Moi! Vaihdoin Apriliani etujarrupalat, mutta kun laitoin satulan takas niin jarrunestettä tuli sen verran yli että se haukkas ilmaa. Nyt mä oon täyttänyt säiliön, mutta jarrukahva on edelleen löysä eikä tapahdu mitään kun sitä vetää. Mitä mun pitää tehdä että saan ton toimimaa?
Jarrupalojen vaihto
Micco
45833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mopon jarrun ilmaus voi onnistua löysyttämällä jotain ruuvia, josta pääsee ilmaa ja nestettä ulos. Lisää nestettä ja paina jarrua, jolloin ilmaa tulee ulos. Vedä ruuvi kiinni, ennenkuin palautat jarrukahvan. Hyvällä tuurilla voi onnistua näinkin, muuten tulee reissu korjaamolle.
http://www.motot.net/wiki/Jarrujen_ilmaus
Katso ensin, että säiliö on täynna jarrunestettä.
Avaa jarrusylinterissä oleva pieni n. 2 cm korkea ruuvi. Siinä saattaa olla kuminen suojus päällä. Sen sisällä on reikä, jonka näkee päältä päin. Painat jarrukahvan pohjaan. Pidät pohjassa ja käännät ruuvin kiinni. Sitten pumppailet painetta kahvasta ja jätät sen pohjaan. Avaat ruuvin, jolloin reiästä tulee aluksi ilmaa--myöhemmin nestettä.Sitten taas ruuvi kiinni--uusi paine ja toistat tätä monta kertaa. Kun reiästä tulee pelkkää nestettä eikä sieltä purskahtele yhtään ilmaa--homma on valmis. JARRUNESTE EI SAA PÄÄSTÄ LOPPUMAAN SÄILIÖSTÄ MISSÄÄN VAIHEESSA.Lisää nestettä, kun säiliö on puolillaan.
Vika oli siinä että mä en laittanut sitä ruuvia kiinni ku vapautin kahvan. Pitää illalla koittaa oikein.