Muutama kysymys aiheesta huumeidenkäyttö ihan oman mielenkiinnon vuoksi.. Oon ite pari kertaa kokeillut jotain viinaa vahvempaa, lähinnä sen takia ettei tulis tuominneks ketään väärin perustein. Se oli ihan jees, muttei kuitenkaan mitään orgasmiin verrattavaa. Haluisinki saada vähän valaistusta siihen, miks ylipäätäs alotitte käyttää kamaa? Onks teijän elämisen laatu yleisesti niin alhaalla et sitä on ns. keinotekosesti parannettava? Mä en lähtis vertaa tätä nyt alkoholiin koska se ois kuitenki aika teennäistä ja mun näkökulmasta kaukaa haettua. Mul on tuttavapiirissä pari ex-nistiä, vierotushoitojen jälkeistä nykyistä tuurinappailijaa ja ainaki niiden kans keskusteleminen on välillä ehkä jopa vähän vittumaista koska aivokapasiteetti on selkeesti kärsiny vuosien varrella, mut ei se mitään, ne ei sitä ite tajuu, se ei oo multa pois ku vaihtaa vaan seuraa ja niillä on toivottavasti hyvä olla. Aina sillon vaan tulee mietittyä et mitäköhän niiden päässä on liikkunu et on laittanu ittes siihen tilaan. Toiseks häiritseeks teitä mitä jengi puhuu selän takana jo ihan perus viikonloppunappailijoista? Tää ex-vierotushoitopotilas ei pysty ees kuulee sanaa narkkari skitsahtamatta, ei nyt eikä niinä vuosinakaan. Mut jos se kuitenki on totta? Riittää et pistät kerran pääs sekasin jollain aineella niin ihmisten silmissä oot pirihuora tms. Mä en tällä hetkellä anna kauheesti arvoo pirihuorille tai tuurinisteille, mut ehkä joku vois oikoo mun käsityksiä?
Questions without answers
Joliy
3371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Haluisinki saada vähän valaistusta siihen, miks ylipäätäs alotitte käyttää kamaa?"
Rupesi ärsyttämään ainainen krapula ja se sama junnaava keskushermostolama (alkoholi).
Sitten kokeilinkin alkoholia laimeampaa ainetta - kannabista - johon tykästyin sen verran, että sitä tulee sitten käytettyä alkon tilalla. Joidenkin mielestä olen muuttunut paljon tylsemmäksi ihmiseksi koska en riehu/tee itsestäni narria kun muut kännäävät ja itse käräytän sauhut, mutta ei se minua haittaa.
"Toiseks häiritseeks teitä mitä jengi puhuu selän takana jo ihan perus viikonloppunappailijoista?"
Harvalla minun kaveripiiristäni on varaa puhua selän takana yhtään mitään. Ei siksi, että kaikki muut olisivat jotain rapanistejä, vaan siksi, että elämäni on kertakaikkiaan mallillaan.
Ja jos puhuvat niin sitten puhuvat, puheet loppuvat kyllä sitten kun pääsen puhumaan face-to-face tapauksen kanssa.
En skitsahda jos joku sanoo nistiksi, virnu saattaa päästä, mutta siihen sitten tunteenpurkaukset rajoittuvatkin.
Ja miksi sitten ylipäätänsä pitää käyttää jotain päihdettä? Jaa-a, minä tykkään olla päihtynyt, silloin tällöin.
miksi sen pitäisi olla jotain orgasmiin verrattavaa kun on olemassa orgasmitkin?
Jotenkin ihmisillä on sellainen kuva että huumeista haetaan aina räjähtävää ylilatautunutta hyvää oloa, jonkinlaista hedonismin äärimuotoa...
En tiedä, ehkäpä noille ihmisille tosiaan se orgasmi on kaiken mittapuu, paras asia minkä tietää, jotain mihin verrata?
Huumeissa kuitenkin on tyystin erilaisia vaikutustapoja joissa miellyttävät kokemukset eivät ole läheskään aina sellaista "kemikaalipakotettua nautintoa". Eivätkä kokemusten tarvi itsetarkoituksellisesti olla edes nautinnollisia - kas kun retrospektio on ihana asia, kun trippi karkaakin paniikki-paranoiaksi on se kokemuksena kuitenkin äärimmäisen mielenkiintoinen - siitä ei tarvi pitää, sen ei tarvi miellyttää... mutta se herättää ihmisessä jotain mikä antaa lisää potkua. Äärimmäisen pelon jälkeen elämää ja arkea arvostaa ihan toisella tavalla.
Jep, ei tuolla tavalla kirjoittelevat tiedä että niitä makuja ja sävyjä on monia. He ovat joskus poltelleet nurkan takana alkoholin vaikutuksn alaisena pilveä eivätkä koskaan asettaneet itseään alttiiksi sellaisiin olosuhteisiin ja henkisiin ympäristöihin ja virikkeisiin joissa tuonkin huumeen todelliset ylentävät vaikutukset tulisivat ilmi. Sitten he tulevat kertomaan tänne että turhaa oli?
Okei. Kuka sanoikaan että huumeita osaisi käyttää kuka tahansa...? Heroiinia ehkä. Se on kaiketi sitä "orgasmihuumetta".