Opiskeleeko kukaan mitään Kokkolan yliopistokeskuksessa (onko se sama kuin Chydenius-instituutti?).
Mitä opiskelet, ja millaista se on ollut? Olen ajatellut lukea perusopinnot sosiologiasta tai psykologiasta.
Olisi kiva kuulla kokemuksia opetuksesta, opettajista, opetusmetodeista, opiskelusta yleensä.
Mitä opiskelet, ja millaista se on ollut? Olen ajatellut lukea perusopinnot sosiologiasta tai psykologiasta.
Olisi kiva kuulla kokemuksia opetuksesta, opettajista, opetusmetodeista, opiskelusta yleensä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tänne mitään yliopistokeskusta tarvita. On jo amkki ja amislinjat.
Chydis on yliopistokeskus. Kaikki opiskelu menee talteen. Jumppaa aivoille ja dementia siirtyy, I hope so! Minä opiskelen aina jotain ja kivaa on. chydis ok mutta kalliit kurssit.
Olen opiskellut cumun psykologiasta ja filosofiasta. Kaikki ihan ok, jos haluaa Kokkolassa opiskella eikä lähteä mihinkään yliopistopaikkakunnalle.
Itse olen opiskellut myös psykologian perusopinnot. Kurssimaksuun kuuluu opinto-opas jossa on täysi ohjeistus opinnoista ja tehtävistä. Tehtävät voi tehdä omaan tahtiinsa kotona esseitä kirjoittamalla tai sitten käymällä Chydiksessä tenttimässä. Myös vapaaehtoisessa ohjausryhmässä voi tehdä ryhmätöitä tai esitelmiä, joilla suorittaa opintopisteitä. Verkkokursseinakin voi joitain opintojaksoja käydä. Valinnan varaa siis on, eikä tarvitse jäädä yhden suoritustavan vangiksi. Lisäksi tehtävien aiheista voi valita ne itselleen mielenkiintoisimmat, esim. syömishäiriöt tai depressio, nuoruusiän ongelmat tai aikuisiän ongelmat jne.
Mun mielestä ovat hyvin järjestettyjä nämä opinnot. Ei mitään pakollisia luentoja tms., ja kirjojakin saa ihan kohtuu hyvin Chydiksen omasta kirjastosta tai kaupungin kirjastosta. Chydiksen kirjastoon saa lainauskortin, jolla voi tilata kirjoja myös Jyväskylän kirjastosta.
Psykologiaan taitaa olla jatkuva ilmoittautuminen, eli opinnot voi aloittaa omaan tahtiinsa opintomaksun maksamisen jälkeen. Kalliiksihan tämä tulee, mutta toisaalta ei mene hukkaankaan. Opinnot voi kuitenkin laittaa CV:hen työnantajan nähtäville ja niitä voi myös jatkaa yliopistossa jos oikein innostuu. Psykologiaa voi myös soveltaa lähes kaikkeen työhön jollakin tapaa (jos ei ole asiakastyössä, niin ainakin työporukan ryhmätyökykyjen parantamiseen tms.).
Suosittelen! Itse len opiskellut noin 70 opintoviikkoa chydiksen avoimen kautta ja voin suositella lämpimästi. Pääsääntöisesti opetus on ollut hyvää ja laadukasta.
Pääseekö Chydenius-instituutin avoimen yliopiston kautta yliopistoon, siis saa tutkinto-oikeuden, tietyn määrän opintoviikkoja suoritettua? Jos pääsee, mihin, Jyväskyläänkö?
kyllä se onnistuu aineesta riippuen. TOsin yliopistoihin on kova tunku noiden kanavien kautta, niin pitää olla paljon suoritteita ja hyvin arvosanoin. Mutta mikä estää hakemasta varsinaisena opiskelijana kun saa hyvä teoria pohjan opinnoista. Ite onnistuin aika helposti pääsemään pääsykokeista läpi (Vaasan yliopisto) ja Chydeniuksen suoritukset hyväksyttiin sinne kaikki. Tsemppiä!