Onkohan kukaan muu huomannut, kuinka nokkonen helpottaa reumavaivoja? Olen nyt parin viikon verran syönyt aamupuurossani kukkuraruokalusikallisen jauhettua nokkosta ja onpa jaloissa vahva olo! Myös säryt ovat lieventyneet. Kyllä nokkonen hakkaa tullen mennen esim. Aloe Veran, jota olen juonut kuukausitolkulla, piristää ainoastaan. On myös paljon halvempaa. Lähin Ikivireä-kauppa tilaa sitä miulle ja hinta on 3,60 euroo pussukka, josta riittää ainakin
viikoksi. Olis kiva tietää onko kenelläkään muulla samanlaisia kokemuksia nokkosesta.
Nokkosesta
7
2024
Vastaukset
- Antioksidantti
En minä ole huomannut, kun ikäni olen sitä syönyt ja runsaasti.
Kysehän on siitä, mistä Sinulla on puute. Se ei välttämättä toimi toisella, jos hänellä on puute erilaisista aineosista.
Antioksidantit ja hivenaineet muutekin ovat mielestäni reumassa välttämättömiä, mutta kovin pieni reumajoukko kuitenkaan niitä säännöllisesti käyttää. Ja vielä pienempi reumajoukko käyttää siihen asiantuntija-apua. Hakuammunnalla satunnaisesti, välillä osuu oikeaan, usein ei osu, eikä saada tuloksia.
Sitten naristaankin, että humpuukia, humpuukia.
Ongelma vain on siitä, että meillä on erilaiset kehot, erilaiset sairaudet, vaikka reumasta kyse onkin, ja erilaiset mineraali ja antioksidanttitasot elimistössämme. Ja sen vuoksi ihan tasan samanlainen ei toimi sillä toisella, mikä toisella toimii.
Minä sitä nokkosjauhoa olen tehnyt itse. Kuivannut nokkosia, ja jauhanut itse. Ja olen kymmeniä vuosia sitä jauhetta raakapuurooni kauhonut. Mutta verrattuna tautini vaikeuteen, lienee ja varmasti antioksidanteilla onkin suuri merkitys, että kuitenkin keho on pystynyt vastustamaan vahvasti reumaa ja sen tuhoja.
Nokkosen lisäksi soija olisi tosi hyvää proteiinia.
Käytätkö tavallista suolaa? Ruususuolaa kannattaisi kans kokeilla. Tavallinen suola pahentaa minun reumaani, mutta ruususuola tekee päinvastaista minun kehossani, tai ei ainakaan aiheuta vaivoja.
Jos Sulla on mehulinko, vihannesmehut ovat reumassa iso asia.- Elviira
Opettele sinäkin sanomaan sanottavasi arvostelematta muita reumaa sairastavia. Sinä kai olet valinnut hoitokeinosi itse. Suothan saman muillekin?
- ihmiset ei siedä
Elviira kirjoitti:
Opettele sinäkin sanomaan sanottavasi arvostelematta muita reumaa sairastavia. Sinä kai olet valinnut hoitokeinosi itse. Suothan saman muillekin?
ihmiset tällä palstalla ovat saakelin kärttyisiä', mitään ei siedetä. Nari nari, ei jaksa lukee
- Reuma minullakin
ihmiset ei siedä kirjoitti:
ihmiset tällä palstalla ovat saakelin kärttyisiä', mitään ei siedetä. Nari nari, ei jaksa lukee
siitä kiinni, millä mielialalla lukee näitä tekstejä!! Sen takia en itse heti lähetä vastausta, vaan kirjoitettuani odotan jonkin aikaa, ennenkuin lähetän... Noin kymmenen minuuttia myöhemmin luettu viesti ja oma vastaus voivat tuntua aivan erilaisilta. Ei se kirjoitus ole siis välttämättä niin "vihainen", kuin ensin tuntuu...
- Nari nuri
ihmiset ei siedä kirjoitti:
ihmiset tällä palstalla ovat saakelin kärttyisiä', mitään ei siedetä. Nari nari, ei jaksa lukee
Ei tartte menn ko toril, ja kuunnel, mite surkiast on asiat, ko kolottaa ja pakottaa. Ja mitä pillerii nyt tännää nappasin. Kolottaa kolottaa, tiärä määki, mutt minkä tähre ei kärsis eres kullaa, että kyl siäl ruakapuolel olis kohentamise varraa.
- lasikyynel1
Mielenkiinnosta kyselisin täällä keskustelussa nyt vuosien jälkeen, onko joillakin lisää kokemuksia nokkosen vaikutuksista?
- Borrepää
Punkin puremasta neuroborrelioosi joka jättänyt jälkeensä kiputiloja ympäri kroppaa.
Yksi lukuisista oireista reumaattinen särky sormissa ja varpaissa.
Eilen huiskin nokkosella käsivarret ja yllätykseni huomasin säryn häviävän sormista ja ranteista.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/771563.stm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1645795Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1943901"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413472Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m433264Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää153088Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492806Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2382304- 242290
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk951883