tälläkin on paljon keskusteltu Madonnan urasta ja hiteistä.jotkut ovat arvostelleet ja väittäneet madonnan viimeisimmän albumin olleen floppi. ehkä näin on siltä kantilta katsottuna että Madonnan ura on kestänyt 20 vuotta ja levyt myyneet reilusti toistakymmentä miljoonaa kpl:tta/albumi, mutta yleisesti katsottuna biisit american life ja hollywood olivat hittejä. molemmat löytyivät amerikan ja britanian singlelistojen top-3:sta. lisäksi etenkin "hollywood" soi runsaasti radioissa ilmestyessään.
american lifekö ei hitti?
ikoni
10619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se että Britanniassa pari singleä soi, ei tarkoita etteikö levy olisi flopannut. American Life myi jopa vähemmän kun verikilpailijan, Janet Jacksonin Damita Jo-levy! Ja sitähän kutsuttiin suureksi flopiksi myös.
Tälläsen pätkän löysin wikipediasta:
Critically maligned yet artistically progressive, it posted the lowest sales of any Madonna album to date - only 657,000 copies sold in the US, compared against the three million copies sold of its 2000 predecessor "Music" in the US.
Ihan hyvähän tuo on, maailmanlaajuisesti myynyt varmaan jotain alle 2 milj. Parempi sekin kun ei mitään. Kaikilla tietämilläni pitkään alalla olleilla tähdillä on ollut pari floppilevyä, mutta kyllä he sieltä aina nousevat :) Ei aina voi mennä hyvin
American Life
Label : Maverick/WB
Released : April 22 2004
Charts : US#1, CA#1, ME#1, AU#3, JA#1, UK#1, FR#1, GE#1
Sales : 3.500.000
kuten tuosta irina73 näkyy niin american life albumi EI ole myynyt ALLE 2miljoonaa vaan 3,5miljoonaa.kannattaisi opetella lukemaan ja internettiä käyttämään jos sulla on kerran mahdollisuus.
3,5 miljoonaa, tai 2 miljoona--- so? Vähemmän silti kun aikaisemmat ja floppihan tuo oli.
no tämä seuraava:
ennenkuin kirjoittelet mitään niin voisitko tarkistaa väitteesi kuten tuo sun 2 miljoonaa.
tämä siksi että täällä voi olla joku sellainen esim. fani joka haluaa tietää paljonko tuo kyseinen albumi on myynyt ja hänellä ei ole tietokonetta käytössä kuin harvoin ja kerää tuon tyylistä tietoa madonnasta tai jostain muista artisteista. niin tämän takia olen todella tarkka noissa esim.myynti luvuissa. jos mahdollista niin voisitko laittaa sourcen eli lähteen mistä olet saanu ton tiedon.
levyn kaksi jo mainittua raitaa soivat kiivaaati radioissa. tietenkään sillä ei ole mitään tekemistä lopullisten myyntilukujen kanssa vaikka jostain olen lukenut että al-levy myi ensimmäisten viikkojen aikana ameriikassa platinaa eli yli miljoona kpl ja koko maapallolla 6 miljoonaa. no joka tapauksessa vauhdikas alku mutta sitäkin suurempi syöksylasku alkuhuuman jälkeen. mutta Madonna tulee taas,ensi kuussa uusi levy!! ja tänä vuonna legenda on tehnyt pelkästään positiivista kritiikkiä kerännyttä duunia. mm. kirjojen,live 8-esiintymisessä jne..
ja eikös netissä (Madonnan jollain sivulla) ole jo kirjoiteltu että hän lähtisi taas ensi kesänä kiertueelle.
Ehkä sun kannattais lukea mun viesti uudelleen. Se oli veikkaus, eikä mennyt pahasti pieleen... Pöljä :D
huhujen mukaan madonnan ensi keväänä starttava kiertue tulisi myös suomeen. toisaalta sen suhteen ei kande odottaa liikoja mutta kiertueelle popin kuningatar kuitenkin lähtee....
no yleisesti ottaen madonnan edellistä albumia, american lifeä pidetään floppina,mutta jos levy myy n.4 miljoonaa kopiota(hieman alle siis)kyseessä ei ole floppi.HARVA artisti myy näin suuria summia mutta kun on totuttu että madonnan albumit myyvät enemmän,oli levy siinä mielessä huti,
Mielestäni AL on muuten madonnan paras levy.
Ja hollywoodin lisäksi mother and father oli suuri hitti clubeissa vaikkei siitä koskaan singleä tullutkaan.