Minulla on tehtävä kirjasta, johon tarvitsisin apua. Minun täytyy siis tehdä esitelmä. Voisiko kukaan auttaa minua näissä muutamassa kysymyksessä?
- Etsi kirjasta jännityskitjoille tai -elokuville tyypillisiä henkilöitä.
- Miten kirjassa luodaan ja ylläpidetään jännitystä?
- Oliko kirjan loppuratkaisu tyypillinen viihdekirjoille? Selitä hiukan.
KIITOS niille jotka viitsivät auttaa.
Ilkka Remes - Piraatit
2
2093
Vastaukset
- elisant
Paras tapa tuon tehtävän kanssa on lukea kirja ja miettiä itse. Mikäli olet kirjan lukenut voisit kertoa hiukan mitä ja millaisena itse pidit kirjan henkilöitä ja ovatko ne kuinka yleistettävissä erilaisiin ihmistyyppeihin, miten kirjailija kasvatti jännitystä eri tilanteissa ja mahdollisen loppuratkaisun mieluisuudesta (esim. oliko se sinusta tyydyttävä vai jollain tavalla puutteellinen).
Palstalla on varmaankin paljon sellaisia, jotka haluavat keskustella kirjasta, mutta valmiita vastauksia kukaan ei halua antaa. Kirjallisuuden hienouksista pääsee selville vain lukemalla. Ja Remes on hieno kirjailija, joten kirja ei ole sieltä vaikeimmasta päästä. Mikäli aika taas syystä tai toisesta tuntuu loppuvan voi opettajien kanssa aina neuvotella jatkoajasta.
Lukuiloa ja onnea esitelmän tekoon! - AAJ
Mulla ois koulus semmone tehtävä kuin lukea joku kirja ja kirjottaa siitä. Oon jossaki keskipistees tai siin ku se tapaa sen espanialaisen tytön siel keittiös, nii viittiskö joku kertoo lyhyesti miten se loppu meni? et siit eteenpäin pikasesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1853099- 532500
- 2422314
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572046Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva381766Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk91712Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve561701Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.671560Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841520Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I51356