Mistä löydän työehtosopimuksen? Älkääkä sanoko pelkästään että www.finlex.fi, kun sieltä ei uusinta työehtosopimusta löydä.
Vartiointialan TES 2005
Vartija
212622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
PAM:in sivuilta
linkkejä on ainoastaan kaupan ja hotelli/ravintola tesseihin. muut ovat vain listattuina
....
Sieltä löytyy tasan linkki www.finlex.fi työehtosopimuksen kohdalla
PAM:in sivuilta sen jälkeen kun sinne on kirjautunut sisälle.
käy hakee vaikka työkkäristä, tai pyydä omasta firmasta/kohteestas se pitäs löytyä
Löytyypi semmoisesta osoitteesta kuin www.vartijat.com ja sieltä linkki TES
Ota yhteyttä luottamusmieheen tai liittoon, jos et muuten sitä löydä.
... kun liittyy liittoon ! Sen saa siinä tapauksessa jopa ihan kotiin kannettuna. Kannattaisko ehkä harkita ...?
Kannattaisiko harkita maksavansa jostakin, mikä kuuluu saada maksutta? Eli TES nähtäväkseen.
Liiton päätuote on TES ja jäsenet maksaa koko rumban
ko tessiä EI löydy netistä. Sen saa pamista JOS kuulut siihen liittoon, mutta minähän en moiseen kommari touhuun mukaan lähde!!!
sitten täällä vikiset ????
TES on lainsitova myös liittoon kuulumattomille, siksi se pitää olla saatavilla muidenkin nähtäville. Lainvoimaisen määräyksen tai säädöksen jota kaikkien on noudatettava, piilottaminen vain "maksaville jäsenille" ei ole sallittua, sen varmasti PAMikin tietää, vaikka sinä et?
Kuule pelle! Missä siellä lakipykälissä sanotaan että TES on julkaistava juuri netissä. Jos liittoon kuuluminen noin ahistaa niin työehtosopimus löytyy (pitäisi löytyä) työpaikalta joten ota yhteyttä esimiehiisi äläkä täällä kitise.
En missään sanonut että pitää olla netissä, kirjoitin vain vastineen sille että pitäisi muka liittyä liittoon saadakseen tes luettavaksi.
Niin, ainakin minulla on se käsitys että alan työehtosopimus on oltava luettavissa työpaikalla. Joten kysyppä pomolta. Jos et uskalla kysyä, vaihda työpaikkaa. Jos et ole alalla töissä, voisi työkkäristäkin löytyä.
te tyhmiä? jos joku kysyy neuvoa niin ei tarvi jotain vitun liittoja siihen sotkea. eikä tarvi vetää herneitä nokkaan jos joku teitä arvostelee.
Jaa, puhuinkohan jotain liitoista? Mitenhän sait viestistäni käsityksen että oon vetäny herneet nenään? Nyt kyllä olen. Kehotin kaverin vaihtamaan työpaikkaa jos pomo on sitä tasoa ettei tessiä voi pyytää. Jos oli tarkotus mouhota jollekin ketjun aiemmista kirjoittajista, kannattais varmaan vastata niihin viesteihin... Yritä täällä nyt sitte antaa asiallisia neuvoja... Ja Mölli on mun lempinimi, joten siitäkään ei varmaan sun kannata ruveta keuhkoomaan.
http://www.vartijat.com/vartijates.htm
Kiitoksia.
Tätä onkin jo kaipailtu.
Tosiaan sinne Finlexiinhän ei TESiä tule, ennen kuin sen yleisitovuus on tuomioistuimessa ratkaistu.
-S