Kalallani on siis edellämainittu tauti. Mistään ei kuitenkaan löydy tietoa sen tarttuvuudesta. Tarttuuko tauti muihin akvaarioni kaloihin, eli pitäisikö sairastunut kala eristää muista? Olisin erittäin kiitollinen vastauksista...
uimarakkotulehdus
8
3511
Vastaukset
- pena
Ei tartu,eikä tartte eristää,jos intoa riittää voi koittaa laittaa matalaan veteen saattaa auttaa mutta todennäköisesti ei,itellä on noilla oireilla kalat olleet mennyttä kalua.
- Tiitu
Tärkeintä on pitää vesi KOKO AJAN hyvälaatuisena: siis mahdollisimman vähän kaloja akvaan, ei liikaruokintaa, puhdas vaihtovesi 1/3-1/10 viikoittain akvaarion koosta ja kalamäärästä riippuen, vesiarvot (pH, KH jne.) lajille suositellun mukaisiksi, ei nitraattia, klooria, metalleja kuten vesijohdoista liuennutta kuparia ja muita saasteita veteen enempää kuin kasvit tarvitsevat kasvaakseen, ei nopeita eikä suuria lämpötilan tai vesiarvojen vaihtelua.
Ikävä kyllä kalasi saattaa menehtyä muutamassa päivässä, mutta kokeile nostaa veden lämpötilaa kolmella asteella pariksi kolmeksi päiväksi, muttei yli 30:n eikä montaa astetta yli muille kaloillesi suositellun maksimilämmön. Itse olen onnistunut parantamaan lämpimällä hyvälaatuisella vedellä pullistuneen sitruunatetran. Se eli viel ja söi aina reippaasti lähes vuoden ajan senjälkeen.
Älä koskaan ota lämmintä vaihtovettä suoraan hanasta akvaarioon, niin selviät ainakin pääkaupunkiseudulla ilman vedenparannusaineita. Anna kuitenkin veden lämmetä huoneenlämpöiseksi ja ilmastua saavissa itsekseen paripäivää ennen vaihtoa. Talviaikana voi myös olla syytä lämmittää vaihtovettä tavallisella akvaariolämmittimillä ja myös ilmastin nopeuttaa veden parantumista huomattavasti.
Kuuma vesi sisältää aina paljon enemmän putkistosta liuenneita, kaloille haitallisia aineita kuin kylmä vesi. Ota vesi mieluiten illalla suihkun jälkeen tai laske sitä minuutti pari ennen saavin täyttämistä. Putkissa seisonut aamuvesi voi olla myrkyllistä, vaikka sisältääkin vähemmän haihtuvaa klooria, kuin iltavesi joka tulee nopeammin vesilaitokselta.
Tärkeää: Älä laske jääkylmää vettä nopeasti akvaarioon!
- aqua2002
Jos tilanne ei parane, on syytä lopettaa kala.
http://www.akvaariotieto.info/suomi/taudit/uimarak.php- SAS
Minulla on 12 vuotta vanha huntupyrstö kultakala
jolla on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus,
kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin.
T:SAS - aqua2002
SAS kirjoitti:
Minulla on 12 vuotta vanha huntupyrstö kultakala
jolla on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus,
kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin.
T:SASNo, kultakalat eivät muutenkaan ole suosikkilistallani, kun jalostuksen tuloksena kärsivät olomuodostaan.
"kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin. "
Oletkos kysynyt ja saanut vastauksen? Epäilen, että kala voi hyvin.. Uimarakkotulehduksen johdosta, mitä ilmeisemminkin sisäelimet kärsineet, koska tasapaino ei pysy.
- SAS
Mun kultakala ei pysty uimaan tai tekemään mitään ja muut kalat ovat syöneet sitä. Mikä neuvoksi ?
- Kovia kokenut
Kannattaa lopettaa kala ihan sen omaksi eduksi, jos ei pysty uimaan ja muut syövät :(
- KalaBC
Minulla on ollut parin kymmenen vuoden ajan hunytupyrstökultakaloja. Niillä on erityisesti esiintynyt uimarakkotautia. Nyt kultakalani on perusmallia ilman munan muotoa ja liehuhelmoja. Tämä on huomattavasti terveempi laji huntopyrstöön verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1665504Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii894920Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta353775Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493048Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582816Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten872663Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava282658Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712376Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009