uimarakkotulehdus

apua

Kalallani on siis edellämainittu tauti. Mistään ei kuitenkaan löydy tietoa sen tarttuvuudesta. Tarttuuko tauti muihin akvaarioni kaloihin, eli pitäisikö sairastunut kala eristää muista? Olisin erittäin kiitollinen vastauksista...

8

3478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena

      Ei tartu,eikä tartte eristää,jos intoa riittää voi koittaa laittaa matalaan veteen saattaa auttaa mutta todennäköisesti ei,itellä on noilla oireilla kalat olleet mennyttä kalua.

      • Tiitu

        Tärkeintä on pitää vesi KOKO AJAN hyvälaatuisena: siis mahdollisimman vähän kaloja akvaan, ei liikaruokintaa, puhdas vaihtovesi 1/3-1/10 viikoittain akvaarion koosta ja kalamäärästä riippuen, vesiarvot (pH, KH jne.) lajille suositellun mukaisiksi, ei nitraattia, klooria, metalleja kuten vesijohdoista liuennutta kuparia ja muita saasteita veteen enempää kuin kasvit tarvitsevat kasvaakseen, ei nopeita eikä suuria lämpötilan tai vesiarvojen vaihtelua.

        Ikävä kyllä kalasi saattaa menehtyä muutamassa päivässä, mutta kokeile nostaa veden lämpötilaa kolmella asteella pariksi kolmeksi päiväksi, muttei yli 30:n eikä montaa astetta yli muille kaloillesi suositellun maksimilämmön. Itse olen onnistunut parantamaan lämpimällä hyvälaatuisella vedellä pullistuneen sitruunatetran. Se eli viel ja söi aina reippaasti lähes vuoden ajan senjälkeen.

        Älä koskaan ota lämmintä vaihtovettä suoraan hanasta akvaarioon, niin selviät ainakin pääkaupunkiseudulla ilman vedenparannusaineita. Anna kuitenkin veden lämmetä huoneenlämpöiseksi ja ilmastua saavissa itsekseen paripäivää ennen vaihtoa. Talviaikana voi myös olla syytä lämmittää vaihtovettä tavallisella akvaariolämmittimillä ja myös ilmastin nopeuttaa veden parantumista huomattavasti.

        Kuuma vesi sisältää aina paljon enemmän putkistosta liuenneita, kaloille haitallisia aineita kuin kylmä vesi. Ota vesi mieluiten illalla suihkun jälkeen tai laske sitä minuutti pari ennen saavin täyttämistä. Putkissa seisonut aamuvesi voi olla myrkyllistä, vaikka sisältääkin vähemmän haihtuvaa klooria, kuin iltavesi joka tulee nopeammin vesilaitokselta.

        Tärkeää: Älä laske jääkylmää vettä nopeasti akvaarioon!


    • aqua2002
      • SAS

        Minulla on 12 vuotta vanha huntupyrstö kultakala
        jolla on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus,
        kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin.
        T:SAS


      • aqua2002
        SAS kirjoitti:

        Minulla on 12 vuotta vanha huntupyrstö kultakala
        jolla on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus,
        kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin.
        T:SAS

        No, kultakalat eivät muutenkaan ole suosikkilistallani, kun jalostuksen tuloksena kärsivät olomuodostaan.

        "kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin. "

        Oletkos kysynyt ja saanut vastauksen? Epäilen, että kala voi hyvin.. Uimarakkotulehduksen johdosta, mitä ilmeisemminkin sisäelimet kärsineet, koska tasapaino ei pysy.


    • SAS

      Mun kultakala ei pysty uimaan tai tekemään mitään ja muut kalat ovat syöneet sitä. Mikä neuvoksi ?

      • Kovia kokenut

        Kannattaa lopettaa kala ihan sen omaksi eduksi, jos ei pysty uimaan ja muut syövät :(


    • KalaBC

      Minulla on ollut parin kymmenen vuoden ajan hunytupyrstökultakaloja. Niillä on erityisesti esiintynyt uimarakkotautia. Nyt kultakalani on perusmallia ilman munan muotoa ja liehuhelmoja. Tämä on huomattavasti terveempi laji huntopyrstöön verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      437
      5503
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      173
      3295
    3. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      9
      3154
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2821
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2188
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2138
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      2094
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      91
      1843
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1571
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1453
    Aihe