Meillä on 60-luvulla rakennettu yksikerroksinen puurunkoinen pieni omakotitalo. Nyt ajankohtaista olisi sen laajentaminen vastaamaan suurentuneen perheemme tarpeita.
Kyselisinkin nyt, onko kenelläkään kokemusta tai tietoa, voiko tällaista taloa laajentaa ylöspäin ja kuinka arvokasta touhua sellainen olisi?
Kaikista tiedon siemenistäkin olen kiitollinen...
Kyselisinkin nyt, onko kenelläkään kokemusta tai tietoa, voiko tällaista taloa laajentaa ylöspäin ja kuinka arvokasta touhua sellainen olisi?
Kaikista tiedon siemenistäkin olen kiitollinen...
Vastaukset 8
Vanhimmat
tuolle linjalle ollenkaan, paitsi jos vintti on jo olemassa.
Siihen kylkeen vaan elintasosiipi.
syytä miksi sellainen ei onnistuisi. Jos perustukset on hyviä ja taloon pitää vaihtaa katto kuitenkin, ylöspäin laajentaminen on ihan järkevää. Jos ajatellaan että sinulla on "tavallinen" yksikerroksinen, neliskanttinen puutalo ja haluat siihen toisen kerroksen, helpoin tapa saatta olla että tekee harjakatosta mansardikaton. Eli se malli missä on yläkerran "seinät" ovat hyvin jyrkkää kattoa.
Yläkerta on tietysti silloin hieman pienempi kun alakerta, mutta etuna on että laajennus maksaa vain murto-osan siitä mitä "elintasosiipi" maksaa.
Itse olen laajentamassa torppaani sekä levittämällä että korottamalla. Korottamiseen ryhdyn jahka saan levityksen valmiiksi ensin :)
Onko halua jakaa tulevan laajennustumpelon kanssa tietoa hinta-arviosta? Meidän laajennus (siis kylkeen) ois n40 neliöö. Hinnasta ei mitään arvailua
...1000e/neliö saa elintasolisälle laskea hinnaksi. Me pähkäillään laajennetaanko ylös vai sivulle.
Parhaillaan laajennan vanhaa puolitoistakerroksista omakotitaloa siten, että jatkan vain taloa muutamalla metrillä. Katto- ja seinälinjat tulevat entisen mukaan.
Netistä löytyvillä eri laskureilla sain koko laajennuksen hinta-arvioksi 61 000 eurosta yli seitsemän kympin arvioihin. Neliöitä tulee uusia reilu viisikymmentä.
Omissa laskelmissani päädyin reilusti alle kolmen kympin lukemiin, koska miltei kaikki työt voin tehdä itse.
Pohjan kaivuu oli laskureitten mukaan yli 14 000 euroa!!!
Miten ihmeessä liene ne laskurit suunniteltu?
Koko pohjan kaivuutyöt täyttömaineen maksoi 450 euroa.
Nyt on jo katto päällä ja ei puhettakaan, että saisin koko laajennukseen 25 000 euroa menemään.
Rakennan kyllä vaatimattomasti ihan tavallisista materiaaleista.
Puutavarat pyrin ostamaan yksityishenkilöiltä, kuten jonkinverran myös eristeitä ja levytavaraa olen ostellutkin.
Märkiä tiloja ei laajennukseen tule, joten kolmen makuuhuoneen rakentaminen on varsin simppeliä puuhaa.
Kustannusarviota tehdessä on hyvä käyttää yksinkertaisesti laskinta ja materiaalihinnastoa.
Aika lähelle niillä saa summat sattumaan.
Hyvää rakennussyksyä.
On hankalaa antaa kun ei ole budjeettiakaan ;)
Minä rakennan itse kaiken, ja teen sitä pikkuhiljaa. Juuri hain viisi vuotta lisää aikaa rakennusluvalle, kun aikaisempi viisi loppui niin äkkiä.
Jo tehtyyn osaan kuuluu märkätilat, eli kompostivessa ja suihku kahdessa kerroksessa tornihuone, sen kellarissa on kompostointilaitteet ja LVI laitteet. Pohjan mitta on 3x3m
Lämpökattila on 35 metrin päässä hallissa. Lämmönjako talossa ja hallissa on vesikiertoinen pattereilla, ja vessoissa lattialämmitys. Tähänasti on mennyt noin 10-12 tuhatta ja suurin osa siitä meni putkihenkilöille Lvi asennuksiin.
Sivulle laajennus on vain 1,8m x 6m että saan talon neliskanttiseksi, siihen ei paljon rahaa mene, koska käytän purkupuuta ja vanhoja ikkunoita.
Mansadikaton laitto kolmen kurkihirren varaan ei myöskään vie paljon rahaa koska sekin tulee suurimmaksi osaksi vanhasta tavarasta. Arvelisin että siihenkin riittää 10-12 tuhatta, mutta aikaa palaa paljon...
Kerrankin rohkaisevia viestejä laajentamisesta eikä vain ökyviestejä tyyliin "rakenna uusi niin saat kerralla mieleisen".
Nostetaan ketjua yöspäin, kun on niin mielenkiintoinen.
Onko kenelläkään lisää kokemuksia talojen korotuksista?