olen justiinsa vaihtanut 120l akvaariooni sorantilalle hiekan, jonka ostin akvaario kaupasta. onko siis normaalia että vesi on sameaa (harmahtavaa)? ja kuinka kauan se on harmaata vai täytyykö vaihtaa vettä vielä? suodatin on pyrinyt jo puoli päivää ja huuhtelin kyllä hiekkaa ennen altaan täyttöä! voiko kalat laittaa sameaan veteen?
pikaista apua kaipan
hallerii
8414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tein itse saman tempun taannoin ja kyllä mulla oli se vesi sameeta jonkunaikaa. En kyllä yhtään muista oliko se tunteja vai päiviä...
Se on ihan normaalia, varsinkin jos hiekka on erittäin hienoa hiekkaa, menee ohi muutamassa päivässä, muistithan huuhdella hiekan kunnolla ennen kuin laitoit sen akvaarioon!?
KIITOS vastauksista! huuhtelin hiekan anakin viidessä vedessä! jos vesi ei muutamassa päivässä kirkastu täytyykö minun huuhdella hiekka uudestaan?! jos huuhtelu olikin riittämätöntä. Laitoin kalat kutenkin veteen ja ne näyttävät käyttäytyy normaalisti. pohja monnit ovat erityisen vilkkaita!
10kg/1h
Vähempi huonompi, enemmänkin olisin saanut sitä hiekkaa puhdistaa, Biltema.
Jos kastelit hiekan niin ei ole syytä huoleen, minulla kesti ainakin muutaman päivän kunnes vesi kirkastui. Bakteeritabletin laittaminen veteen auttaa ja nopeuttaa myös veden laadun parantumista.
t.Tuulia
Vaikka ovatkin omia kokemuksiasi niin valitettavasti hankaloittavat kalojen totuttautumista uuteen kotiinsa aikas lailla ja toiseksi rasittavat suodatinta normaalia enemmän.
Hiekan pesusta;
30l saavi on hyvä tähän hommaan.
Hiekkaa pohjalle n. kolmannes ja vettä päälle.
Puhtaalla lapiolla möyhennystä muutaman kerran ja likaisen veden kaato pois.
Uutta vettä tilalle ja sama homma toistetaan niin kauan kunnes vesi ei enää samennu saavissa EI akvaariossa.
Nyt hiekka on valmis akvaariokäyttöön! Ei ikinä aikaisemmin!
Mitkään kaupalliset akvaariotabut yms. humpuuki litkut eivät paranna veden laatua mihinkään suuntaan ehkä, ehkä muutto tilanteessa voi käyttää veden parannus ainetta jos on unohtanut pitää paastoa kaloille edellisinä paivinä ennen muuttoa ettei paskat sitten muuton aikana pilaa vettä ja näin ollen stressaa heikkoja kaloja.
AINOA JA OIKEA AKVAARION KYPSYTYS OHJE LÖYTYY TÄÄLTÄ ... http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/kypsytys.php ... http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/typenkrt.php
Kylä se siitä kirkastuu ajan kanssa.
Mitä huolellisempi pesu sitä nopeempaa vesikin kirkastuu.
Laitoitko vanhaa hiekkaa esim. sukkahousuihin jotta akvaan kehittyy jälleen kunnon bakukanta??? Tärkeä pointti kalojen terveyden kannalta!
Puhdista suodatin pikimmiten kunhan akva on kirkastunut, jos ei kirkastu pesase suodatin patruuna tai massat sassiin muutaman päivän päästä!
Onhan suodatin riittävän tehokas akvaariosi kokoon nähden? n. 3x120l/h
ois varmaan sitten pitäny jaksaa huuhella hiekkaa enemmän! vauva ei vaan oikein malttanu ootella. ja on joo vanhaa hiekkaa muhimassa sekä osa vanhasta vedestä altassa! alkaa se vesi jo vähä kirkastuakkin. mut on helpottava saada täältä vastauksia ja apua. kiitos! luulin jo tehneeni peruuttamattoman virheen!