjaa ja valkoviiniä. Aloin miettimään, että siitä kun tempasen pienen kulauksen, niin voe pippurimuikku sentään. Juon sen niin siinä on romantiikka kaukana. Viimeksi aloin kuola valuen tärisemään hyvälle ystävälle tuopin jälkeen, että nyt lähdetään vetämään pää täyteen. Täytyy kaikessa hiljaisuudessa kaataa nuo pullot lavuaarista alas? Aijai aijai Cancia Asti:a ja italialaista Chardonnayta. Hän tietää, että minulla on ongelma.
Olin tasan 2kk. Vaikeaa on raittius. Masentaa tällanen idioottimaisuus tämän viinalla läträämisen vuoksi. Tuo kaksi kuukautta opetti minulle, että olen juoppo.
Raittiudestasi, itselleni on menossa
yhdeksäs vuosi päivä kerrallaan ja
AA-n avulla.
Päivää
alkoi oikea elämä. 8.5-96 ! .