Eiliseen päivään asti aivan normaalilta vaikuttanut sinirihmakalani on nyt alkanut kellua vedessä apaattisena. Se ei pysy kunnolla tasapainossa vaan tuppaa aina vajoamaan pohjalle päin. Lisäksi se ei pysty kunnolla haukkaamaan happea pinnalta (kuten labyrinttikalat tekevät) vaan joutuu pyristelemään kummallisesti saadakseen ilmaa. Syönyt se ei ole ollenkaan oireiden ilmaannuttua. Mistä on kyse?? Jokin sairaus?? Itse en ole kuullut tällaisesta sairaudesta, vaan olettaisin sen loukanneen itsensä jotenkin akvaariossa... Onko kellään tietoa voiko kalaani saada enää kuntoon?
Kiitos etukäteen kaikille jotka viitsivät vaivautua vastaamaan!!
Kiitos etukäteen kaikille jotka viitsivät vaivautua vastaamaan!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Terve! Kaloista en paljon tiedä muuta kuin että uivat. Mutta käypä katsomassa www.eehy.tripod.com Voivat kenties auttaa Hyvät kesän jatkot sulle!!
...mutta jos sen on siis vaikea nousta pintaan haukkaamaan happea niin kannattaa ehkä siirtää se altaaseen jossa on matalampi vesi ja lyhyempi matka pohjalta pintaan...
Uimarakkotulehdus
Vaarallisuus ihmiselle
Kalojen uimarakkotulehdusta aiheuttavat bakteerit eivät aiheuta ihmiselle oireita, mahdollisia yleisten vesibakteerien aiheuttamia ihon tulehdusreaktioita lukuunottamatta (Huom: avoimet haavat, ja muut ihon vahingoittumiset voivat tulehtua.)
Taudin oireet
Useimmiten uimarakkotulehdus ilmenee kalojen tasapainohäiriöinä ja poikkeavina uima-asentoina. Kaloilla voi olla vaikeuksia säilyttää uintisyvyytensä, toisin sanoen ne vaikuttavat vettä raskaammilta tai kevyemmiltä, ja joutuvat koko ajan ponnistelemaan ylöspäin tai alaspäin.
Taudin hoito
Mikäli kala ei parissa, kolmessa päivässä osoita paranemisen merkkejä, se on syytä lopettaa
Tiedot kopioitu osoitteesta http://www.akvaariotieto.info/suomi/taudit/uimarak.php#alku
TAPPAA! Minun monella kalalla on uimarakkotulehdus. ESIM. Kultakalallani on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus. Ja elää edelleen täysissä voimissa(vaikka kelluukin ylösalaisin).
Minulla on 200 litranen akvaario. Kyllä kalat pintaan pääsevät. Ilmarakkotulehdus voi parantua muutamassa vuodessa. Kultakalani ei ole kuolut eikä parantunut vaan elää 3 muun kultakalan kanssa melkein normaalisti. Ei kalani kitua.
Neuvoinpahan vaan, että miksi riistää kalalta HENKI. MIKSI. EI SYYTÄ.
No, eipä mun tarvitte sitä tappaa... kuolee se muutenkin kun ei syö mitään... makaa vaan kyljellään pohjalla... =(
Kyllä se tarvii tappaa: kituu siellä pohjalla!
Kun tulin nyt illalla kotio, ni siellähän se makas evät pystyssä... en kerinny tappaa...
Eipä tarvinnu ruveta leikkiin jumalaa ja päättää toisen elollisen olennon kohtalosta...