uimarakkotulehdus

apua

Kalallani on siis edellämainittu tauti. Mistään ei kuitenkaan löydy tietoa sen tarttuvuudesta. Tarttuuko tauti muihin akvaarioni kaloihin, eli pitäisikö sairastunut kala eristää muista? Olisin erittäin kiitollinen vastauksista...

8

3517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena

      Ei tartu,eikä tartte eristää,jos intoa riittää voi koittaa laittaa matalaan veteen saattaa auttaa mutta todennäköisesti ei,itellä on noilla oireilla kalat olleet mennyttä kalua.

      • Tiitu

        Tärkeintä on pitää vesi KOKO AJAN hyvälaatuisena: siis mahdollisimman vähän kaloja akvaan, ei liikaruokintaa, puhdas vaihtovesi 1/3-1/10 viikoittain akvaarion koosta ja kalamäärästä riippuen, vesiarvot (pH, KH jne.) lajille suositellun mukaisiksi, ei nitraattia, klooria, metalleja kuten vesijohdoista liuennutta kuparia ja muita saasteita veteen enempää kuin kasvit tarvitsevat kasvaakseen, ei nopeita eikä suuria lämpötilan tai vesiarvojen vaihtelua.

        Ikävä kyllä kalasi saattaa menehtyä muutamassa päivässä, mutta kokeile nostaa veden lämpötilaa kolmella asteella pariksi kolmeksi päiväksi, muttei yli 30:n eikä montaa astetta yli muille kaloillesi suositellun maksimilämmön. Itse olen onnistunut parantamaan lämpimällä hyvälaatuisella vedellä pullistuneen sitruunatetran. Se eli viel ja söi aina reippaasti lähes vuoden ajan senjälkeen.

        Älä koskaan ota lämmintä vaihtovettä suoraan hanasta akvaarioon, niin selviät ainakin pääkaupunkiseudulla ilman vedenparannusaineita. Anna kuitenkin veden lämmetä huoneenlämpöiseksi ja ilmastua saavissa itsekseen paripäivää ennen vaihtoa. Talviaikana voi myös olla syytä lämmittää vaihtovettä tavallisella akvaariolämmittimillä ja myös ilmastin nopeuttaa veden parantumista huomattavasti.

        Kuuma vesi sisältää aina paljon enemmän putkistosta liuenneita, kaloille haitallisia aineita kuin kylmä vesi. Ota vesi mieluiten illalla suihkun jälkeen tai laske sitä minuutti pari ennen saavin täyttämistä. Putkissa seisonut aamuvesi voi olla myrkyllistä, vaikka sisältääkin vähemmän haihtuvaa klooria, kuin iltavesi joka tulee nopeammin vesilaitokselta.

        Tärkeää: Älä laske jääkylmää vettä nopeasti akvaarioon!


    • aqua2002
      • SAS

        Minulla on 12 vuotta vanha huntupyrstö kultakala
        jolla on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus,
        kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin.
        T:SAS


      • aqua2002
        SAS kirjoitti:

        Minulla on 12 vuotta vanha huntupyrstö kultakala
        jolla on ollut 4 vuotta ilmarakkotulehdus,
        kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin.
        T:SAS

        No, kultakalat eivät muutenkaan ole suosikkilistallani, kun jalostuksen tuloksena kärsivät olomuodostaan.

        "kala voi edelleen erittäin hyvin vaikka onkin joskus ylösalaisin. "

        Oletkos kysynyt ja saanut vastauksen? Epäilen, että kala voi hyvin.. Uimarakkotulehduksen johdosta, mitä ilmeisemminkin sisäelimet kärsineet, koska tasapaino ei pysy.


    • SAS

      Mun kultakala ei pysty uimaan tai tekemään mitään ja muut kalat ovat syöneet sitä. Mikä neuvoksi ?

      • Kovia kokenut

        Kannattaa lopettaa kala ihan sen omaksi eduksi, jos ei pysty uimaan ja muut syövät :(


    • KalaBC

      Minulla on ollut parin kymmenen vuoden ajan hunytupyrstökultakaloja. Niillä on erityisesti esiintynyt uimarakkotautia. Nyt kultakalani on perusmallia ilman munan muotoa ja liehuhelmoja. Tämä on huomattavasti terveempi laji huntopyrstöön verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      80
      4757
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      220
      4630
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      68
      2398
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      75
      2396
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      60
      2326
    6. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      68
      2161
    7. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1896
    8. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1537
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1358
    10. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      117
      1328
    Aihe