Elikkä meinasin ostaa mun yheltä kaverilta hyvän tietokoneen mutta pelkään et sen kanssa tulis ongelmia.... kun tota yleensähän tietokoneen pöntössä on joku tarra ja siinä on joku product key hommeliini nii mitäs jos mun kaverilta on hukkunu se tai jtn!! pelkään et jos formatoin koneen nii sit se kysyy sitä product keytä :( eli kantsiiko ostaa kaverilta konetta??
ps: voiko koneen formatoida omilla cd:eillä ?? ja voiko muita ongelmia ilmetä jos ostan ton koneen pois kakistakaa vaan kaikki ulos mitä päähänne tulee ???? :)
ps: voiko koneen formatoida omilla cd:eillä ?? ja voiko muita ongelmia ilmetä jos ostan ton koneen pois kakistakaa vaan kaikki ulos mitä päähänne tulee ???? :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
käyttöjärjestelmää varten. Jos sulla on oma windows -cd, niin sulla pitäis olla siinä mukana oma product key.
Ongelmiahan siitä tulee, jos yrittää asentaa Windowsia ilman product keytä. Tuolla neuvotaan, miten saat kaivettua pk:n jo asennetuista windowsin eri versioista talteen. Siis: ensin numero selville ja ylös varmaan talteen ja sitten voit tehdä hyvilläl mielin kaupat. http://pcsupport.about.com/cs/pctutorials/a/lostkey.htm